GeriEkonomi Son dakika... Bakan Varank'tan flaş yerli otomobil açıklaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika... Bakan Varank'tan flaş yerli otomobil açıklaması

Son dakika... Bakan Varank'tan flaş yerli otomobil açıklaması

Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank "311 OSB'de 1,8 milyon kişi istihdam ediliyor, tüm parsellerde üretime geçilmesiyle birlikte istihdamın 2,5 milyon kişiye ulaşmasını bekliyoruz" dedi. Bakan Varank yerli otomobille ilgili ise 'İlk prototip 2019'da üretilecek' açıklamasında bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Bütçe Sunumunda yerli otomobille ilgili de bilgi verdi.

Bakan Varank konuşmasında şunları söyledi:

Otomotiv endüstrisi 1,5 milyonun üzerinde ortalama yıllık üretim ve 30 milyar dolara varan ihracat hacmiyle sanayimizin öncü sektörlerinden biridir.

Ülkemizin bu alandaki kapasite ve deneyimini Türkiye’nin Otomobili Projesiyle taçlandırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

KADRO HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR

2018 yılında TOBB ve özel sektörümüzün 5 büyük firması bir araya gelerek Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubunu kurdu. Sektörde uluslararası deneyime sahip bir CEO görevlendirdi, oluşturulan uzman kadro her geçen gün büyüyor.

İLK PROTOTİP 2019 YILINDA ÜRETİLECEK

Girişim grubu 2019 sonunda ilk prototipi üretmeyi hedefliyor. Türkiye’nin Otomobili Projesi, Türk sanayisinin dönüşümü ve teknolojik atılımında önemli bir eşik olacak. Bu projeyi elektrikli ve sürücüsüz araç teknolojileri ve yazılımlarının milli kaynaklarla geliştirilmesi açısından bir fırsat olarak görüyoruz.

Otomotiv sektörünün akıllı mobilite çözümlerine evrilmesiyle ortaya çıkan fırsat penceresinden mutlaka yararlanacak, eko sistemimizi bu yönde güçlendireceğiz.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle