GeriEkonomi 'Milyonlarca kişinin kimlik bilgileri çalındı' iddiasına Bakan Yıldırım'dan açıklama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  47
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Milyonlarca kişinin kimlik bilgileri çalındı' iddiasına Bakan Yıldırım'dan açıklama

'Milyonlarca kişinin kimlik bilgileri çalındı' iddiasına Bakan Yıldırım'dan açıklama

Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanı Binali Yıldırım, yaklaşık 50 milyon kişinin kimlik bilgilerinin çalındığı iddialarının doğru olmadığını açıkladı.  

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 50 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kimlik bilgilerinin çalındığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Şu an ortaya çıkan haberlerin güncel bir değeri yok. Bu, bildiğimiz bir konudur, geçmişte yaşanmış bir hadisedir" dedi.

Yıldırım, Bakanlık Toplantı Salonu'nda Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TDMMB) Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. TDMMB Genel Başkanı Akif Özkaldı, bu yıl 16-21 Ekim'de Bakü'de 7'ncisi düzenlenecek Türk Dünyası Kurultayı'na ilişkin bilgiler vererek, hazırladıkları taslağı önerilerini almak üzere birliğin Onursal Başkanı Yıldırım'a sundu. Yıldırım'a TDMMB tarafından Türkiye'ye kazandırmış olduğu "Kıta Aşan Projeler" üzerindeki başarılarına ithafen Türk Dünyası Üstün Hizmet Madalyası takdim edildi.     

Yıldırım, Türkiye ile Azerbaycan'ın iki devlet tek millet olduğunu vurgulayarak, son günlerde Dağlık Karabağ'da şehit olan Azeri askerlere ve sivillere Allah'tan rahmet diledi. Türkiye'nin her zaman Azerbaycan'ın yanında  olduğunu belirten Yıldırım, "Bu haksız bir işgaldir. Bu hiçbir uluslararası hukuka sığmayan bir iştir. Umarız kısa sürede 1 milyonu aşan kaçkın Azeri kardeşlerimiz bir an önce memleketlerine salimen dönmüş olur." dedi.     

TDMMB'nin Türk dünyasındaki eserleri ortaya çıkarmak ve bu coğrafyada yaşayan milletlerin yetkinliğini ortaya koymak adına her yıl kurultay düzenlediğini anımsatan Yıldırım, bu etkinliklerin siyasi anlamda yüksek düzeyde desteklenmesi gerektiğini ve Bakanlık olarak her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.     

Türk dünyasının pek çok ortak değeri bulunduğuna dikkati çeken Yıldırım, bu değerlerin kaybolmaması adına Türk dünyası çalışmalarının büyük önem arz ettiğini dile getirdi. Yıldırım, geçmişini bilmeyen ülkelerin geleceklerini inşa edemeyeceğini vurgulayarak, şöyle konuştu:     

 "Bütün gücümüzü bir araya getirme ve birlikten doğan sinerjimizi insanlığın barışı için kullanmaya ihtiyacımız var. Bana tevdi ettiğiniz ödülü çok anlamlı buluyorum. Bu ödülün aslında gerçek sahibi 13 yıldır bizimle beraber şantiyelerde, röle istasyonlarında gece gündüz demeden görev yapan, Türk milletinin ulaşımını, iletişimini sağlamak için çalışan 100 bini aşkın Ulaştırma Bakanlığı çalışanlarıdır. Huzurlarınızda onlara teşekkür ediyorum. Muallim Naci'nin dediği gibi marifet iltifata tabidir. Bu sorumluluk bilinciyle ülkemize, bölgemize, insanlığa daha nice güzel projeler sağlamak için el birliğiyle çalışacağız."     

Yıldırım, Türkiye'nin, dünyada yaşanan küresel krize rağmen, büyük projeleri büyük başarıyla gerçekleştirdiğini belirterek, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Büyük İstanbul Havalimanı, İstanbul-İzmir Otoyolu, Marmaray, Avrasya Tüneli gibi projelerin Türkiye'nin yetkinliğinin ve gücünün göstergesi olduğunu ifade etti.     

Türkiye'nin mazlumlara ve ihtiyaç sahiplerine hiçbir maddi hesap yapmadan sahip çıktığına da değinen Yıldırım,  "Bugün göçmenlerin sorunlarını ele alırken nimet-külfet dengesiyle hareket edenler, Türkiye'nin bu duruşundan çok şey öğrenmeleri gerektiğini bir kez daha anlamalıdır." dedi.     

SORULARI YANITLADI    

Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, bazı yayın organlarında yer alan "50 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kimlik bilgilerinin çalındığı" yönündeki iddiaları yalanladı.Yıldırım, "Bu haber çok eski bir haber. 2010 yılında da böyle bir iddia ortaya atılmıştı. Şimdi bu, zaman zaman ısıtılıp ısıtılıp gündeme getiriliyor, yeni bir haber gibi servis yapılıyor. Şu an ortaya çıkan haberlerin güncel bir değeri yok. Bu, bildiğimiz bir konudur, geçmişte yaşanmış bir hadisedir." değerlendirmesinde bulundu.     

Kişisel verilerin korunmasına yönelik yasal düzenlemenin TBMM'den çıktığını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayında olduğunu anımsatan Yıldırım, söz konusu kanun yürürlüğe girdikten sonra kişisel veriler konusunda çok daha sıkı tedbirler olacağını ifade etti.     

Yıldırım, sosyal medyada zaman zaman piyasayı hareketlendirmek için doğru olmayan haberlerin yayılabildiğine işaret ederek, gerçek hayatta suç olan her şeyin, sosyal medyada da suç olduğunu, vatandaşların mağdur olmaması için bu mecrayı kullananların daha fazla titizlik göstermesi gerektiğini söyledi.     

Dünyada bilişim alanındaki gelişmeler yaşandıkça siber tehditlerin güncelliğini koruyacağına dikkati çeken Yıldırım, "Siber Güvenlik Kurulu ve Siber Güvenlik Eylem Planı'na göre kurumların bu tip tehditlere karşı hazır hale getirilmesi konusunda çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Nasıl hastalıklarla yaşıyorsak bununla da yaşamayı öğreneceğiz. Siber alemden, internetten, cep telefonundan, e- ticaretten vazgeçemeyeceğimize göre bu alanları insanlığa daha faydalı nasıl kullanabileceğimizin gayreti içinde olacağız." diye konuştu.     

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle