GeriEkonomi Vergi rekortmenleri rantiye zengini
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vergi rekortmenleri rantiye zengini

Türkiye'nin en fazla gelir vergisi ödeyecek 100 isminin 85'i, faizi ve kar paylarıyla rekortmen oldular. ilk 100'deki diğer 15 ismin de, serbest meslek ve hizmet gelirleriyle listeye girdiği belirlendi. Ankaralı işadamı Talip Kahraman 18.6 milyar liralık gelir vergisi ile bu yıl Türkiye birincisi olmuştu.

Gelirler Genel Müdürlüğü verilerine göre, Mart ayında verilen gelir vergisi beyannameleri sonucunda Türkiye'nin en fazla gelir vergisi ödeyecek ilk 100 mükellefinin 77'si, İstanbul'dan çıktı.
 
Ankara da, başta Türkiye rekortmeni Talip Kahraman olmak üzere listede 12 isimle yer aldı. Listenin sürpriz ili ise Hatay oldu. Hatay, ilk 100'e 4 isim sokarken, Bursa 3, İzmir, İçel, Muğla ve Isparta da rekortmenler listesinde birer isimle temsil edildi.
  
85 ismin faiz gelirleri ve kar paylarıyla Türkiye rekortmeni olduğu ilk 100'deki diğer 15 ismin de, serbest meslek ve hizmet gelirleriyle listeye girdiği belirlendi.
   
İŞADAMLARI SIRALANDI
 
18.6 milyar liralık gelir vergisi ile Türkiye birincisi olan Talip Kahraman'ı, 9 trilyon 2 milyar liralık vergi ile Aydın Doğan takip etti. Diğer rekortmenlerin önemli bölümünü de kamuoyunun tanıdığı işadamları oluşturdu.
  
Hataylı Recep Atakaş'ın 4 trilyon 446 milyar liralık vergi ile Türkiye 5'incisi olduğu rekortmenler listesinde, ilk 10'a Koç ailesi de 3 isim birden soktu. Semahat Sevim Arsel 4 trilyon 554 milyar liralık vergi ile Türkiye 4'üncüsü, Rahmi Koç 3 trilyon 502 milyar ile Türkiye 7'incisi, Suna Kıraç ise 2 trilyon 935 milyar lira ile Türkiye 9'uncusu olarak sıralandı.
  
Bir mükellefin isminin gizli tutulduğu İlk 10'unun diğer isimleri ise İbrahim Bodur, Turgay Ciner ve Şarık Tara olarak tespit edildi. Türkiye'nin en fazla gelir vergisi ödeyecek ilk 100 ismi arasında Sabancı ailesinden ise 10 isim yeraldı. Yalçın ve Şevket Sabancı, ödeyecekleri vergilerle ilk 20'ye girerken, Suzan Sabancı, Demir Sabancı, Çiğdem Sabancı, Sevil Sabancı, Ömer Sabancı, Ali İsmail Sabancı, Dilek Sabancı ve Mehmet Sabancı da Sabancı ailesinin ilk 100'e soktuğu diğer isimler oldular. Cem Uzan da, 2 trilyon 571 milyar liralık vergi ile 11'inciliği elde etti.
       
SANAT DÜNYASI DA DERECEYE GİRDİ

 
Sanat dünyası da, Türkiye'nin gelir vergisi rekortmenleri arasına 3 ismini soktu. Bu yıl 1 trilyon 218 milyar lira gelir vergisi ödeyecek olan Hülya Avşar, söz konusu vergi ile Türkiye 52'incisi olurken, Mehmet Ali Erbil 1 trilyon 196 milyar liralık vergi ile 55'inci sırada yeraldı. Cem Yılmaz ise 897.9 milyar liralık vergi ile 87'inci sırayı işgal etti.

Bu arada Fahrettin Aslan da, gazino işletme gelirleri karşılığı ödeyeceği 916.3 milyar liralık vergi ile ilk 100 arasına girdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle