GeriFutbol Kara Perşembe fena yaktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  22
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kara Perşembe fena yaktı

Kara Perşembe fena yaktı
refid:11393020 ilişkili resim dosyası

Türk takımları bu sezon Avrupa kupalarındaki performansıyla ülke puanını da tam anlamıyla katlettiler.

Avrupa'da ülkemizi temsil eden 5 takımdan üçünün Ağustos ayında katıldıkları kupalara veda etmesi, ülkeler sıralamasında 9. sırada bulunan Türkiye'nin yerini kaybetmesine yol açacak.

Üstelik Türk takımları ülkeler sıralamasında direkt olarak yarıştığımız ülkelerin temsilcilerine elenince, Türkiye'nin hanesine yazılabilecek tüm puanlar rakiplere gitmiş oldu. Galatasaray'ı eleyen Karpaty Lviv, Fenerbahçe'yi eleyen PAOK aldığı sonuçlarla Ukrayna ile Yunanistan'a puan kazandırmalarının yanısıra, iki takımda Avrupa Ligi'nde ülkeleri adına 6'şar maç daha yapmayı da garantilemiş oldu.

Kara Perşembe fena yaktı


PUANLARI RAKİPLERİMİZE KAPTIRDIK

Türkiye'nin 9'uncu sırada bulunduğu ülkeler sıralamasında, Ukrayna 7'inci, Yunanistan ise 11'inci durumda bulunuyor. 3 temsilcimizin de elenmesiyle birlikte Türkiye'nin sıralamada üst basamaklara tırmanması neredeyse imkansız bir hal aldı.  Yerini korumak için bile 5 takımla yoluna devam eden Hollanda ve 4 takımla devam eden Yunanistan ile mücadele etmesi gerekiyor.

ŞAMPİYONLAR LİGİ'NDE 3 TAKIM ARTIK HAYAL

Geçen yıl UEFA'nın ülkeler sıralamasında 11'inci sırada bulunan Türkiye bu nedenle Avrupa  kupalarına 5 takımla katılırken, Bursaspor ve Fenerbahçe devler liginde, Beşiktaş, Galatasaray ve kupa şampiyonu Trabzonspor ise ülkemizi Avrupa Ligi'nde temsil etme hakkı kazanmıştı. 

Bu yıla 9'uncu sırada başlayan Türkiye, listenin ilk 6'ıncı sırası ile arasındaki puan farkını bir kaç galibiyete kadar indirmeyi başarmışken 3 takımın birden Avrupa'dan elenmesi büyük bir hayal kırıklığı yaşanmasına neden oldu. Böylece Türkiye Şampiyonlar Ligi'nde 2'si direkt 3 takımla temsil edilme şansını da Beşiktaş hariç 4 büyüklerin başarısız sonuçlarıyla tepmiş oldu.

Sadece bu fırsatı kaçırmakla kalmayan Türkiye, bu performanslar ve rakiplerinin daha çok takımla temsil edilmesi nedeniyle gelecek yıl Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılma hakkını da kaybedebilir. UEFA bu listeyi oluştururken son 5 yılı dikkate aldığı için, bu yılki muhtemel başarısızlık 5 yıl boyunca karşımıza çıkmaya devam edecek.

Türk takımlarının bu yıl ülke puanına yaptıkları katkı;

Kara Perşembe fena yaktı

SADECE BEŞİKTAŞ VE BURSASPOR'U DESTEKLEMEK YETMEZ

Dün gece yaşanan mağlubiyetlerin ardından, Türkiye'yi sadece Bursaspor ve Beşiktaş temsil etmesi yeterli olmayacak. Çünkü elenmiş olsalar bile Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor'da ortalamaya dahil olacağı için kazanılan puanların ülke puanına etkisi çok sınırlı oranda olacak. Beşiktaş ve Bursaspor'un kazanmasının yanısıra bu yılın geri kalanında Ukrayna, Yunanistan, Hollanda ve Rusya temsilcilerinin maçlarda başarısız sonuçlar alması hiç olmassa ülkeler arasındaki puan farkının açılmasını engelleyecek.

ÜLKELER SIRALAMASI VE ÜLKE TEMSİLCİLERİ NASIL BELİRLENİYOR?

53 ülkeden, 76'sı Şampiyonlar Ligi 161 tanesi Avrupa Ligi'ne olmak üzere her yıl 237 takım kupalara katılma hakkı kazanıyor. Bu takımlar sıralanırken ise UEFA'nın ülkele sıralamaları dikkate alınıyor.

Ülke SıralamasıŞAMPİYONLAR LİGİAVRUPA LİGİ
1-2-34 takım (3'ü direkt)3 takım
4-5-63 takım (2'si direkt)3 takım
7-8-92 takım (1'i direkt)4 takım
10-11-12-132 takım (1'i direkt)3 takım
14-151 takım ön eleme oynuyor3 takım

Ülkeler, son 5 yılda Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'ndeki temsilcilerinin performanslarına ve ülkelerine kazandırdıkları puanlara göre sıralanıyorlar. Bu sıralamada takımlar Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nde yaptıkları ön eleme maçlarında her galibiyette 1 puan, beraberlik durumunda ise 0.5 puan alıyor. Ön elemelerden sonra gruplara kalan takımlar ise galibiyet başına 2 puan beraberlikte ise 1 puan alıyorlar. Ayrıca Şampiyonlar Ligi'nde gruplara kalan takımlara 4 bonus puan veriliyor.  

Yorumları Göster
Yorumları Gizle