GeriKelebek Behçet Hastalığı'na okullu eğitim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Behçet Hastalığı'na okullu eğitim

Behçet Hastalığı'na okullu eğitim
refid:13239743 ilişkili resim dosyası

11. Ulusal Behçet Hastalığı Kongresi 18-20 Aralık tarihlerinde İstanbul Askeri Müze’de gerçekleştirilecek.


Türk Behçet Hastalığı ile Savaş Derneği tarafından iki yılda bir Ulusal Behçet Hastalığı Kongresi düzenleniyor ve 11. Ulusal Behçet Hastalığı Kongresi 18-20 Aralık 2009 tarihlerinde İstanbul Askeri Müze Toplantı Salonlarında gerçekleştirilecek.

Behçet hastalığı nedeni bilinmeyen ve ülkemizde sık görülen iltihabi bir hastalıktır.  İlk kez Prof. Dr. Hulusi Behçet tarafından 1937 yılında tanımlanmıştır ve dünyada yaygın kabul görerek bir Türk hekiminin adıyla anılan tek hastalıktır. Tekrarlayan ve genellikle kendiliğinden iyileşen ağız ve cinsel bölge yaraları, deride sivilceler ve ağrılı kızarıklıklar, eklem iltihabı gibi belirtiler yanısıra görmeyi etkileyen göz içi iltihabı, damarlarda pıhtılaşma ve tıkanmalar, beyinde iltihaba bağlı hasarlar gibi ciddi belirtilere de neden olabilir.

Behçet hastalığının nedeni bilinmemekle beraber, genetik yatkınlığın önemli rolünün olduğu düşünülüyor. Irsi olarak yatkınlığı olan bireylerde, çeşitli çevresel faktörler hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasını tetikliyor.

Behçet hastalığı dünyada en sık ülkemizde görülmektedir ve hastalığın sıklığı her 250 kişide bir görülebilecek şekilde oldukça fazladır (4/1000).  Bir Türk hekiminin tanımlamış olduğu hastalık olmasının yanısıra, ülkemizde sık görülen bir sağlık sorunu olması  da önemini artırıyor.

Ülkemizde yapılan ve niteliği giderek artan bilimsel çalışmaların, hastalara hem tanı hem de tedavi anlamında yeni imkanlar sunması bekleniyor. Bu araştırmaların daha geniş kitlelere duyurulması ve günlük uygulamaya geçişinin sağlanmasında ulusal kongreler büyük önem taşıyor. Behçet Hastalığı ile uğraşan romatoloji, dermatoloji, göz hastalıkları, nöroloji, göğüs hastalıkları, damar cerrahisi ve temel bilimler gibi farklı uzmanlık alanlarında çalışan tüm meslektaşlarımız aynı çatı altında toplanmakta, bu sayede yeni fikirler geliştirmek ve ortak çalışmalar başlatmak için uygun bir ortam oluşturuyor.

Türk Behçet Hastalığı ile Savaş Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Gül’ün başkanlığındaki kongrenin hemen arkasından 20 Aralık 2009 Pazar günü saat 13:30-15:00 arasında düzenlenecek Hasta Okulu ile toplantıda tartışılan güncel gelişmeler konusunda hastalar bilgilendirilecektir. Bu toplantıya tüm Behçet Hastaları ve yakınları davetli olup katılım ücretsizdir.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle