Futbol Fatih Terim Pro Lisans aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fatih Terim Pro Lisans aldı

Futbol Federasyonu (TFF) Futbol Geliştirme Merkezi tarafından açılan Pro Lisans Kursu'nu başarı ile tamamlayan 20 teknik direktör, İstanbul'da düzenlenen törenle diplomalarını aldı.

Ortaköy'deki Esma Sultan Yalısı'nda yapılan ve TFF Genel Sekreteri Ahmet Güvener'in açılış konuşmasıyla başlayan törende, ilk olarak UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, Pro Lisans Diploması almaya hak kazanan Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim'e diplomasını verdi.

Erzik, Türk futbolunun zirveyi yakalama yolunda hızlı adımlarla ilerlediğini belirterek, “İçimde hep bir duygusal mağlubiyetin hissi vardı. JİRA konvansiyonuna bizden geri kalmış, futbolda esamesi okunmayan ülkelerin federasyonlarının arkasından gelerek, buraya katılmamız geç oldu. Bugün hak ettiğimiz yere gelmenin gururunu yaşıyorum. 20 arkadaşımız bugün Pro Lisans sahibi olarak futboldaki gelişimi daha da ileri götürecekler” diye konuştu.

Gecede konuşan TFF Başkanı Mahmut Özgener de Pro Lisans'ın sadece bir diploma olmadığını ifade ederek, “Bu, bizler için uluslararası seviyeye ulaşmaktır, bir zihniyet değişimini ifade ediyor. Bu diplomayı almayı hak eden tüm teknik adamlarımız Avrupa'nın her yerinde teknik adamlık yapma şansını ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etme hakkını elde ettiler” dedi.

Fatih Terim de yaptığı konuşmada, 2005'te göreve geldiğinde Şenes Erzik'in bu konuyla bizzat ilgilenmesini istediğini belirterek, “Bu belge, UEFA'nın Avrupa'daki tek tip eğitiminde Türkiye'nin de yer aldığını gösteren belgedir. Özü, kaliteli antrenör, kaliteli futbolcu yetiştirmektir. Bunu da yapacak olan kaliteli antrenör ve aldıkları kaliteli eğitimdir” şeklinde konuştu.

Törende Fatih Terim'in dışında Abdullah Tanyolaç, Atilla Yüce, Coşkun Süer, Emrah Bayraktar, Ercüment Coşkundere, Esat Öztop, Gökhan Geylani, Mustafa Acar, Kamuran Yavuz, Muammer Birdal, Necat Gürpınar, Osman Öngün, Ömer Kaner, Özcan Bizati, Sinan Bozkurt, Taygun Erdem, Ümit Davala ve Zafer Şahinoğlu diplomalarını aldı. Törene katılamayan Çetin İşleğen'in diplomasının sonra verileceği bildirildi.

Törene, İstanbul Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu, Futbol Federasyonu Başkan Vekili Lutfi Arıboğan, bazı yönetim kurulu üyeleri, bazı eski (A) Milli Futbol Takımı antrenörleri ve davetliler katıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle