GeriKelebek Altı müze yılın müzesi adayı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Altı müze yılın müzesi adayı

Altı müze yılın müzesi adayı
refid:12104419 ilişkili resim dosyası

Türkiye’den Sinop Arkeoloji, Çorum, Türkiye İş Bankası, Beşiktaş Jimnastik Kulübü, Santral İstanbul Enerji ve Çağdaş Sanatlar müzeleri ile Sunay Akın Oyuncak Müzesi “Avrupa Yılın Müzesi” ödülü için aday oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, Finlandiya’nın Tampere şehrinde, 2010 yılında 33. Avrupa Müze Forumu (EMF) ödüllerinin verileceğini ve Türkiye’den de 6 aday bulunduğunu açıkladı.

Orhan Düzgün, “Son iki yıl içinde yenileme ve onarımlarını tamamlayarak ‘Avrupa Yılın Müzesi’ ödülleri için gereken kriterleri sağlayan Sinop Arkeoloji Müzesi ile Çorum Müzesi’ni aday gösterdik. Genel Müdürlük olarak yalnızca kendimize bağlı müzelerin değil, denetim yaptığımız özel müzelerin de bu forma katılmalarına öncülük ediyoruz. Türkiye İş Bankası Müzesi, Beşiktaş Jimnastik Kulübü Müzesi, Santral İstanbul Enerji ve Çağdaş Sanatlar Müzesi ile Sunay Akın Oyuncak Müzesi de bu kapsamda ülkemiz adına başvuruda bulunan aday müzeler arasında yer alıyor” diyor. .

EMF, 1977 yılından bu yana, yeni kurulan müzelerin desteklenmesi, müzecilik alanında yenilik ve girişimlerin teşvik edilmesi amacıyla her yıl, “Avrupa Yılın Müzesi Ödülü (EMYA)”, “Avrupa Konseyi Ödülü” ve “Micheletti Vakfı Ödülü” adı altında üç ödül veriyor. Ödüller, yeni kurulan veya son iki yıl içinde önemli yenileme çalışmaları gerçekleştirmiş 50-60 aday müze arasında yapılan değerlendirme sonucunda belirleniyor. Değerlendirmede ayrıca, müze binalarının yapısı, teşhirdeki eserlerin değeri ve sunum şekli ile müzenin hayalleri, finansal organizasyonu, sosyal sorumluluğu, eğitim çalışmaları, pazarlama ve yönetim yapısı da dikkate alınıyor.
Bu yılki ödüller, ilk kez Türkiye’de verildi. Bursa’da düzenlenen törende, “Avrupa Yılın Müzesi Ödülü”nü Avusturya’daki Salzburg Müzesi aldı. Müzeciliği kavrayışındaki uzmanlık, kullandığı yenilikçi bakış açısı ve ziyaretçilerine verdiği önem nedeniyle İstanbul Modern Sanat Müzesi de “Özel Ödül”e layık görülmüştü.

Orhan Düzgün, bugüne kadar Türkiye’de 9 müzenin çeşitli ödüller aldığına dikkat çekerek, “9 müzemizin ödül alması, ülkemizin müzecilik alanındaki başarısını belgeliyor” diyor.
Bugüne kadar 40 ülkeden 1500 müzenin aday olduğu “Avrupa Yılın Müzesi Ödülü”ne 1997 yılında Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, “Avrupa Müze Forumu Özel Ödülü”ne İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Antalya Müzesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Rahmi Koç Endüstri Müzesi ve İstanbul Modern Sanat Müzesi, “Avrupa Konseyi Ödülü”ne de İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü ve Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi layık görülmüştü. Ayrıca, “Gezilmeye Değer Müze Ödülü”nü de Bursa Kent Müzesi uygun bulunmuştu.

ADAY MÜZELERİN ÖZELLİKLERİ

Türkiye’nin en modern müzeleri arasında yer alan Sinop Arkeoloji Müzesi’nde 3 bin civarında arkeolojik, 1700 etnografik eser, 5 bin 340 tane sikke olmak üzere toplam 10 bin 500’e yakın tarihi eser bulunuyor.

Alacahöyük, Boğazköy-Hattuşa, Pazarlı ve Kuşsaray gibi arkeolojik kazı merkezlerinden çıkarılan buluntuların sergilendiği Çorum Müzesi, internet üzerinden sanal olarak da gezilebiliyor.

2007’de halka açılan Türkiye İş Bankası Müzesi, bankanın kuruluşundan bugüne iktisadi, sosyal ve kurumsal gelişimine ait verilerin bir araya getirildiği, korunduğu ve toplumsal paylaşıma açıldığı kurum tarihi müzesi niteliğinde. Müzeye ait tüm detaylara http://www.muze.isbank.com.tr adresinden ulaşılabiliyor.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü (BJK), Santral İstanbul Enerji ve Çağdaş Sanatlar müzeleri ile Sunay Akın Oyuncak Müzesi de tasarım ve eserleriyle dikkat çekiyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle