GeriFutbol "Hukuken şampiyon Trabzonspor"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  63
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Hukuken şampiyon Trabzonspor"

"Hukuken şampiyon Trabzonspor"
refid:20904800 ilişkili resim dosyası

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, “Ben adaletin böyle tecelli edeceğine inanıyordum. Çünkü ne yapıp ne yapmadığımızı kendimiz daha iyi biliyorduk. Beraatla sonuçlandı. Hiçbir yöneticimiz ceza almadı. Dolayısıyla aklanmış olduk” dedi.

Şener, Bodrum'daki bir otelde gazetecilere yaptığı açıklamada, Fenerbahçeli yöneticilerin tahliye olmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Fenerbahçeli yöneticilerin özgürlüklerine kavuştuğunu hatırlatan Şener, “Kendilerine bundan sonraki yaşamlarında başarılar, mutluluklar dileriz. Bir taraftan da geçmiş olsun diyoruz” diye konuştu.

Mahkemenin kendisi hakkında verdiği kararı değerlendiren Şener, “Ben adaletin böyle tecelli edeceğine inanıyordum. Çünkü ne yapıp ne yapmadığımızı kendimiz daha iyi biliyorduk. Beraatla sonuçlandı. Hiçbir yöneticimiz ceza almadı. Dolayısıyla aklanmış olduk. Bu da bize ve camiamıza çok büyük mutluluk verdi. Bundan sonra bu işi bir tarafa bırakıp, önümüzdeki işlerle uğraşmaya devam edeceğiz” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun davayla ilgili ciddi eleştiriler aldığını belirten Şener, bu eleştirilerin devam edeceğini savundu. “Hiç hoş olmayan, unutulmayacak bir yılın geride bırakıldığını” ifade eden Şener, şöyle devam etti:
“İnşallah tekrarı olmaz böyle bir yılın. Federasyon için şimdi bundan daha zor bir dönem başlıyor. Federasyon bir karar verdi, hem disiplin hem etik hem de Tahkim Kurulu. Şimdi bu tarafta da devletin Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği bir karar ortaya çıktı. Hepimiz 'Hukuk üstündür' diyoruz. Şimdi bunu nasıl uygulayacağız? Bir şekilde uygulanması lazım. İşte diyor ki 'Şurada şurada şike yapılmış, şurada şurada teşvik yapılmış'. Şimdi o şikelerin ve teşviklerin sportif anlamında bir cezası olması lazım veya Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararı yok sayamazsın. Hukuktur bu, mecbur hepimiz uyacağız. Saygı göstereceğiz.”

“Hukuken şampiyon Trabzonspor”

Şener, bundan sonra federasyon, UEFA ya da Uluslararası Futbol Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) başvurularının olacağını bildirdi. “Hukuken 2010-2011 yılının şampiyonu Trabzonspor'dur” diyen Şener, “Bunu siz basın mensupları sevseniz de sevmeseniz de maalesef böyle. Hukuk buna karar verdi. Bir de Yargıtay safhası vardır. Doğrudur. Kesinleşmesi lazım. Ama ünlü eski avukatların söylediği bir söz vardır. Onu da hatırlatmakta yarar görmekteyim. Hep derler ki, 'Davanı yerel mahkemelerde kazan gel Yargıtay'a'. Dolayısıyla yerel mahkemelerin verdiği kararlar çok önemli kararlardır” diye konuştu.

Şener, futbolda şike davasıyla ilgili ağır yaptırımların olduğunu ve büyük üzüntüler yaşandığını dile getirdi. Büyük takımların bu işlere girişeceğine zannetmediğini dile getiren Şener, “Bunlar bu işleri hep hafife almaktan geliyor. İşte 'Futboldan içerde yatılır mı?', 'Futboldan nezarete girilir mi?'... Ben de nezarete girdim mesela... İnsan gider birini döver, öldürür de girersin. Ama toptan niye oluyor? Ama buna alışacağız. Alışmak mecburiyetindeyiz. Bundan sonra Türkiye'de daha temiz, daha ilkeli futbol görürüz diye düşünüyorum” dedi.

Fenerbahçe'ye geçen yıl verilen cezayı da hatırlatan Şener, “Bazı arkadaşlar diyor ki, 'Fenerbahçe geçen sene bir yıl ceza aldı', 5 yıl verilmeyeceği nereden belli? 6 maçta şike teşvik bilmem ne var. O kadar hafif birşey değil. Yani Türkiye'de maalesef şike ve teşvik suçu çok basite indirgenmeye başlandı” diye konuştu.

Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener'in “teşvik” suçundan beraatını kararlaştırmıştı.

Resmi siteden açıklama yapıldı

Kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yürütülen şike davasının karar duruşmasının ardından gelinen süreçte Başkanımız Sayın Sadri Şener ile Asbaşkanımız Sayın Nevzat Şakar’ın beraatlerine karar verilmiş olması camiamız açısından büyük bir sevinç ve övünç kaynağıdır. Soruşturmanın başladığı 3 Temmuz 2011 tarihinden bu yana sergilediğimiz duruşun ne kadar doğru ve yerinde olduğu mahkemenin bu kararıyla bir kere daha ispatlanmıştır. Kulübümüz, adli yargılamanın ilk gününden beri Yüce Türk adaletine olan güvenini her fırsatta yinelemiş, bu konudaki tavrından da asla taviz vermemiştir. Tek ve en büyük beklentimiz Türk futbolunda böylesi talihsizliklerin bir daha yaşanmaması yönündedir. Trabzonspor Kulübü olarak yeşil sahalardaki tüm mücadelemiz bugüne kadar her zaman futbolun oyun kuralları ve Fair-Play çerçevesinde olmuş, bundan böyle de aynı şekilde devam edecektir" ifadesi kullanıldı. Açıklama şöyle sona erdi:

"Son mahkeme kararı, geçtiğimiz sezon oyuncularımızın alın terleriyle vermiş oldukları mücadelenin ne kadar anlamlı ve yerinde olduğunu ortaya koymuş, hakkımızın hangi sonuç olduğunu da belgelemiştir. Dileğimiz futbolun içerisindeki tüm unsurların mahkemenin verdiği bu kararla ilgili olarak yeniden özeleştirisini yapması, yeni haksızlıkların yaşanmaması için üzerine düşen sorumluğu yerine getirmesidir."

iSTANBUL’DA HAKiMLER VAR

Şike davasında açıklanan kararlar Trabzon yerel basınında memnuniyet ve beklenti yarattı. Gazeteler F.Bahçe, Aziz Yıldırım ve TFF’yi hedef aldı.

İSTANBUL 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen şike davasında verilen kararlar Trabzon kamuoyunu memnun etti. 3 Temmuz 2011’de başlayan şike soruşturması sürecinin önceki gün açıklanan cezalarla yeni bir boyut kazanması, Trabzon kamuoyunda beklenti yarattı. Mahkemenin kararının hukuksal olarak doğru olduğunu belirten yerel gazeteler, şimdi sıranın Türkiye Futbol Federasyonu’nda olduğunu söyledi. Günebakış Gazetesi, “TBMM’nin Yıldırım, hükümetin ve TFF’nin Fenerbahçe aşkı şikeyi örtemedi. İstanbul’da hakimler var” başlığıyla gelişmeleri okuyucularına duyurdu. - Ömür AVCI / DHA

Trabzonspor tertemiz
- Taka Gazetesi: Mahkeme kararıyla Şampiyon Trabzonspor. Trabzonspor aklandı
- İlkhaber Gazetesi: Fenerbahçe şikeci, Trabzon tertemiz
- Ekspres Gazetesi: Ve mahkeme ‘Şike var’ dedi. Trabzon lekesiz ve tertemiz. Şike tescillendi, sıra kupada
- Karadeniz Gazetesi: Gözünaydın Trabzon. Temizsin tertemiz. Emeğimizi çaldın Aziz


Yorumları Göster
Yorumları Gizle