Beni Los Angeles kurtardı

<1>Foto <1>galeri Meltem Cumbul, Elle dergisinin yeni yıl sayısına konuştu.Türkiye'de kendimden nefret hale gelmiştim. O yaşama çok bağlı halim sinirimi bozmaya başlamıştı. Los Angeles'a gitmeden önce bana o kadar ağır bedel ödetti ki bu tarafım, onu öldüreceğim derken, kendimi öldürecek hale geldim"

Hürriyet Haber
03.01.2008 - 00:00 | Son Güncelleme :

Foto galeri - Meltem Cumbul fotoğrafları için tıklayınız...

İki yıldır oyunculuk eğitimi aldığı Los Angeles’tan dönen Meltem Cumbul, Elle dergisine konuştu. ABD’de kendini yenilediğini belirten oyuncu, "Türkiye’de kendimden nefret eder hale gelmiştim. O yaşama çok bağlı halim sinirimi bozmaya başlamıştı. Sorumululuk hissi duyarak, para kazanma gerekliliğiyle yaşama tutunma isteğim idealist tarafımın

Beni Los Angeles kurtardı
hiç hoşuna gitmiyordu. Gitmeden önce bana o kadar ağır bir bedel ödetti ki bu tarafım, onu öldüreceğim derken kendimi öldürecek hale geldim."

Sizinle 2005’e girmek üzereyken bir röportaj yapmıştık. O zaman "2005 benim duracağım bir yıl olacak" demiştiniz ama gitmekten hiç söz etmemiştiniz...  

- O yılın Mayıs ayında aniden gittim. Hiç böyle bir niyetim ve planım yokken Los Angeles macerası iki yıl sürdü. İstanbul’da kendini yeniden yapılandırmak ve beslenmek için çalışmadan durabilmek çok zor.

Orada en çok neler yaptınız?

- Çok spor yaptım. Haftada üç gün özel hocayla çalıştım. O güne dek hiç aletli spor ve tepelerde hiking yapmamıştım. Türkiye’de nefret ediyordum spor salonlarından. Şu anda çok hoşuma gidiyor.

Los Angeles fazlasıyla imaj takıntılı bir yer değil mi? Bu konuda neler hissettiniz orada yaşarken?

- O anlamda bana çok uzak bir yer. Filmci olduğum için, işimle ilgili en ufak bir bilgiyi bile işin en iyisinden öğrenebileceğim bir yer olması süper. Ancak kadın-erkek herkesin suratında botoks mu olur? Bu kadar mı yaratık gibi bakmaya başlarlar? Bu kadar mı önemlidir Gucci ayakkabılar ve Ferre bluzlar? Alexander McQueen’i bir tasarımcı olarak takip etmek başka bir şey, çünkü ilham verir. Ama hayatını buna adamak ve sadece görsel açıdan değerlendirmek kadar beni yoracak başka bir yer yoktur.

Sıfırdan nasıl bir sosyal çevre kurdunuz orada kendinize?

- Ben çok ballı bir kızımdır, benden mi şansımdan mı bilemem. Hiç kimseyi tanımadan gittim ve çok iyi arkadaşlar edindim. Bir tek Gönül Yarası filminin yapımcısı Mine Vargı’nın orada okuyan kızı Ayşecan vardı tanıdığım. Ona dedim ki, "Bak Ayşecan, bu yazı çok eğlenerek geçireceğiz ve bir sürü insanla tanışacağız" Türkiye’deyken oyunculuk eğitmeni Eric Morris’in kitabını okumuştum ve çok sevmiştim, tanışmayı çok istiyordum. Metot oyuncusu olduğum için Stanislavski ekolünden gelen Morris’in tarzı bana iyi geliyordu.

Belli bir yaştan sonra tekrar öğrenciliğe başlamak nasıldı?

- Ah ne kadar zevkli! Ben zaten her zaman öğrenci hissiyatındayımdır. Öğrenmeyi çok severim, bilgiye hep açımdır. İki yıl boyunca onunla çalıştığım için şu anda Eric Morris metodunu öğretebilecek durumdayım.

Ünlü bir yıldızken orada tecrübesiz oyuncu adayları arasında bulunmak nasıl bir duyguydu? Size ayrıcalıklı davrandılar mı? 

/images/100/0x0/55eb0ea5f018fbb8f8a84026- Bunca yıllık çalışmamdan dolayı beni sınıfın geri kalanından ayıran şeyler oldu elbette. Mesela zaman zaman Eric Morris’e sınıfta yardımcı oluyordum. Her şeyden öte oyunculuk çok kişisel bir iş ve benim o sınıfta kişiselliğimi yaşama özgürlüğüm vardı. Beni kimse tanımadığı ve yargılmadığı için çok saf ve doğru eleştiriler aldım. Bu arada aktör koçu Suzanne Bateman’dan da birebir dersler aldım. Jamie Foxx’u "Ray", Philip Seymour Hoffmann’ı "Capote", Nicole Kidman’ı "Saatler" filmlerine hazırlayan kişi.

’Vaktimi iyi geçirdim ve boşa harcamadım" duygusu mu hakim şimdi size?

- Çok. Bir de çok enerjik hissediyorum. Anlatabilecek çok şeyim var. Üzerimde "Bir sürü şey yapacağım" enerjisi var ve bu çok hoşuma gidiyor. Ben çok uzun yıllar hayatı koşarak yaşadım. Koşarken konstantrasyonunuz bozulmasın diye kulaklarınızı kapatıyorsunuz ve bazen bu yüzden iyi şeyleri de duymayabiliyorsunuz. Ben öfkeyle ve nefretle dolu yaşayabilecek biri değilim ve gitmeden önce bir sürü insandan nefret eder hale gelmiştim. Sanatımda ruhumun en karanlık yerlerine gidebilirim ama yaşamımda parlak, aydınlık, objektif ve saf olmayı tercih ediyorum.

Sizi insanlardan nefret eder bir halde düşünmek zor. Bu noktaya nasıl geldiniz?

- Herkesi bırak, kendimden nefret eder hale gelmiştim. O yaşama çok bağlı halim sinirimi bozmaya başlamıştı. Sorumululuk hissi duyarak, para kazanma gerekliliğiyle yaşama tutunma isteğim idealist tarafımın hiç hoşuna gitmiyordu. Bu durumu bastırmaya çalışınca da başka bir ülkeye gidecek hale geliyorsun. Ben Amerika’da iki yıl boyunca idealist kimliğimle yaşadım. Sadece oyuncuların değil, hepimizin hayatta türlü türlü kimlikleri var. Şimdi bütün bu kimliklerime eşit yaşama şansı tanıyacağım.  İnsan sahip olduğu hiçbir özelliğinden korkmamalı. Gitmeden önce bana o kadar ağır bir bedel ödetti ki bu tarafım, onu öldüreceğim derken kendimi öldürecek hale geldim. Orada "Profesyonel bir oyuncu olarak başarılı işler yapmışsınızdır" dediklerinde, "Hayır, ben hiçbir şey değilim" diyordum. Egomu o kadar sıfırlamıştım ki, Eric Morris tekrar dengeledi beni. "İyi ve başarılı şeyler yaptım" demenin o kadar kötü bir şey olmadığını öğrendim.

YAŞARKEN İLLA Kİ BÜYÜK ESERLER BIRAKMAK GEREKMİYOR

 Çocuk sahibi olmayı düşünüyor musunuz? Bu konuda ne değişti sizin cephenizde?

- Çok yazık ki bu vakte kadar olmadı ama yapılacak bir şey de yok.  Annem beni 32 yaşında dördüncü çocuğu olarak doğurmuş, "Anne çok yaşlısın" diye okula gelmesini istemezdim. Şimdi benim için yaş ve zaman diye bir şey

Beni Los Angeles kurtardı
kalmadı. Zaman anlayışım da değişti. Garip bir biçimde zaman yok ve bu yüzden de hiçbir şey için bir acelem yok. Bir doktor çıkıp da, "Bu yaştan sonra çocuğun olmaz" derse, ne olur bilmiyorum ama şu anda böyle hissediyorum. Hiçbir şeyden yana bir telaşım yok. Mesela kırklı yaşlara girerken bir hazırlık yapmalı mıyım, bunu da bilmiyorum.

Yıllarca koşturup duran biri için bu da ilginç bir durum değil mi?

- "Burada işlerim var ve bir an önce bitirip gideyim" gibi bir durumdaydım o zaman da. Hálá da ölümün yaşamak kadar güzel bir şey olduğunu düşünüyorum. Ölmek korkulacak bir şey değil. Ölümü kabullenmiş durumdayım ve bana yaşam kadar heyecan veriyor. Bir gün ölürsem kendimi hiç kötü hissetmeyeceğimi biliyorum. Abim 33 yaşında akciğer kanserinden öldü ve onu telefonda arkadaşına, "Sadece nefes almak ne kadar güzel bir şeymiş" derken duydum. Yaşarken illa ki büyük eserler bırakmak da gerekmiyor. Birinin nefes almasını sağlamak bile yeter... Annemin vefatındaysa, "Yaşam ne ki? Niye yaşayalım ki? Bunca insan nefes alamazken nefes almak ne kadar ahlaksız bir şey" haline girdim. Şimdi bütün bu hislerimi evre evre yaşıyorum. İki buçuk yıl önce ülkeyi terk ettiren his de dahil olmak üzere hepsini bir arada yaşıyorum. Oyunculuk yapmasaydım psikolog olmak isterdim, insan ruhunun derinlikleri çok ilgimi çekiyor. 

En iyi senaryoyu Yavuz Turgul yazar

Temmuzdan beri İstanbul’dasınız. Neler yapıyorsunuz?

- Şu anda burada da senaryo üzerine Yavuz Turgul’la bir eğitim sürecine başladım. Onun yazım ekibinde bir öğrenci olarak bulunduğum için kendimi o kadar şanslı hissediyorum ki... Oyuncu olarak da içinde yer alacağım bir televizyon dizisi projesi üzerine çalışıyoruz. Haftanın yedi günü beş-altı saat bu proje üzerinde çalışıyoruz. Kimse gücenmesin darılmasın, bence Türkiye’de senaryo matematiğini bilen tek kişi Yavuz Turgul.

/images/100/0x0/55eb0ea5f018fbb8f8a8402a Los Angeles’ta Türkiye’deki birikimlerinizle mi yaşadınız? 

- Evet. Hiç para kazanmadım, birikimlerimi harcadım ancak bayağı bir zamandan sonra ilk kez kendime yatırımda bulundum. Ders ücretleri çok pahalı olsa da New York kadar pahalı değil Los Angeles. İstanbul oradan daha pahalı, yediğin yemekten kiraladığın eve kadar...

Ülkemizde ekstrem milliyetçilik var

Peki döndüğünüzde "Ülkem değişmiş" hissine kapıldınız mı?

- Türkiye çok hızlı değişen bir ülke olduğu için bunun bıraktığı bazı atıklar oluyor. Mesela ekstrem boyutta bir milliyetçilik ve insan haklarına müdahele eden faşizm. Geçen Ocak’ta Hırant Dink öldürüldüğünde Los Angeles’taki Ermeni banka müdürümün yanına gidemedim...

Los Angeles’taki evinizi kapattınız mı? Bu arada neden İstanbul’a geldiğinizden beri otelde yaşıyorsnuz?

- Los Angeles’taki evim hálá duruyor. Zekeriyaköy’de de bir evim var ama Yavuz Bey’le olan projenin senaryo çalışmaları için vaktimin çoğunu Taksim civarında geçirdiğim için burada bir ev tutup üçüncü bir ev açmak istemedim.

İnsanlar Los Angeles’ta sizden flaş haberler bekledi.

- İddialı bir şey yaratıp onun üzerinden de beklenti içine giriyorlar. Benimse böyle bir hayat görüşüm yok. Beynimi özgürleştirmekle ilgileniyorum.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün