GeriEkonomi Piyasaların ‘denge’ oyunu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasaların ‘denge’ oyunu

Piyasaların ‘denge’ oyunu

İran-Suudi Arabistan ilişkilerinin seyri ve Çin’deki gelişmeler piyasaları etkiliyor. Yuan’ın devalüe edilmesi, Çin borsasında sert düşüşler, altın ve doları derinden etkilerken piyasalardaki tüm enstrümanlar yeni küresel denge için hareketlenmiş görünüyor.

Rusya krizinin etkileri azaldı derken FED faiz artışı, İran-S.Arabistan ilişkilerinde yükselen tansiyon ve Çin kaynaklı gelişimeler, baskı altındaki piyasaları biraz daha gerdi. Yavaşlayan ekonomisine tedbir olarak Çin Merkez Bankasının Yuanı devalüe etmesinin ardından Çin borsasındaki sert düşüşün ilk yansımaları altın, petrol ve ABD Doları üzerinde görüldü. Ayrıca borsalara gelen satışlarla birlikte ABD ve Almanya uzun dönem bonolarına alımlar geldi. Diğer yandan tedirginlik piyasalarda ‘güvenli liman’ arayışlarını tekrar gündeme getirdi. Son yıllarda altından çok ABD Doları güvenli liman olarak öne çıkmıştı. Son gelişmeler sonrası yeni dengeler gündeme gelirken taşlar hafif çaplı yerinden oynamaya başladı. Altın ve ABD Doları diğerlerine göre yakından izleniyor. Petrol ise dramatik düşüşünü sürdürüyor. Çin’deki ekonomik yavaşlamanın küresel ekonomiye de yansıyacağı endişeleri, değerlenen dolar ve arz fazlasıyla birleşince 2008 küresel krizdeki dibi olan 36 doların da altına geriledi. Bu durum her ne kadar petrol ithalatcısı Türkiye için avantaj olarak görülse de küresel ekonomi için tedirginlik kaynağı. Piyasalardaki dalgalanmaya bağlı olarak geçen hafta hareketlilik kazanan yeni denge arayışındaki yatırım araçlarına yakından bakmak yararlı olacak.

BORSADA DÜŞÜŞ TRENDİ
 
Borsada tepki çıkışlarına rağmen düşüş trendi sürüyor. Kısa dönem tepki çıkışının devamı ve güç kazanması için 73.000 seviyesinin üzerinde kalınması gerekecek. Sonraki önemli direnç 75.000 seviyesinde. İlk destek ise 69.000-69.500 seviyelerinde. Bu noktalarda çıkış formasyonlarından çift dip denemesi yapıyor. 69.000 seviyesinin üzerinde tepki alımları görülebilir. Aksi takdirde satış baskısı ve düşüşün devamı gelecektir. Yön tayini için 69.000-73.000 destek-direnç bandı izlenecek. 

KÂR SATIŞLARI

Dolar/TL paritesinde, orta ve uzun dönem çıkış trendi korunmakla birlikte yukarı yönlü hareketlenmelerde kâr satışları görülüyor. Kısa dönem için geri çekilmelerde 2.98 ve 2.92-2.90 destek seviyeleri olarak görülürken 2.92-2.90 seviyeleri daha önemli. Yükseliş denemelerinde ise 3.03 ve 3.08 satış gelmesi muhtemel. 3.08 seviyesi kısa ve orta dönem çıkışın devamı açısından önemli. Yukarı yönlü hareketlenmelerde kâr satışları görülebilir.  

Tepki çıkışı devam edebilir 

ALTINDA tepki çıkışının devamı için 1.110 seviyesinin üzerinde kalınması gerekecek. Bu durumda 1.150 ve 1.190 seviyeleri gündeme gelebilir. Geri çekilmelerde 1.075 ve 1.047 destek seviyeleri. 1.075 seviyesinin üzerinde tepki hareketi gücünü koruyacaktır.

DOLAR GÜCÜNÜ KORUYOR

ABD Dolarının Euro başta olmak üzere altı büyük para birimine karşı değerini gösteren Dolar Endeksinde kısa dönem yatay hareket sürüyor. Çıkışın devamı için 100.50 üzerinde kalınması gerekecek. Orta dönemli 110.00 ve daha üst dirençlerden söz etmek mümkün.

Euro/TL’de 3.20 desteği   

Euro/TL kurunda tepki çıkışı güç kazanması için 3.31 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Bu durumda 3.41 ve 3.48 seviyeleri sonraki direnç noktaları. Geri çekilmelerde destekler ise 3.20 ve 3.14 seviyeleri öne çıkıyor. Çıkışın devamı açısından 3.20 seviyesinin üzerinde kalınması önemli olacak.

Kur destekliyor

DIŞ piyasalarda altın fiyatlarının yükselmesi ve iç piyasalarda döviz kurlarının desteğiyle gelen sert tepki çıkışının ilk direnci 107.00 seviyesinde oluştu. Bu seviyenin geçilmesi durumunda çıkışın devamıyla 111.60 ve 113.80 seviyeleri gündeme gelebilir. Geri çekilmelerde ise destek noktaları 103.30 ve 100.00 seviyelerinde görülüyor. 100.00 seviyesi daha önemli. 107.00 seviyesininin üzerinde çıkışın devamı beklenebilir.

Emtiadaki düşüş tedirgin ediyor

Enerji, tarım ve madencilik gibi temel emtia fiyatlarında bir süredir düşüş devam ediyor. Petrol ve Altın fiyatı en fazla izlenen emtiaların başında geliyor. Borasalar ile emtia fiyatları arasında etkileşim hep vardır. Bizde global borsaların lokomotifi konumundaki Dow Jones (ABD) endeksiyle Altın ve Petrol fiyatlarının seyrine baktık. 2008 küresel krizinde sert düşen ve dip yapan emtia fiyatları Dow Jones Endeksini ve diğer borsaları da aşağıya çekmişti. Şimdi emtia fiyatlarındaki düşüşe borsalar direniyor. Umarız bu dirençleri devam eder.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle