GeriEkonomi Kurban Bayramı tatili 10 gün olsun mu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  253
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kurban Bayramı tatili 10 gün olsun mu

Kurban Bayramı tatili 10 gün olsun mu
refid:21339196 ilişkili resim dosyası

ANTALYALI turizmci ve esnaf, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’yla birleşen Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılması önerisine destek verdi. Kentin ve bölgenin önemli örgütleri, tatile ilişkin kararın ’Hemen şimdi’ çıkması gerektiğini söyledi. Diğer taraftan iş adamları, kararın tüm sektörlerin görüşü alındıktan sonra alınması gerektiğine dikkat çekiyor.

 

Kurban Bayramı tatili 10 gün olsun mu?
EVET
HAYIR

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın 25 Ekim Perşembe günü başlayan 4 günlük Kurban Bayramı tatilinin uzatılması önerisine Antalya’dan tam destek geldi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, 19 Ekim Cuma günü mesai bitimiyle birlikte başlayacak 4 günlük Kurban Bayramı tatili ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı da içine alacak 10 günlük tatilin özellikle yerli turist için son tatil fırsatı olacağına dikkat çekti. Başkan Budak, "Böylesine bir tatil sadece Antalya kenti merkezi için değil, kentin geneli için büyük hareketlilik sağlar" dedi.

Budak, yerli turistin deniz-kum- güneş üçlüsünün dışına çıkarak kültürel faaliyetlere katıldığını, konakladığı bölgenin kent yaşamına bir şekilde katıldığını belirtti. Budak, "Ama burada önemli olan, Bakanlar Kurulu böyle bir karar alacaksa bunu hemen, şimdi almalı. Bu karar şimdi alınmalı ki insanlar, oteller 10 günlük tatil için planlarını, hazırlıklarını yapsın" diye konuştu.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Sururi Çorabatır, Akdeniz bölgesindeki otellerin iyi bir Razaman Bayramı tatilini geride bıraktığını söyledi. Neredeyse sezon sonuna rastlayan Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılmasıyla bölgenin ikinci bir hareketlilik kazanacağının altını çizen Çorabatır, "Tatil süresinin şu anda planlanıp devreye sokulması çok önemli" dedi.

 
TİSK: PRENSİP OLARAK KARŞIYIZ

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Tugrul Kutadgobilik, prensip olarak bu karara karşı çıktılarını ve tatillerin uzatılmasının sanayi üretimi ve ihracata zarar verdiğini belirtti.

Kutadgobilik şöyle konuştu:

"Elimizdeki istatistiklere baktığımızda Türkiye'nin, Avrupa'ya kıyasla daha fazla bayrama sahip olduğunu görüyoruz. Bir de bayramların birleştirilmesi ve aradaki günlerin de tatil olarak ilan edilmesi, ekonomik olarak doğru değil. Mevsim itibariyle de ihtiyaç yok ve bu turizmciye çok fazla katkı sağlamayacaktır. "Bundan sanayi sektörü zarar görür. Bu tip şeylere prensip olarak ölçülü yaklaşıyorum. Zaten daha fazla olan tatil günleri, milli ekonomiyi, üretimi, ihracatı sekteye uğratacak şekilde uzatılmamalı. Bu nedenle karşıyım. Gerektiğinde görüşlerimizi Çalışma Bakanlığı'na ulaştıracağız. "


ESNAF İÇİN SON HAREKET

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Abdullah Sevimçok da Kurban Bayramı tatili öncesi 3 günün de idari izin içinde değerlendirilerek bayram tatilinin 10 güne çıkarılmasının doğru olacağını savundu. Sezonun Antalya esnafı açısından iyi geçmediğini, esnafın dönemsel hareketlenmelerle ayakta durduğunu kaydeden Başkan Sevimçok, "Antalya’nın buna ihtiyacı var" dedi.

İKİ GÜN DAHA TATİL YÜZDE 5 ARTIŞ

Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Tayyar Gül ise Kurban Bayramı tatili döneminde Kemer

 
TÜM SEKTÖRLERLE GÖRÜŞÜLMELİ

Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı Mehmet Nane, böyle bir karar alınmadan önce tüm sektörlerden görüş alınması gerektiğine dikkat çekti. Nane, her türlü tatilin perakende sektörü için pozitif olduğunu ancak ülkenin büyüme ve üretim beklentilerinin de bu süreçte değerlendirme dışı bırakılamayacağını söyledi.

Nane, "Bu karar bir çok sektörün görüşü gözden geçirilerek alınmalıdır. Türkiye'nin büyüme ve üretim beklentileri gözden geçirilerek alınması gereken bir karar. Bakanlar Kurulu'nun bu konuda en doğru kararı vereceğine inanıyorum. Turizmcilerin bu isteği de haklı çünkü Ramazan'ın sezona denk gelmesi nedeniyle önemli bir iş kaybı yaşadılar. Perakende için ise tatilin uzaması pozitif olur. Çünkü insanlar, bayramlarda ilk gün dini vecibelerini yerine getirdikten sonra sosyalleşmek için dışarı çıkıyor ve bu da perakende sektörüne katkı sağlıyor" dedi.

otellerinde yüzde 80- 85 arası doluluk beklediklerini belirtti. Gül, "Uzayan bir tatil bu beklentilerimizin üzerinde yüzde 5’lik artış anlamına gelir. Eğer tatil 10 güne çıkarılacaksa bunun kararı hemen alınmalı. Tatilden bir hafta öncesinde toplanacak Bakanlar Kurulu’na bırakılmamalı. Özellikle yerli turistte, erken rezervasyon anlayışı oturmaya başladı. Son dakika satışları artık eskisi gibi yaşanmıyor. Otellerimizin hazırlıklarını tamamlaması açısından bu karar en erken sürede alınmalıdır" diye konuştu.

10 GÜNLÜK TATİL, DOLULUK ORANINI YÜZDE 25- 30 ETKİLER

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Gülçin Güner, 10 günlük bayram tatilinin bölgede doluluk oranlarının yüzde 25- 30 seviyesinde etkileyeceğini söyledi. Güner, turizm sezonu sonunda, ekim ayında Antalya’nın sahip olduğu iklim koşulları nedeniyle yerli turistin 1 numaralı tercihi olacağını kaydetti. Başkan Güner, "Ramazan ayı iç piyasayı, en yüksek sezonda kesti. Ardından iyi bayram dönemi yaşandı, fakat şimdi okulların açılması, kayıt telaşı başladı. Böylesine bir durumun ardından 10 günlük molada insanlar tatili tercihleri arasına alacaktır" dedi.

Güner, turizm sektörünün tüm bileşenlerinin, tur operatörlerinden otelcilere kadar hazırlık yapabilmesi için tatile ilişkin kararın en kısa sürede Bakanlar Kurulu tarafından alınması gerektiğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle