« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kapadokya, futbol takımlarının yeni kamp gözdesi

Türkiye'nin peribacaları ve balon turları ile ünlü önemli turizm merkezi Kapadokya bölgesi, son yıllarda futbol takımlarının da kamp yapmak için tercih ettiği bir merkez haline geldi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Son 2 aylık süreçte Nevşehir'in Avanos ilçesine PTT 1. Lig takımlarında Ankaragücü, Bucaspor ve 1461 Trabzonspor, Spor Toto 2. Lig takımlarından Tokatspor, Ünyespor ve Giresunspor, Spor Toto 3. Lig takımlarından Pazarspor, Kırıkhanspor ve Altınordur ile Bölgesel Amatör Lig (BAL) takımlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 50 takım, kamp için Kapadokya'yı seçti.

Azerbaycan Ligi takımlarından Sumgayıt da, kamp için Kapadokya'yı seçen takımlar arasında yer aldı.

Yaklaşık 10'ar gün Kapadokya'da kalan takımlar, bölgedeki tesislerde yaptıkları antrenmanların yanı sıra birbirleriyle hazırlık maçları yapma imkanı da elde etti.

Nevşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Ünlüer, yaptığı açıklamada, bu yıl Kapadokya'nın liglerde mücadele eden futbol takımlarının üssü olduğunu ifade ederek, Kapadokya'nın, hem turizm hem de sportif tesisler açısından çok güzel bir bölge olduğunu söyledi.

Nevşehir'de 17 adet çim futbol sahasının bulunduğunu dile getiren Ünlüer, “Bu sayı çevre illere baktığımızda çok fazla. Bu da futbol takımlarının kamp tercih nedeni oluyor” dedi.

Ünlüer, Kapadokya'nın daha önceki yıllarda kamp döneminde çeşitli turnuvaların yapıldığı bir merkez halindeyken, çeşitli nedenlerle ve sivrisineklerin bir dönem artması nedeniyle geçtiğimiz yıllarda bir azalma olduğunu anlatarak, “Tekrar bunu canlandırmak için gerekli çalışmaları yaptık. Çim sahalarımızı restore ettik, kulüplerle iletişime geçtik. Bu sayede 45-50 takım ilimize kampa geldi. Geçen yıl bu rakam 10 civarındaydı. Çalışmalarımızla bu sayıyı artırdık” diye konuştu.

“Kapadokya bölgesinin takımlarımıza yaradığını düşünüyoruz”

Nevşehir'in rakım olarak çok elverişli olduğunu, nem olmadığı için hava koşullarının mükemmel olduğunu belirten Ünlüer, şunları kaydetti: “Bunun yanında doğal güzellikler de var. O nedenle buraya gelen takımlarımız hem kamplarını yapıyorlar hem dinleniyorlar hem de bölgeyi gezme imkanı buluyorlar. Kulüplerimiz memnun bir şekilde ilimizden ayrılıyor. Bu bir başlangıç oldu. Önümüzdeki yıl Süper Lig takımları da gelirse daha çok sevineceğiz. Buraya gelerek kamp yapan takımlarımızın genellikle ilk maçlarında galip ayrıldıklarını gördük. Kapadokya bölgesinin takımlarımıza yaradığını düşünüyoruz. Diğer takımlarımızı da buraya davet ediyoruz. Tüm Süper Lig, PTT 1. Lig, Spor Toto 2. ve 3. Lig takımlarını ilimize davet ediyoruz. Saha olarak, tesis olarak ve oteller olarak tam teşekküllü hazır durumdayız.”

Ünlüer, Nevşehir'de futbol takımlarının kamplarının yanı sıra Amatör Karma Takımları yarı finali, TFF Futbol Köy Okulu, veteranlar bölge futbol müsabakalarının da yapıldığını ifade etti.

İşitme Engelliler Milli Takımı'nın da dünya şampiyonasına Nevşehir'de hazırlandığını kaydeden Ünlüer, “İşitme Engelliler Milli Takımımız, Ankara'da düzenlenen dünya şampiyonasında dünya şampiyonu oldu. Birçok etkinliğe ev sahipliği yaptık. Bu yıl 6 tane Türkiye Şampiyonası, 2 uluslararası şampiyona ve birçok grup müsabakasına ev sahipliği yaptık” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz