GeriGündem Ölümü bile göze aldım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ölümü bile göze aldım

Aşılama yöntemiyle yediz bebek bekleyen İzmirli Sibel Deniz, hayatının en zor seçimini yaptı. Doktorların dördünü anne karnında öldürüp üçünü sağlıklı olarak dünyaya getirme önerisini reddetti. Sibel deniz, hayatının riskte olduğunu söyleyenlere ‘Ölümü göze aldım’ cevabını veriyor..

Ancak aşılama tedavisini uygulayan doktoru Özer Gürbüz, Perinatolog (anne karnındaki bebek sağlığı uzmanı) Prof. Dr. Cihat Şen ve Diyanet İşleri, bu kararı doğru bulmuyor. Bu konu, 10-13 Nisan arasında İstanbul’da düzenlenecek Dünya Çoğul Gebelikler Kongresi’nde de tartışılacak.

Dini inançlarım kararımı etkiledi

Yedizlerin anne adayı Sibel Deniz:
Yediz haberinden sonra doktorum Özer Gürbüz, sağlıklı doğum şansının yüzde 20 olduğunu söyledi. Karnımdaki bebeklerin dördünün kalplerini ilaçlı iğneyle nasıl durdurabileceğini gösterdi. Ultrasonda görüntülere bakınca o an hepsini doğurmaya karar verdim. Ölümü bile göze aldım. Bunda rüyama girmeleri değil, dini inançlarımın etkisi oldu. Beni cahil görmeyin. Doktorların verdiği yüzde 20 şansı kullanmak istiyorum. Vicdanen rahatlayacağım. Sadece üçü dünyada kalsa içimde yara olacak. Doktorlar iyiyi de kötüyü de gösterdi. Sponsorsorluk ya da şöhret uğruna yedi çocuk neden doğurayım ki. Ailem kalabalık. Onlar da yardım edecek. 50 milyonluk değil, 25 milyonluk ayakkabı giyerler. Central Hospital’da tedavi oluyorduk. İlk beşiz olduğunu öğrendik. Altı gün sonra gittik, yediz dediler. Nasıl duyuldu bilmiyorum. Doktor Gürbüz Bey, bizden izin alarak televizyonlara demeç verdi. Olaylar isteğimiz dışında gelişti.

Temennim birkaçının anne karnında ölmesi

Jinekolog Op. Dr. Özer Gürbüz (İzmir Central Hospital Başhekimi):

Aşılama yöntemiyle yapılan tedavilerde gebeliğin sayısını belirlemek doktorun inisiyatifinde değil. Yediz gebelikte yumurtalıkların aşırı uyarılması söz konusu değildir. Aşılamada döllenme anne rahminde olur. Yediz gebelikler hiçbir zaman amaç değildir. Bu gebeliklerde tüm bebeklerin doğma şansı yüzde 20’nin altındadır. Anne büyük bir riske girmiştir.

Doktoru olarak en büyük temennim, bir veya birkaçının anne karnında hayatını kaybetmesi. Herhangi bir spekülasyona izin vermemek için Dokuz Eylül Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı tarafından oluşturulan kurul ile Deniz çifti bilgilendirilmiştir. Bu çabalara rağmen ikna edilemeyen Sibel Deniz, hepsini doğurmaya karar verdi. Doktoru olarak ben, henüz altıncı haftadayken istedikleri taktirde bu gebeliği tamamen sonlardırabileceğimi söyledim.

Hayatta kalacak olan BEBEKLER de riskte

Prof. Dr. Cihat Şen (Türk Perinatoloji Derneği Başkanı - Avrupa Perinatoloji Birliği Genel Sekreteri): Aşılama yöntemiyle yediz bebek gebeliği, tıbbi açıdan başarısızlıktır. Sibel Deniz ‘Hiçbir şey yaptırmak istemiyorum’ diyebilir. Çünkü ABD ve Avrupa’nın da kabul ettiği ‘hastanın kişisel tercih hakkı’na dokunulamaz. 12. haftaya kadar yarısını kaybetme riski yüksek. Beşinci aya kadar hepsini kaybetme riski 25 kat fazla. Gebelik onuncu haftaya gelmeden reklamı yapılıyor. Yediz gebelik haberini yaptırıp teşvik edenler etik davranmıyor. Halbuki bunların büyük bölümü üç ya da beş aylıkken düşüyor ya da ana karnında ölüyor. Geri kalanların bir kısmı erken doğuyor. Bir kısmı doğduktan sonra ölüyor. Yaşayanlarda da beyin hasarı yıllar sonra ortaya çıkıyor.

DİYANET İŞLERİ

Hayatı tehlikedeyse kürtaj yapılabilir

Gebeliğin ilk dört ayında bile zaruret olmaksızın ceninin aldırılması (kürtaj) İslam bilginlerinin büyük çoğunluğu tarafından dinen caiz görülmemiştir. Dört aylıktan sonra ise anne hayatının kurtarılması gibi zaruretler dışında bir sebeple gebeliğe son vermenin (kürtajın) haram ve cinayet hükmünde olduğunda İslam bilginleri görüş birliği içindedir.

Tıp ne diyorsa o

Mehmet Nuri Yılmaz (Diyanet İşleri Eski Başkanı):Annenin sağlığı tehlikeye düşerse dini açıdan kürtaj caizdir. Annenin de bebeklerin de sağlık durumu tehlikede. Uzman doktorlar heyetinin vereceği rapor doğrultusunda hareket edilmeli. Tıp ne diyorsa ona uymak lazım.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle