« Hürriyet.com.tr
MENÜ

“İstanbul'un şansı çok yüksek”

THY Genel Müdürü Temel Kotil, Türkiye'nin ekip olarak çok iyi çalışıldığını ve cumartesi günü İstanbul'un olimpiyatları alacağına inandığını söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) 2020 Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'na evsahipliği yapacağı kenti açıklayacağı toplantısı için Buenos Aires'te bulunan THY Genel Müdürü Temel Kotil, "Ekip çok güzel çalışıyor. Bunun sonucunu inşallah cumartesi günü hep beraber almış olacağız. İkili görüşmeler devam ediyor şu anda. Tabii İstanbul'un şansı çok yüksek. İki kıtanın Asya ve Avrupa'nın çok anlamlı birleştiği bir yerde Türk Hava Yolları olarak bu işe çok önem veriyoruz. Zaten şu anda dünyanın en çok ülkesine uçan havayoluyuz" diye konuştu.

Delegelere, 2020 yılı geldiği zaman ne kadar sporcu varsa direkt uçuşla İstanbul'a getireceklerini söylediğini belirten Kotil, "Sefer noktasını, uçuş noktasını arttırıyoruz. 100 milyon yolcu ve 400 uçağın üzerinde bir filo ile servis yapacağız. İnşallah alınır, bütün niyetler bu yönde. Göstergeler de bu yönde. Tabii bu İstanbul'u uçuracak" ifadelerini kullandı.

Son sunum öncesi yapılan provaları izlediğini anlatan Kotil, "Provalar sırasında kişisel olarak şu duyguya kapıldım. Aslında İstanbul, batı ve doğu kültürünün birleştiği yer. Doğu kültürü İstanbul'dan doğuya doğru başlıyor. Batı kültürü de İstanbul'dan batıya doğru başlıyor. İki şeyin birleştiği yer, her zaman enerjik olmuştur, güzel olmuştur ve İstanbul bu olimpiyatı alırsa dünyaya şunu çok güzel şekilde gösterecek, biz iki kültürü birleştiriyoruz, doğu ile batıyı. Zaten İstanbul yüzyıllar boyunca, bin yıllar boyunca başkentlik yapmış, kültürde öne çıkmış. Kanuni Sultan Süleyman zamanında dünyada bütün sanatçıları toplamış. Bunu tekrar yapabileceğini gösterecek" ifadelerini kullandı.

Messi reklamlarının bilboardlarda gösterilmesi

İspanya 1. Futbol Ligi (La Liga) takımlarından FC Barcelona'da forma giyen Arjantinli dünyaca ünlü yıldız futbolcu Lionel Messi'nin oynadığı THY reklamlarının Buenos Aires'teki bilboardlarda yer alması ve bu duruma İspanyol medyasının tepki göstermesine de değinen Kotil, bunun tamamen tesadüf olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Tabii Lionel Messi bizde çok önemli yer oynadı. Bizim reklamlarımızda şimdi böyle bir tercih kullanmışlar. Biz cumartesi günkü nasibe bakalım. Bu nasip nedir? Ama inşallah, nasip 'Türkiye' der. Messi'nin reklamının yayınlanması ile ilgili bir planımız yok, olaylar kendiliğinden gelişiyor."

Kotil, cumartesi günü İstanbul'u olimpiyatlara evsahipliği yapma hakkını kazanacağına inandığını da kaydederek, "İstanbul'un bütün dengelerini, dünyanın bugünkü konjoktörünü, delegelerin en azından davranışlarını biraz hissederek şunu söyleyeyim; cumartesi olimpiyatları alıyoruz" şeklinde sözlerini tamamladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler