GeriGündem Ramazanda oruca niyet nasıl edilir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ramazanda oruca niyet nasıl edilir?

Ramazanda oruca niyet nasıl edilir?

Ramazanda oruca nasıl niyet edilir sorusu, mübarek günlerin başlamasıyla birlikte birçok vatandaşın araştırdığı konu olacak. Ramazanda oruca nasıl niyet edilir sorusuna alacakları cevaba göre ibadetlerine yön verecek olan vatandaşlar, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı bilgilere odaklanacak. Peki, Ramazanda oruca nasıl niyet edilir? İşte o konu hakkında bazı bilgiler

Ramazanda oruç ibadetine nasıl niyet edileceği, Diyanet İşleri Başkanlığı kaynakları tarafından ele alındı. Dini kaynaklardan elde ettiği bilgileri Müslüman alemi ile paylaşan Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazanda oruca nasıl niyet edilir sorusuna yanıt verdi. İşte, o yanıt

RAMAZANDA ORUCA NASIL NİYET EDİLİR?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz. Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir.

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle