GeriEkonomi ÖTV indiriminin son ayında beyaz eşya satışında rekor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ÖTV indiriminin son ayında beyaz eşya satışında rekor

ÖTV indiriminin son ayında beyaz eşya satışında rekor

Beyaz eşyada iç satışlar ÖTV indiriminin son ayı olan eylülde yüzde 21 artarak 863 bin adet olarak gerçekleşti. Ağustos ayında 720 bin adet ile rekor kıran satışlar, bu rekoru da tazelemiş oldu. İlk 6 ayda yapılan beyaz eşya satış adedi ise 6 milyondan fazla.

Beyaz eşyada ÖTV'nin şubat ayında yüzde 8'e indirilmesi satışlarda sonuç verdi. Şubat-eylül döneminde uygulanan teşvik sayesinde ilk 9 ayda satışlar yüzde 23 artışla 6 milyonu geçti. En yüksek satış adedi ise teşvikin sonlanacağı eylül ayında yakalandı.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği'nin (TÜRKBESD) altı ana ürünü baz alarak açıkladığı verilere göre, beyaz eşyada iç satışlar eylülde yüzde 21 artışla 863 bin 48 adet oldu.

Satışlar ocak-eylül döneminde ise yüzde 23 artışla 6 milyon 94 bin adet olarak gerçekleşti.

Beyaz eşyada yüzde 6.7 olarak uygulanan ÖTV, şubatta üç ay için sıfırlanmış; ÖTV teşviki daha sonra eylül sonuna kadar uzatılmıştı.

Beyaz eşya ihracatı ise eylülde yüzde 18 artışla 1 milyon 84 bin adet olurken, ocak-eylülde yüzde 6 artışla 14 milyon 900 bin adet olarak kaydedildi.

AĞUSTOS AYINDA REKOR KIRILMIŞTI

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Güler, beyaz eşyada ağustos ayında 720 bin adet satış yapıldığını ve bunun tüm zamanların rekoru olduğunu söylemişti.

Bu açıklamaya göre eylül ayı satışları yeni bir rekora işaret ediyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle