Erken boşalmanın nedeni bulundu

11 Mayıs 2010 - 08:43Son Güncelleme : 11 Mayıs 2010 - 09:48

Erken boşalma konusunda tartışılan son iddiaya göre, bu durum sonradan kazanılmış bir refleks ve geçmiş zamanlardan geliyor.

Erken boşalma konusunun erkeklerin sık yaşadığı cinsel sorunlardan biri olduğunu belirten Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Adana Şube Başkanı Dr. Taner Canatar, denetimsiz boşalmanın doğuşunun vahşi hayata dayandığını söyledi.

Canatar, “Erken boşalma kazanılmış bir reflekstir. Çok eski devirlerde ilkel çağlarda insanlar cinsel ilişkide bulunurken bir yandan da her an vahşi bir hayvanın saldırabileceği korkusunu yaşardı. Bu açıdan bakıldığında erken boşalma ilkel bir savunmadır” dedi.

Cinsel ilişki sırasında tarafların en savunmasız halde bulunduklarını vurgulayan Canatar, "Bu, hem dışarıdan gelebilecek fiziksel tehlikeler olabileceği gibi, hem de başka bir insanla özel bir anı paylaşma ve ona karşı korunmasız durumda olmanın yaratabileceği tehlikedir. Yani erkek bazen bu yakınlıktan korkabilir ve yakınlığa karşı bir koruma kalkanı olarak da erken boşalma ortaya çıkabilir. Erkekler, bu durumdan ötürü cinsel organlarını suçlarlar ve kontrol edemedikleri için de kendilerini suçlarlar. Oysa ki olumsuz düşüncelere ve bilişsel çarpıtmalara sahip olan beyindir" dedi.

Kabul etmek kolay değil

Canatar, cinsel performansın erkekliğin göstergesi olarak değerlendirilmesi nedeniyle sorunla karşılaşmanın ve bunu kabul etmenin erkek için kolay olmadığını, erken boşalma nedeniyle birçok erkeğin partnerinden utandığını ve özür dilediğini, bunun da yanlış bir davranış olduğunu keydetti.

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Adana Şube Başkanı, bu sorunu yaşayan erkeklerin genel özelliklerini de şöyle özetledi:

“Hızlı yemek yeme, hızlı araba kullanma, hızlı konuşma, her konuda aceleci ve sabırsız davranma, çabuk sinirlenme, stresli ve gerginlik, kontrolsüz davranışlar, çok çabuk güvenme ya da güven duymada zorlanma, kaygılı ruh hali, çocukluklarında babalarıyla sorunlar yaşama ve yataklarını ıslatmış olma, rekabetçi, sosyal alanda ve mesleğinde hırslı, sabırsız, aynı anda birkaç iş yapmayı seven, insanlara ve olaylara çabuk sinirlenen, onaylanmayı bekleyen, sorunlu bir dinlenme tarzı olan, daima telaşlı olan.”

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 7 Yorum }
 • çok eskiye gitmeye gerek yok 2.5.2010 10:32:02
  bu bilim adamlarıda neden bulamayınca suçu hep ilk insanlara atarlar. çok eskiye gitmeye gerek yok erken boşalmanın sebebi, genç yaşta, matürbasyon yaparken anneye babaya yakalanmıyım korkusuyla bir an önce sonlandırmaya çalışmaktır.
 • ayhan erduran 2.5.2010 01:38:48
  PREZERVATİV KULLANSINLAR..BU SORUNU ÇÖZER..
 • kedi heathcliff 1.5.2010 11:44:26
  Herşeye de bir bahaneniz var.
 • Mehmet ari 1.5.2010 10:07:19
  erken bosalma diye bir sey yoktur.<br>kadinin gec bosalmasi vardir.
 • ÖKÜZ Amet 1.5.2010 05:24:05
  Hocam Atalarımız ne demiş.<br>ACELE İŞE ŞEYTAN KARIŞIR. <br>Bunu formüle edersek.<br>ERKEN BOŞALMAK = Aceleci Adam + Şeytan
 • ÖKÜZ Amet 1.5.2010 05:23:33
  Hocam uzun uzun anlatmaya hiç gerek yok.<br>ACELECİYİZ,SABIRSIZIZ bu kadar basit.
Sayfa Başı
HaberlerhürriyetyazarlarBeşiktaşmevlid kandili ne zamanmevlid kandili hangi günrebiülevvel ayırebiülevvel ayı ne zaman