« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Emrah gitti evlatları boynumuzun borcu

Amatör küme maçında yere düşüp, ihmaller zinciri sonrası hayatını kaybeden Emrah, geride 3 ve 7 yaşında iki evlat bıraktı. Annesiz yaşayan ve diyaliz hastası dedelerinin yanında kalan iki minik için büyük futbol camiasının harekete geçmesi bekleniyor.

hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

Sinop Amatör Ligi’nde Türkelispor ile Ayancık Belediyespor arasında oynanan maçta, görülmemiş ihmaller zinciri sonrası hayatını kaybeden amatör futbolcu Emrah Kandemir, geride gözü yaşlı anne-baba ve annesiz iki minik yavrusunu bırakarak dün toprağa verildi.


İLK MÜDAHALEYİ ARKADAŞLARI YAPTI
İlk olarak Hürriyet yazarı Yalçın Bayer tarafından gündeme getirilen Emrah’ın göz göre göre ölüme gidişi maçın 23. dakikasında başladı. Bir hava topu mücadelesinde Emrah yere düştü ve kalkamadı. Arkadaşları yanına gittiğinde hareketsizdi. Hemen sağlık ekibi çağrıldı ve ilk skandal böyle başladı.

Emrah’ın başına gelen sağlık ekibinin böyle bir durumda nasıl müdahale edileceği konusunda bilgisi yoktu. Sağlıkçılar ne yapılması gerektiğini futbolculara soruyordu. Arkadaşları kalem ve kemer kullanarak Emrah’ın boğazına kaçan dilini çıkardılar.Çağrılan ambulans aradan 10 dakika geçtikten sonra geldi ama sahaya girmesi mümkün değildi. Çünkü geçebileceği bir kapı yoktu. Taraftarlar ve futbolcular, sahaya çevreleyen tel örgüleri yıkmaya çalıştı. Başarılı olamayınca çevreden bir iş makinası bulundu. Kepçesiyle telleri yıkan makinanın açtığı yerden ambulans içeri girmeye çalıştı. Ancak bu da mümkün olmadı. Çünkü sahanın çevresi büyük kaldırım taşlarıyla çevriliydi. Bir tekerleği havada kalan ambulans, çevreden yetişenlerin itmesiyle içeri girebildi.

HAYATINDAN ÇALINAN DAKİKALAR...
Tüm bunlar, Emrah’ın hayatından çalınan dakikalardı. İlk müdahaleyi saha içinde kalp masajıyla yapan doktorlar, hemen hasteneye gidilmesi gerektiğini söyledi.

Önce Türkeli Devlet Hastanesi’ne götürülen genç sporcunun durumu, erken müdahalede bulunulamadığı için ağırlaşmıştı. Sinop Devlet Hastanesi’ne sevkedildi. Yine çare bulunamayınca Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne götürüldü. Buradaki doktorların söylediği, ihmaller zincirinin bir genci nasıl aramızdan alıp götürdüğünü anlatıyordu: “Çok zaman kaybedilmiş. Artık çok geç!..”

Emrah gitti evlatları boynumuzun borcu

Ve adeta elbirliğiyle 27 yaşında hayattan koparılan Emrah Kandemir, dün Ayancık Armutluyazı Köyü’nde toprağa verildi. Daha önce annelerinin, babalarından ayrılıp evi terketmesiyle öksüz kalan 3 yaşındaki Fahrican ile 7 yaşındaki Tuana, şimdi bir de neden babasız kaldıklarına anlam veremeksizin, babaanne ve büyükbabalarının yanında gözü yaşlı kala kaldı. Üstelik Emrah’ın ölümü sonrası en büyük dayanağını yitiren ailenin reisi büyükbaba da diyaliz hastası ve miniklere nasıl bakacağını kara kara düşünüyor.


FEDERASYON VE BAKANLIK GÖREVE


Verilen söz tutulacak mı?
Talihsiz futbolcu Emrah Kandemir, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı olarak spor salonunda taşeron işçiydi. Küçüklere antrenman yaptıran Emrah’ın taşeron da olsa, bağlı bulunduğu yetkililer, aileye, babasız kalan çocuklar için gerekli yardımın yapılacağını söylediler.

Özellikle geniş bütçesiyle büyük harcamalar yapabilen Futbol Federasyonu’nun, ihmaller sonrası hayatını kaybeden bir amatör futbolcunun evlatları için ne yapacağı merakla bekleniyor. Futbol ailesi, Federasyonun yanı sıra, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın da harekete geçmesini bekliyor.

Emrah gitti evlatları boynumuzun borcu


Acı sorular:
1- Türkeli ilçesindeki stat nasıl olup da ambulansın giremeyeceği şekilde yapıldı?
2- Statta neden eğitimli bir sağlık görevlisi yoktu?
3- Bulunması zorunlu olan ambulans neden hazır beklemiyordu?
4- Bu insan sağlığına aykırı ortamda maç oynanmasına nasıl izin verildi?


Bu çocuklara kim anlatacak?
Emrah Kandemir, eşinden ayrı olduğu için 3 yaşındaki Fahrican ve 7 yaşındaki Tuana’ya hem babalık, hem annelik yapıyordu. Taşeron işçilik maaşıyla geçindirmeye çalıştığı çocukları, artık diyaliz hastası dedeleri ve babaanneleriyle yaşayacak. Onlara babalarının nasıl öldüğünü, kim, nasıl anlatacak?


Amatörsek ölelim mi?
Emrah’ın dramını antrenör Diren Sarısoy, gazetemiz yazarı Yalçın Bayer’e gönderdiği mesajlarla iletti. Bayer’in iki kez kaleme aldığı acı olayı, dün iki takım arkadaşına sorduk...

Sinan Yüksel, “Çaresizliği yaşadım. Takım arkadaşım gözlerimin önünde hayatını kaybederken hiç bir şey yapamadık. Neden ambulans yoktu? Biz can taşımıyor muyuz ? İnsan olduğumuzun hatırlanabilmesi için süper ligde mi oynamalıyız. Bizim yaşama hakkımız yok mu ? Emrah’ın çocuklarının yüzüne nasıl bakacağım” dedi.

Takım kaptanı Emre Arslan da, “Sorumluların cezalandırılmasını istiyoruz. Bugün Emrah’ın başına gelenler yarın tüm amatör sporcuların başına gelebilir. Amatör sporcu isek ölelim mi?” diye isyan etti.


Bunları da Beğenebilirsiniz