« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Futbol tarihinde ikinci kez oldu!

Tunus'un Etoile Sportive ile Fransa'nın Marsilya takımları arasında oynanan hazırlık maçı sıradışı bir penaltıya sahne oldu. İlki 1982-83 sezonunda Ajax takımında oynayan Johann Cruyff-Jesper Olsen ikilisi böyle bir penaltı kullanmış ve başarılı olmuşlardı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Tunus ekibinin oyuncuları Youssef Mouhibhi ile Baghdad Bounedjah, futbol literatürüne 'Cruyff-Olsen' penaltısı adıyla geçen ilginç bir stilde penaltı golü attı. Genelde direkt tek vuruş olarak kullanılan penaltıda Mouhibhi topu geriden gelen takım arkadaşı Bounedjah'ın önüne yuvarladı, Bounedjah meşin yuvarlağı filelere gönderdi.

1982-83 sezonunda Hollanda'nın Ajax takımında oynayan Johann Cruyff-Jesper Olsen ikilisi penaltıyı paslaşarak kullanmış ve başarılı olmuşlardı.

PIRES-HENRY İKİLİSİ BU PENALTIYI ATAMAYINCA REZİL OLMUŞTU
Aynı penaltıyı 2005 yılındaki Arsenal-Manchester City maçında Thierry Henry-Robert Pires ikilisi atmak istemiş, ancak pası atma görevi üstlenen Pires topu istediği gibi yuvarlayamayınca ikinci kez dokunmuş, bunun sonucunda hakem Mike Riley Arsenal aleyhine serbest atış kararı vermişti.

İngiliz medyasının uzun süre alay ettiği iki oyuncu tüm futbolseverlerden özür dilerken, bir daha bu şekilde penaltı kullanmayacaklarına dair söz vermişti.

Futbol tarihinde ikinci kez oldu

KURAL PENALTI ATIŞLARI İÇİN NE DİYOR?
Penaltı atışları paslaşarak kullanılabilir. Ancak bunun şartları var. 1-) Pası veren oyuncu topu ileri doğru vurur. 2-) Pası veren oyuncu, top başka bir oyuncuya dokunmadan önce topla ikinci kez oynayamaz.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler