Enflasyona ‘dış’ tedbir

Hürriyet Haber
07.05.2017 - 21:46 | Son Güncelleme: 07.05.2017 - 21:47

Nisan ayı enflasyonunun yüzde 12 sınırına dayanmasının ardından cuma günü toplanan Gıda Komitesi radikal kararlar aldı. Arz güvenliği için işlenmemiş gıda konusunda dış ticaret tedbirlerinin alınmasının kararlaştırıldığı toplantı, ithalat yapılabileceği yorumlarına neden oldu.

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek, gıda enflasyonunu düşürmek amacıyla işlenmemiş gıda ürünlerine yönelik iç piyasada arz sürekliliğini gözeten dış ticaret tedbirleri alacaklarını belirterek, "Ekmekte de fiyat belirleme sürecine ilişkin yeni düzenlemeler kararlaştırdık. Taze meyve ve sebzede alternatif pazarlama kanallarını devreye sokacağız" dedi. Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, enflasyonu düşük ve tek hanelerde tutmanın hükümetin öncelikleri arasında yer aldığını belirterek, Türkiye'de gıda fiyatlarındaki oynaklığın, enflasyon görünümünü ve öngörülebilirliğini olumsuz etkilediğini söyledi.

DIŞ TİCARET ÖNLEMİ

Nisandaki enflasyon gerçekleşmelerinin ardından Gıda Komitesi’nin cuma günü toplandığını anlatan Şimşek, ağırlıklı olarak işlenmemiş gıda enflasyonunu sınırlandıracak kısa vadeli tedbirlerin karara bağlandığını, orta ve uzun vadeli yapısal konulara ilişkin çalışmalarda gelinen aşamaların değerlendirildiğini belirtti. İşlenmemiş gıda fiyatlarındaki gelişmelerin enflasyon görünümüne olumsuz yansımalarının sürdüğüne işaret eden Şimşek, bu etkiyi kısa vadede sınırlandıracak bir dizi önlem ele alındığını ve görev dağılımı yapıldığını kaydetti. İşlenmemiş gıda ürünlerinde iç piyasada arz sürekliliğini gözeten dış ticaret tedbirleri alacaklarına dikkati çeken Şimşek, çalışmanın en kısa sürede komiteye sunulacağını ifade etti. Şimşek, bu adımın gıdada fiyat oynaklıklarının ve enflasyonun önüne geçilmesi açısından en kritik adımlardan birisi olacağını belirtti.

EKMEK FİYATINA YENİ DÜZEN

Ekmekte fiyat belirleme sürecine ilişkin yeni düzenlemeler de kararlaştırdıklarını anlatan Şimşek, şöyle devam etti: "Arz zincirindeki belirli noktalarda rekabet koşullarının incelenmesi ve saklanabilir ürünlerde yasa dışı stoklamaya ilişkin denetimlerin artırılması için kısa sürede önemli adımlar atacağız. Arz artışı için vergi teşvikleri üzerinde de çalışıyoruz. Sağlıksız fiyat oluşumlarının gözlendiği taze meyve ve sebzede alternatif pazarlama kanallarını devreye sokacağız. Bunların bir kısmı hakkında karar aldık, uygulama süreci hemen başlatılacak. Diğer konuları ise bu ayki ikinci bir toplantıda karara bağlayacağız ve uygulamaya koyacağız.”

SOĞUK ZİNCİRDEN ÇIKMADAN TÜKETİCİYE

ŞİMŞEK, uzun vadede tarımsal üretim kapasitesini artıracak önlemlere de önem verdiklerini vurguladı. Tarım Bakanlığı’nın ithalat tarım ürünlerinde yurt içi üretim kapasitesinin artırılmasını sağlayacak adımları attığına işaret eden Şimşek, arz zinciri, lisanslı depoculuk ve üretici birlikleriyle ilgili düzenlemelerin planlandığını kaydetti. Ürünlerin arz zincirinde üreticiden tüketiciye giderken geçtiği aşamalara uluslararası normlarla uyum getirileceğine vurgu yapan Şimşek, paketleme, saklama ve nakliye gibi lojistik işlemlerde uyulması zorunlu kuralların olacağını belirtti. Şimşek, “Bu konuda yasal düzenleme son aşamada. İşlenmemiş gıda ürünleri hasat sonrasında gireceği soğuk zincirden hiç çıkmadan tüketiciye kadar ulaşacak” dedi.

SORUNLARA NEŞTER ATACAK PAKET GELİYOR

TİCARİ maliyetleri hafifletmek ve uygulamaları hızlandırmak amacıyla kapsamlı bir teşvik paketi de hazırladıklarını dile getiren Şimşek, Gıda Komitesi’nin tarımsal üretimin finansmanı konusuna özel ilgi gösterdiğini söyledi. Şimşek, lisanslı depoların yaygınlaştırılması ve teşvik edilmesinin gündemde olduğuna dikkati çekerek, ürün sertifikasyonu sisteminin gelişeceğini ve üreticilerin teminat sorunlarını aşabileceğini kaydetti. Lisanslı depoculuğun 5. bölgede gerçekleştirilmiş gibi yararlandırılmasının sağlandığını anımsatan Şimşek, “Üretici birlikleri ve hallere ilişkin de detaylı çalışmalar yürütülüyor. Sektördeki diğer yapısal sorunlara da en kısa sürede neşter atılması öngörülüyor” diye konuştu.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı