GeriKelebek Altın Portakal'da yarışacak filmler belli oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Altın Portakal'da yarışacak filmler belli oldu

Bu yıl 42'nci kez düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışacak filmler belli oldu. Altın Portakal’ın Türk Sineması’na verdiği desteği yaygınlaştırmak amacıyla geçen yıl da yarışmaya başvurmuş ve katalogda yer almış ancak sonra teknik nedenlerle yarışmadan çekilmiş Tramvay filmi hariç, bu yıl ilk defa başvuruda bulunan tüm filmlerin yarışma bölümüne alınmasına karar verildi.

Türk Sineması’nın usta yönetmenlerinden Memduh Ün “sinemaya koyduğu son nokta” olarak tanımladığı filmi “Sinema Bir Mucizedir” ile bu yıl 42. Antalya Altın Portakal’da bir kez daha yarışacak.
 
Yönetmenliğini Cem Başeskioğlu’nun yaptığı, kanser olduğunu öğrenen bir kadının ölümünden sonra kızını korumasız bırakmamama çabasını anlattığı filmi“Sen Ne Dilersen Dile” ulusal yarışmada yarışacak bir diğer film.

Geçmiş yıllarda Altın Portakal’dan  4 kez “En İyi Senarist” ve bir kez de “En İyi Yönetmen Ödülü” ile dönen Yavuz Turgul bu yıl “Gönül Yarası” filmiyle yarışmada yer alacak. Turgul, Muhsin Bey filmi ile San Sebastian, Eşkıya filmi ile de Troya Uluslararası Film festivallerinden ödülle dönmüştü.

Genç yönetmenlerden Ulaş İnaç, “Türev” ile 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali ulusal yarışma bölümünde yer alıyor. Mustafa Altıoklar’ın 2005 yapımı “bir banyo da neler olabilir ki?” sloganıyla çıkan son filmi “Banyo”, Mesut Uçakan’ın yönetmenliğini yaptığı “Anne ya da Leyla” yarışmada yer alan bir diğer filmler.

Genç yönetmenlerden Tayfun Güneyer’de  başrollerini Ferhan Şensoy, Asuman Dabak, Rasim Öztekin, Zeki Alaysa gibi Türk sinemasının usta isimlerini yer aldığı ilk uzun metraj filmi “Şans Kapıyı Kırınca” ile bu yıl Antalya’da şansını deneyecek.

42. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Yarışma bölümünde yer alacak olan bir diğer film ise yönetmenliğini Reha Erdem’in yaptığı “Korkuyorum Anne”. Reha Erdem filminde  insan nedir ki? sorusunun cevabını arıyor.

Türk sinemasında 50 yılı geride bırakan, bugüne kadar “En İyi Film Dalında” 6 kez, “En İyi Yönetmen Dalında” ise 5 kez Altın Portakal heykelini alan usta yönetmen Atıf Yılmaz, 42. yaşını kutlayan festivale  “Eğreti Gelin” filmi ile katılıyor.
 
Uluslararası festivallerde adını duyurmuş “At” filmi ile Sao Paolo ve İspanya Film Festivali’nden ikincilik ödülü,  Tokyo Film Festivali’nden büyük ödülle dönen Ali Özgentürk “Kalbin Zamanı” filmiyle bu yıl Altın Portakal’da. Başrollerini Hülya Avşar, Oktay Kaynarca, Halil Ergün, Birol Üner ve Zeki Alasya’nın paylaştığı Kalbin Zamanı Ulusal Yarışma bölümünde yer alacak.

Oğuzhan Tercan’ın  başrollerinde Haluk Bilginer, Gülse Birsel, Birol Ünel ve Fatih Akın’ın oynadığı filmi “Hırsız Var” ve, Kutluğ Ataman’dan  farklı geçmişlere  ve kişiliklere sahip iki genç kızın, hayatı beraber keşfetmelerini konu edinen filmi “İki Genç Kız” da yarışma da yer alacak 16 film arasında.

İlk uzun metraj filmi “Pardon” ile yarışmaya katılacak olan Mert Baykal filminde gerçek bir hikayeden esinlenmiş.  “Hakkari’de Bir Mevsim” ile Berlin Film Festivali’nden “Gümüş Ayı” ile dönen, Ayna filmi European Dergisi tarafından tüm zamanların en iyi 10 Avrupa filmi arasına giren ve “Bereketli Topraklar Üzerinde” ile 18. Altın Portakal Film Şenliği’nde “En İyi Film” ödülü, Strasbourg’da ise “Avrupa En İyi Filmi” ödülünü alan Erden Kıral 42. Antalya Altın Portakal Film Festivaline Yılmaz Güney’in Yol filmi ekseni etrafında dönen son filmi “Yolda” ile bir kez daha ödül için yarışacak.

Filmde Beyoğlu’nda yitirdikleri insanları arayan Kerem ile Mecnu’nun öyküsü anlatılıyor. Finalde kahramanlar aradıkları insanlarla değil kirlenen İstanbul’un gerçek yüzüyle karşılaşırlar.

Antalya Altın Portakal’da yarışacak bir diğer film ise yönetmenliğini Abdullah Oğuz’un yaptığı başrollerinde Burhan Öcal, Yavuz Bingöl, Fadik Sevin Atasoy’un paylaştıkları “O Şimdi Mahkum” ve Yönetmenliğini Yüksel Akın’ın yaptığı “Dondurmam Gaymak” da 42. Antalya Altın Portakal’da yarışacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle