"Yüz binler işini kaybedebilir"

Hürriyet Haber
14.06.2013 - 18:12 | Son Güncelleme:

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Ersoy Gezi olayları sonrası 52 sektörde milyonlarca çalışanın durumdan etkileneceğini söyledi.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu’nun bugün gerçekleştirilen toplantısında, yaşanan son olaylarının ekonomiye ve özellikle sektöre yansımaları da masaya yatırıldı.

15 gündür devam eden Taksim Gezi Parkı olaylarıyla ilgili yaşananları sektör olarak çok yakından takip etiklerini söyleyen Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Ersoy; gelinen noktadan çok endişeli olduklarını dile getirerek şöyle devam etti:

Ersoy “Hâlihazırda İstanbul'da yakın dönemde gerçekleşecek kongre organizasyonlarına kısmi iptal veya erteleme gelmekte, tatil yöreleri için mevcut rezervasyonlara şimdilik iptal gelmez iken, ileri tarihler için alınan rezervasyonlarda gerileme söz konusu. Türkiye'ye rezervasyon yaptıracaklar durumun netleşmesini bekliyorr. Henüz bu rezervasyonlar başka ülkelere kaymamıştır ancak bir süre sonra bu talepleri rakip ülkelere kaptırmaya başlayacağız." dedi.

Murat Ersoy sezon başı olduğu için henüz büyük çaplı rezervasyon iptalleri oluşmadığını belirtirken hızlı önlem alınmaz ise rezervasyonların iptal edileceğini ya da başka ülkelere kayma tehlikesinin bulunduğunu belirtti.

52 SEKTÖRDE YÜZBİNLERCE İŞ KAYBOLABİLİR

Turizm sektörü dediğimizde akıllara sadece otel işletmelerinin gelmemesi gerektiğini vurgulayan Ersoy, “Tam 52 farklı sektör buradan besleniyor. Kaybeden sadece otelciler olmayacak, bu gerileme sonucu restaurant sahibinden taksiciye, tekstil işçisinden tarlada üretim yapan çiftçiye  kadar sektörden ekmek yiyen herkes pay alacak. 52 sektörde görev yapan milyonlarca çalışan etkilenecek, belki de yüz binlercesi işini kaybedecek " dedi.

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı