GeriFutbol Hakeme de tam gün
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  119
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hakeme de tam gün

Hakeme de tam gün
refid:13722462 ilişkili resim dosyası

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Aziz Yıldırım'ın, Akşam Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya'nın sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

Beşinci yıldızı takacağız. Şu anda 2009-2010 sezonu oynanıyor. Üç yıl üst üste şampiyon olarak 2011 yılında formamızdaki yıldız sayısını 5’e çıkartacağız. Şu anda 17 şampiyonluğumuz var. 20’nci şampiyonluğumuz bizim markamıza çok büyük değer katacak!

Bu sözü söyleyince neye güveniyorlar diyorlar...

Hedefsiz yaşam olmaz. İddialı olacaksın. Aykut’a, Daum’a, oyuncularıma güveniyorum. Türkiye’nin en iyi yerli de yabancı da oyuncuları bizde...

Devre arasında herkes transfer diye bağırdı. Yapmadık. Çünkü Fenerbahçe formasını giyen her futbolcumuzun değerini biliyoruz. Real Madrid, Barcelona, Milan, İnter, Chelsea transfer yaptı mı!

Biz de yapmadık...

Neden!

Büyük hedefleri olan takımlar, büyük yıldızları devre arası getiremez. İyi futbolcu alamazsın, vermezler... Ama sezon sonunda istediğini alırsın. Biz kimsenin yapamadığını yapan, çıtayı çok yukarılara çıkaran kulübüz. Onun için de sezon sonunda transfer yapacağız. Kimsenin düşünemeyeceği, tahmin edemeyeceği dünya yıldızlarını getireceğiz.

Bu kadromuz iyi motive olursa, Avrupa’da da iş yapar. Şu anda futbolcular yüzde 40 kapasite ile oynuyorlar. Bunu yüzde 60’a çıkardıkları anda önümüzde kimse duramaz.

Türkiye’de lig şampiyonluğu maddi katkı bakımından çok önemli. Avrupa’da büyük hedefler içinde Şampiyonlar Ligi. UEFA’da para yok ama işin manevi yönü var. Bizim için kulübü daha fazla büyütmek, Şampiyonlar Ligi’nde söz sahibi olmak için lig ara istasyondur. 

Fenerbahçe’nin, kulübünü seven, bize güvenen çok özel bir taraftarı var. Bugün maçlara ortalama 30 bin kişi geliyorsa, 24 bin kombine sattıksa bu Fenerbahçe taraftarının kulübüne verdiği değeri gösterir.

Fenerbahçe’nin marka değerini çok yukarı çıkardık. 16 milyon dolara aldığımız bütçeyi 220 milyon dolar yaptık. Seneye de bu rakam 300 milyon dolar olacak.

FENERBAHÇE ŞİLEYE TAŞINACAK

Fenerbahçe Kulübü, Türk futbolunun çok önemli bir markası. Binlerce genç spor yapıyor. İlk geldiğimizde salon maçlarında seyirci yoktu. Sadece sporcuların anneleri babaları vardı. Boş tribünlere oynuyorlardı. Bugün basketbol, voleybol, yüzme dahil bütün branşlarda her yer tıklım tıklım ve herkes Fenerbahçe forması giyerek gidiyor. Yalnız futbolda değil, bütün branşlarda şampiyonluğa oynuyoruz. Fenerbahçeliler göğüslerini gere gere dolaşıyorlar.

Fenerbahçe dev bir holding oldu...

Biz günü değil, geleceği düşünen bir yönetimiz. Şimdi önümüzdeki 10 yılın planlarını yapmaya başladık.

Şile yakınlarında 2 bin dönüm bir arazi alıyoruz. Buraya modern, çağa uygun tesisler yapacağız. Bütün amatör şubeleri, alt yapıyı bu 2 bin dönümlük arazi üzerinde toplayacağız. Her şey bir arada derli toplu olacak...

STAT ZEMİNİ ISITMALI OLACAK

Fenerbahçe Stadı’nda da yenilikler yapacağız. İlk hedefimiz 15 Mayıs’tan sonra zemini düzeltmek ve ısıtmalı yapmak. Çimleri kaldırıp, sahayı stadımıza yakışır hale getireceğiz. Bu sene İstanbul’a tahmin edilen yağmurun üç katı fazlası yağdı. Araya kupa maçları girmese zemin daha da iyi olurdu. Çünkü Avrupa’da 42 statta uygulanan bir sistemi getirdik. 400 bin euroya ısıtıcılar aldık. Çimler toparlandı, kök saldı ama kötü hava şartları tam iyileşmenin önüne geçti. Ayrıca stadın dış çevresiyle birlikte içinde de önemli düzenlemeler yapacağız. Hepsinin planı hazır. Maçlar biter bitmez düğmeye basacağız.

HAKEMLER BAŞKA iŞ YAPMASIN

Hakemlik meslek; ikinci iş olmamalı. Onların hayat standartlarını yükseltip, kaliteli bir yaşam sağlanmalı. Futbol Federasyonu’nun geliri, kulüpler kadar. 45 milyon dolar geliri var. Bu para hakemlerin eğitimine kullanılmalı. Yurtdışına gönderilmeli. Ve hakemliğin dışında da başka bir iş yapmamalılar. Ben bu hakemlerle ligi götüreceğiz görüşüne katılmıyorum. Yanlış yapan cezasını görmeli. Önce eğiteceksin. Olmuyorsa, o vakit dışarıdan getireceksin. AB’ye gireceğiz diyoruz, o vakit dışarıdan hakem de gelecek.

Türkiye’de hakem atamaları iyi yapılmalı. Maçların değerine, riskine göre hakem verilmeli. Bugün birçok hakem spor programlarından etkileniyor. Ama hakemlik meslek olursa o vakit etki de ortadan kalkar...

Gelecek sezon üç dünya yıldızı getiriyorum

SINIRSIZ YABANCI FUTBOLCU ISRARI

DevamlI Batı’yı konuşuyoruz. 20-30 sene önümüzde diyoruz. Ama işimize geleni alıyor, işimize gelmeyeni de almıyoruz. Mesela yabancı futbolcu... Neymiş, milli takıma zararı dokunurmuş... İngiltere, Fransa ve diğer ülkelerin milli takımlarına bakın. Biz Aurelio’yu Türk yaptık, milli forma giydirdik. Kötü mü oldu... AB’ye girince nasıl engelleyeceğiz. Bırakın, kaliteli yabancılar gelsin, örnek olsun, ufkumuzu açsın. Biz Türkler niye yaşadığımızı bilmiyoruz. Devamlı kavga ediyoruz. Hiç güzel işler olmuyor mu! Övmeyi, yapılan güzel işleri takdir etmeyi sevmiyoruz. Avrupalı futbolcu disiplinli, iyi profesyonel. Bizim çocuklarımız ise haklarını savundukları gibi profesyonelce yaşamıyorlar. Gelecek kaliteli yabancılar Türk futboluna da, Türk futbolcusuna da katkı yapar. Onun için serbest bırakılsın.

 ANADOLU’DAN DA ŞAMPiYON ÇIKACAK

YAYIN gelirleri, reklamlar, Anadolu’yu fakirlikten kurtardı. Çok iyi takımlar var. Onlardan da bir gün şampiyon çıkacak. Mutlaka şehrin konumuna, ihtiyacına göre 10-15 bin kişilik yeni statlar yapılmalı. UEFA kriterleri uygulanmalı. Federasyonun denetlemelerine uymayanlar tasfiye edilmeli. Kulüplerin gelirleri, giderleri dengeli olmalı. Borçlar ödenecek borç olmalı.. Gelen yönetimler, borç bırakıp gitmemeli. Altı ay, bir sene görevde kal, ondan sonra borcu yap git. Bu anlayışın önüne geçilmeli. Ve futbol Federasyonu yeniden yapılandırılarak Türk sporu çağdaş bir yapıya oturtulmalı. İkinci, üçüncü ligde takım adedi azaltılmalı. Bölgesel lige önem verilmeli. Oralardan iyi futbolcular gelmeli.

YERLi HOCAYA iNGiLiZ EĞiTMEN

TÜRKİYE’de çok yetenekli çok oyuncular var. Ama hiçbirisi iyi eğitim almıyor. 18 yaşına kadar geliyor, temeli olmadığı için de tıkanıyor. Genç takımları çalıştıran hocalar ya eski futbolcu veya spor akademisi mezunu. Bugün topa nasıl vurulacağını, nerede duracağını bilen gençler yok. Fenerbahçe’nin alt yapısına İngiltere’den eğitmen getirdik. Gençlere nasıl çalışacaklarını, hocalarına da nasıl idman yaptıracağını gösteriyor. Bizdeki görevi bittikten sonra bütün kulüplere mektup yazarak, isteyen geç takım hocalarını göndermesini, eğitim almalarını önereceğim. Amacımız gençlere doğruyu göstermek. Yalnız Fenerbahçe’nin değil, Türk futbolunun da bunu ihtiyacı var. Kapımız isteyen her kulübe açık.

Fenercell projemizde 160 bini geçtik. Taraftar kartında istediğimiz hedefi yakalamak üzereyiz. Derneklerimiz, taraftarlarımız ile uyumlu çalışarak Fenerbahçe ailesini daha büyük ve güçlü yapıya kavuşturmak istiyoruz.

YENİ MAĞAZA AÇIYORUZ

KRİZDEN herkes etkilendi. Ama en az etkilenen biz olduk. Bunu da taraftarımızın verdiği destekle sağladık. Bugün Fenerium mağazalarının cirosu 40-45 milyon dolar. 12 bin 500 çeşit ürünümüz var. Sayın Abdullah Kiğılı ve Genel Müdür Aydın Kirman kontrolünde dev bir fabrika gibi çalışıyor. Önümüzdeki günlerde on yeni mağaza açarak, Fenerium sayımızı 76’ya çıkaracağız.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle