GeriKelebek Bu festivale çok güleceksiniz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu festivale çok güleceksiniz

Bu festivale çok güleceksiniz
refid:3340889 ilişkili resim dosyası

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Bonus Card Uluslararası Komedi Filmleri Festivali” 21 Ekim ile 27 Ekim tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Festival, Viyanalı ünlü pandomim ustası Wolfgang Bartussek’in gösterisi ile açılacak. Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 21 Ekim'deki açılış gecesinde "Tükiye'nin en komik adamı" Cem Yılmaz’a da Onur Ödülü verilecek.

Festival filmleri, Beyoğlu’nda Majestic Sineması’nın iki ayrı salonunda, Fransız Kültür Merkezi’nde ve Maçka’daki Cine Bonus sinemalarında Türkçe altyazılı olarak gösterime girecek.

EN CİDDİ KOMEDİ FİLMİ YARIŞMASI

Festival’in bu yılki programında geleneksel En Ciddi Komedi Filmi Yarışması'nda izleyiciler “en ciddi” komikliklere gülecekler. Son dönemlerin vazgeçilmez komedi filmlerine imza atan Fransız sinemasının örneklerinden biri, yönetmen Laurent Tirard’ın 2004 yapımı Yalanlar ve İhanetler / Mensonges et Trahisons adlı filmi festivalin favorilerinden.
 
Üç “ciddi komedi” örneği de yine Fransa’dan geliyor: Olivier Ducastel ve Jacques Martineau’nun yönettiği Deniz Kabukları (Cructaces et Coquillages), Brigitte Rouan’ın Cannes 2005’te büyük beğeni toplayan Travaux, on Sait Quand ça Commence’si ve Edouard Baer’in Akoibon’u, Blier’in yaz tatiline çıkan bir ailenin çeşitli hallerini anlattığı Deniz Kabukları, hem komedi severleri hem de Blier hayranlarını güldürecek.
 
Uluslararası alanda da isim yapmış Alman oyuncu Til Schweiger’in ilk filmi Yalınayak (Barefoot) ve yine Alman sinemasının bol ödüllü yönetmeni Dany Levy’nin bol ödüllü filmi Zavallı Zucker (Go For Zucker), “güleryüzlü” Alman sinemasının nitelikli örnekleri arasında yer alan filmler. Polonyalı yönetmen Wojtek Smarzowski’nin 2004 yapımı Düğün'ü (The Wedding), izleyicinin yüzünü güldürmeye aday filmlerden.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da izleyici oylarıyla seçilecek “En Ciddi Komedi Filmine” verilecek ödül festivalin sürprizleri arasında...

BİR ÜLKE SİNEMASI: FRANSIZ KOMEDİ DÜNYASI

Bu festivale çok güleceksiniz
Bir Ülke Bir Sinema bölümünde Fransız komedileri yer alıyor.

Michel Deville’den Tapılası Yalancı (Adorable Menteuse) ve Bu Akşam Beni Görüyor (Ce Soir me Voit), Pierre Prevert’den Çantada Keklik (Affaire est Dans le Sac), usta yönetmen Bertrand Blier’den Soğuk Büfe (Buffet Froid) Claude Autant-Lara’dan Mariage de Chiffon ve Sylvie et le Fantome, Dick Sanders’dan Tu Seras Terriblement Gentille, Bernard Campan’dan Pari ve Andre Hunnebelle’den Ma Femme est Formidable adlı Fransız komedi klasikleri gösterilecek.

Üç erkeğin hikâyesi aracılığıyla modern dünyanın insansızlığı ve yalnızlaşma üzerine kara bir komedi örneği olan Soğuk Büfe bu bölümün favorilerinden.

AMERICAN INDIES

Festivalin, Amerikan Bağımsız Komedi sinemasının en önemli örneklerini bir araya getiren bölümünde yer alan Jay Duplass’ın Puffy Chair’i, hayatlarındaki önceliklerini sorgulayan orta yaş grubundaki insanlar üzerine hüzünlü bir komedi. Puffy Chair, 2005 Uluslararası Edinburgh Film Festivali’nde gösterilmiş ve büyük ilgi görmüştü.

Loren Marsh’ın babasının hayatını kurtarmak için kendi intiharının “gösteri” biletlerini satan bir adamın hikâyesini anlattığı kara komedi türündeki Invitation to a Suicide da izleyiciye keyifli anlar yaşatacak. Jaime Hook’un 2005 Sundance Film Festivali’nde gösterilen The Naked Proof’u genç bir felsefe öğrencisi ve hamile bir kadının ilişkisi üzerinden hayata, felsefeye, hamileliğe ironik bir bakış atan “derin” bir komedi. Bu bölümdeki filmler, hem bağımsız sinemaya hem de komediye gönül veren sinemaseverleri memnun edecek.

AVRUPA GÜLÜYOR

Çeşitli Avrupa ülkelerinden örneklerin yer aldığı bu bölümde komedide Avrupa çeşitlemesi sunulacak: Çek Cumhuriyeti’nden Jakup Sluka’nın Non Plus Ultras’ı ve Filip Renc’den From Subway With Love ve Pepe Danquart’ın  Almanya-Avusturya ortak yapımı filmi Crook bu bölümde yer alacak fimlerden bazıları. Çağdaş Çek yazar Michal Viewegh’in aynı adlı romanından uyarlanan From Subway With Love, hayallerindeki erkekleri arayan anne-kız hakkında dokunaklı bir komedi. AVRUPA GÜLÜYOR başlığı altında izlenebilecek filmlerden biri de, Roland Düringer ve Florian Kehrer’in Die Viertelliterklasse (High Octane) adlı filmleri. Düringer ve Kehrer’in insanlık hallerini alegorik bir anlatımla yansıttıkları film, “güldürürken düşündüren” bir mizah anlayışına sahip.

LAUREL-HARDY

Festivalin yediden yetmişe herkesin ilgisini çekecek bölümü ise Laurel-Hardy’ye ayrılan bölüm. Sinemanın ilk yıllarında oluşturdukları hayran kitlesini bugüne kadar sürdürerek, ölümsüz ikililer arasına katılan Laurel-Hardy’nin filmleri, yalnızca ikilinin filmleriyle büyüyen kuşakları değil, bir komedi efsanesini beyazperdede görmenin heyecanını yaşamak isteyen gençleri ve çocukları da sinema salonlarına çekecek.

SADRİ ALIŞIK ÖZEL BÖLÜM

Türk sinemasının ölümsüz ismi, rol aldığı melodramlarla ağlatan ama en çok da unutulmaz  Turist Ömer tiplemesiyle geçmişin dudaklarımızda bıraktığı tebessümün sahibi olan Sadri Alışık’a ayrılan özel bölüm, siyah-beyaz dönemin hüzünlü mizahını bir kez daha hatırlatacak filmlerden oluşuyor.


Garanti Bonus Card ana sponsorluğunda TÜRSAK Vakfı tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen,
Bonus Card sahiplerinin kartlarını göstererek biletleri %50 indirimli alabilecekleri festivalde, sinemaseverler Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak gösterimleri de ücretsiz olarak izleyebilecekler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle