Gündem Haberleri

  "Bilgisayar kadınlar için döpiyes kadar önemli"

  Hürriyet Haber
  30.03.2005 - 10:00 | Son Güncelleme:

  ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, her alanda erkeklerle aynı şartlara sahip olmak isteyen kadınlar, bilgisayarlarının da iş hayatının vazgeçilmezi olan döpiyes veya tayyör elbise gibi her an, her ortamda kullanılabilecek kadar fonksiyonel olmasını arzu ediyor.

  Kablosuz mobil bilgisayar eğilimlerinin kadınlar üzerindeki etkilerini tespit etmek amacıyla Intel tarafından yaptırılan araştırma, kadınların bilgisayarlarının güvenli olmasını ve ihtiyaçları doğrultusunda her an ellerinin altında olmasını istediklerini ortaya çıkardı. Araştırma sonuçlarına göre, kadınlar erkeklere oranla kendilerini bilgisayarlara uzak hissediyorlar, ancak erkeklerin de bilgisayarlar hakkındaki bilgilerini abarttıklarına inanıyorlar.

  Moda dizüstüler

  Anket sonuçlarına göre aynı yaşta bulunan erkek ve kadınlar ele alındığında erkeklerin %43'üne kıyasla, genç kadınların %50'si bir sonraki bilgisayarlarının bir düzüstü bilgisayar olacağını belirtiyor. Anketin sonuçlarına bakıldığında, Intel'in 2002 yılında gerçekleştirdiği  "Dizüstü Bilgisayarlar & Yaşam Tarzları," anketinden bu yana, kadınların dizüstü bilgisayarlara daha bağımlı hale geldiği görülüyor.

  2002 yılında yapılan çalışmada elde edilen %59'luk orana kıyasla 2004 yılında kadınların %87'si bir vestiyerde veya valizlerinde diz üstü bilgisayar bırakmanın riskli olduğunu düşünüyor. Yine daha önce yapılan ankete katılan kadınların %54'ü halka açık alanlarda dizüstü bilgisayarlarını unuturlar ise paniğe kapılacaklarını belirtirken, 2004 yılında bu oran %87'ye ulaşıyor.

  Anket, kadınların bilgisayar seçimi konusunda erkeklerin gerisinde olduğu sonucunu da ortaya çıkarıyor. Bu çalışmaya göre kadınlar bilgisayar alımı konularında kendilerine fazla güvenmiyor ancak ilginç bir şekilde karşı cinsin de bilgisayarlar hakkındaki bilgisini abarttığını düşünüyor. Bu düşünce erkeklerde %10 oranında görülürken, kadınlarda ise %32'ye kadar çıkıyor.

  Teknolojide cinsiyet farkı kapanıyor

  Ankete genel olarak bakıldığında erkekler ve kadınların teknolojiye yaklaşım tarzlarının giderek birbirine yaklaştığı görülüyor. Ankette dikkat çeken sonuçlar arasında ise şunlar yer alıyor:

   Teknoloji kadınların günlük yaşamlarında giderek artan bir öneme sahip hale geliyor. Intel tarafından gerçekleştirilen ankete katılan kişilerin elektronik postalarını her gün en az bir kez kontrol etmezler ise kendilerini eksik hissettiklerini ortaya koymuş. Bu bulgunun dağılımı ise kadınlarda  % 58, erkeklerde ise %56.

   Kadınlar teknolojiden beklentileri ise giderek artmakta. Ankete katılan kadınların %62'si bilgisayarlarında bulunan yeni özellikleri öğrenmek konusunda heyecan ve istek duyduklarını belirtirlerken, bu oran erkeklerde %66 seviyesinde.

   Genelde yeni teknolojilerin ilk benimseyicileri olarak görülmeyen kadınlar, anket sonuçlarına göre kablosuz İnternet erişiminde de öncü konumdalar. Ankete katılan erkeklerin %29'u kablosuz İnternet erişim teknolojisinin bir dizüstü bilgisayarda bulunması gereken en önemli özelliklerden biri olduğunu kaydetmiş. Bu oran kadınlarda ise %39.

   Anket sonuçlarına göre kadınların %48'i erkeklerin ise %51'i en önemli kablosuz İnternet erişim alanlarının (hotspot) havaalanları olduğunu belirtmiş.

   Anket sonuçların göre kadınların %38'i, erkeklerin ise %30'u doktor muayenehanelerinin hotspot olmasını tercih ediyor.

  Anket, 29 Temmuz ve 9 Ağustos 2004 tarihleri arasında, yaşları 18 ve üzerinde olan 1,273 erkek ve 1272 kadın olmak üzere ABD genelinde 2,545 kişiden oluşan bir kesimin katılımıyla gerçekleştirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı