Kurbanlık sayısında sıkıntı yok

Hürriyet Haber
22.09.2013 - 01:00 | Son Güncelleme:

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, bu yıl Kurban Bayramı’nda kurbanlık sıkıntısı yaşanmayacağını belirterek, “Hiçbir şekilde endişeye gerek yok. Elimizde ihtiyaçtan fazla kurbanlık var. Türkiye genelinde kurbanda kesilmeyi bekleyen 1.5 milyon büyükbaş, 4 milyon da küçükbaş olmak üzere 5.5 milyon hayvanımız var” dedi.

İTHALATA GEREK YOK

Besicilerin bayrama 10 gün kala İstanbul’a giderek kurbanlık satışına başlayacaklarını belirten Tunç, ithal hayvana gerek olmadığını ifade etti. Her yıl Kurban Bayramı öncesinde bazı çevrelerce, hayvan sayısı ve fiyatlarla alakalı çeşitli spekülasyonlar yapıldığına dikkati çeken Tunç, şunları kaydetti:
“Türkiye’de her yıl Kurban Bayramı’nda ortalama 800 bin ile 1 milyon arasında büyükbaş hayvan, yaklaşık 3 milyon da küçükbaş hayvan kesiliyor. Bu rakamlara göre 500 bin büyükbaş, 1 milyon da küçükbaş hayvan fazlalığımız var. Kesinlikle ithal hayvana ihtiyacımız yok.”

FİYATLAR 3 YILDIR AYNI

Kurbanlık fiyatlarının 3 yıldır değişmediğini de ifade eden Tunç, “Yem fiyatlarından kaynaklanan çok küçük artışlar olabiliyor. Kurbanlık fiyatları belirlenirken dana kıyma fiyatı baz alınıyor. Kıymanın fiyatı da şu anda 20-22 lira arasında. Bu yıl büyükbaş hayvanlar 3 bin 500 ile 7 bin lira arasında değişen fiyatlara, küçükbaşlar ise 500-700 lira arasında kesilebilecek. Yani büyükbaş hayvanın hissesi 500 ile 800 lira arasında değişecek. Kurbanlık alırken mutlaka kulak küpelerine dikkat edilmesini isteyen Tunç, dişi hayvanların kurbanlık olarak kesilmemesi gerektiğini de vurguladı.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı