Otogar'a sığınmacı akını, Edirne'de ise bekleyiş sürüyor

İbrahim AKTÜRK/Ali Can ZERAY/İstanbul-Edirne/DHA
17.09.2015 - 14:17 | Son Güncelleme:

Edirne'ye gelen sığınmıcaların bekleyişi sürürken, Büyük İstanbul Otogarı'na da yeni sığınmacılar gelmeye devam ediyor. Aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 100 kişilik Suriyeli bir grup daha, sığınmacıların beklediği İstanbul Otogarı'na gelerek onlara katıldı. İstanbul Valiliği dün yaptığı açıklamada, sığınmacıların Otogar'da ayrılmalarını istemişti.

Bayrampaşa'daki Büyük İstanbul Otogarı'na sığınmacı gruplar gelmeye devam ediyor. Aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 100 kişilik Suriyeli bir grup daha, sığınmacı yurttaşlarının beklediği alana gelerek onlara katıldı.
Ellerinde çanta ve valizlerle öğlen saatlerinde Büyük İstanbul Otogarı'na gelen sığınmacılar, Otogar Camii'nin yanında bekleyen Suriyelilere katıldı. Burada 3 gündür bekleyen Suriyeli sığınmacılar da yeni grubu Arapça slogan ve alkışlar eşliğinde karşıladı.

Otogara sığınmacı akını, Edirnede ise bekleyiş sürüyor İSTANBUL VALİLİĞİ DÜN AÇIKLAMA YAPTI


Otogara sığınmacı akını, Edirnede ise bekleyiş sürüyor
OTURMA EYLEMİ YAPTILAR
Otogara yeni gelen başka bir grup daha caminin yanında bekleyen sığınmacılara katılmak istedi; fakat polis ekipleri sığınmacı kalabalığın cami tarafına geçişine izin vermedi. Bunun üzerine oturma eylemi yaptı. Suriyeli sığınmacılardan Abdül Canip ismindeki bir genç, "Bir çok şehirden sığınmacılar buraya geldi. Biz de onlara katılmak istiyoruz. Yakınlarım da orada şuan. 3 gün de beklesek, bir sene de beklesek buradan Edirne'ye gideceğiz" dedi. Polisin önlemi devam ederken, sığınmacıların bulunduğu bölüme alınmayan kalabalığın oturma eylemi de sürüyor.

Otogara sığınmacı akını, Edirnede ise bekleyiş sürüyor VALİ: 3 GÜN SÜRELERİ VAR

Edirne'de Suriyelilerin bekleyişi 3'üncü gününde
AVRUPA ülkelerine yürüyerek gitmek için Edirne'ye gelen Suriyeli mültecilerin TEM gişeleri yakınlarında bekleyişi 3'üncü günde devam ediyor. Ülkelerinde savaştan kaçan ve internet üzerinden haberleşerek Edirne'ye akın eden 800 Suriyeli mültecinin otoyol kenarındaki bekleyişi devam ediyor.
Otogara sığınmacı akını, Edirnede ise bekleyiş sürüyor
Edirne TEM gişeleri yakınlarında ağaçlık bölgede bekleyen Suriyeliler, gece odun toplayıp ateş yakarak ısınmaya çalıştı. Sabahın erken saatlerinde dağıtılan sütle çocuklarını besleyen sığınmacılar ellerine 'Almanya'ya gitmek istiyoruz, kapıları açın' yazılı dövizlerle oturma eylemi başlattı.
Otogara sığınmacı akını, Edirnede ise bekleyiş sürüyor
Kalabalık grup içinde bazı mülteciler kendilerine ikram edilen gıda maddalerini yemedi. Sadece su içerek bekleyişine devam eden Suriyeli sığınmacıların liderleri dün gece yarısı Edirne Valiliği'nde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun mültecilerden sorumlu Danışmanı Muhammed Murtaza Yetiş ve Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan ile yaptıkları görüşmeyi anlattı. Liderler, grup üyelerine bekleyişleri hakkında Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bugün görüşücekleri bilgisini verdi. Bölgede jandarma ve polis ekiplerinin aldığı önlemler devam ediyor. Suriyeli gruptan 3 gün içinde 150'si geri dönerken bir o kadar da gelen oldu.
Otogara sığınmacı akını, Edirnede ise bekleyiş sürüyor

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı