GeriKelebek Ağrı kesiciyle ilgili ürküten araştırma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ağrı kesiciyle ilgili ürküten araştırma

Ağrı kesiciyle ilgili ürküten araştırma
refid:16756389 ilişkili resim dosyası

İsviçre'de bin 429 hastanın verilerinin incelendiği bir araştırmaya göre, reçetesiz alınan birçok ağrı kesici, uzun süreli kullanıldığında başta yaşlılar olmak üzere, bünyesi hassas olanlarda inme ve kalp krizi riskini artırıyor.

İngiliz Tıp Dergisi'nde yayımlanan araştırmaya göre etken maddesi “ibuprofen” olan ağrı kesici ilaçlar, inme riskini 3 kat artırıyor. “Diclofenac” ve “etoricoxib” içeren ilaçlar ise kalp krizi ve inmeden ölme riskini 4 kat artırıyor.

Araştırma İsviçre'deki Bern Üniversitesi bilim insanları tarafından yapıldı. Araştırmayı yapan ekibin başkanı İsviçre'deki Bern Üniversitesi’nden Prof. Dr. Peter Juni, çok kronik ağrıları olduğu için sürekli ilaç alan ve kalple ilgili sağlık sorunu olan yaşlıların risk altında olduğu vurgulayarak “Eğer sadece başınız ağrıdığında ilaç alıyorsanız, 65 yaşın altındaysanız, kalp hastalığınız yoksa, kolesterol verileriniz normalse ve sigara içmiyorsanız sorun yok.” dedi.

Açıklamaya göre aşırı derecede ağrı kesici kullanımı, bağımlılık da yapıyor. Özellikle orta yaş ve sonrasında görülen sık ağrı kesici kullanımı, bilim insanları tarafından alkol ve sigara bağımlılığı gibi kişinin kendi kendine asla vazgeçemediği ve tedavi gerektiren bir sağlık sorunu olarak görülüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle