GeriEkonomi Kısa, kısa...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa, kısa...

Kartla 2.1 katrilyon harcandı

VISA/MasterCard kredi kartlarıyla bu yılın Ocak-Haziran döneminde yurtiçinde yapılan alışveriş tutarı, 2.1 katrilyon liraya ulaştı. Bankalararası Kart Merkezi'nden (BKM) yapılan açıklamaya göre, 1 Ocak-30 Haziran günleri arasında, turistlerin kullanımı dahil söz konusu kartlarla yapılan alışveriş tutarı, 1998 yılının aynı dönemine göre yüzde 111.6 oranında arttı. Yılın ilk yarısında Visa/MasterCard kredi kartlarıyla işyerlerinde 154.7 milyon adet işlem yapıldı. İşlem sayısında, bir önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 44.6 artış oldu.

Emlakbank'ın kredi notu düşürüldü

Dünyanın önde gelen rating kuruluşu Moody's, Emlak Bankası'nın finansal güç notunu yeniden gözden geçirerek, E artıdan, E'ye düşürdü. Moody's tarafından yapılan açıklamada, bankanın son 2 yıldır zarar ettiği ve bu yıl da karsız devam etmesinin beklendiği kaydedildi. Moody's, Banka'nın Haziran ayında ödenmiş sermayesinin yükselmesine karşın, sermaye temelinin yakında tamamen tükenmesinin beklendiğini bildirdi. Moody's, bankanın yeniden sermaye artırımına gitmesi, tamamen kalkmış olan imtiyazlarının yeniden belirlenmesi ve uzun vadeli ödeme kabiliyetine ilişkin sorunların çözümlenmesi için, bankada önemli miktarda yeniden yapılanma gerektiğini kaydetti.

Repo 3.7 katrilyon liraya çıktı

Bankaların müşterileriyle yaptıkları repo işlemleri, 2-9 Temmuz arasındaki bir haftada, 165.4 trilyon lira arttı. Merkez Bankası verilerine göre, bankaların müşterileriyle yaptıkları repo işlemleri, 2 Temmuz'da 3 katrilyon 575.1 trilyon lira düzeyinde iken, 9 Temmuz'da 3 katrilyon 740.5 trilyon liraya yükseldi. 2 Temmuz'da 88.4 trilyon lira olan bankaların müşterileriyle yaptıkları ters repo işlemleri de 9 Temmuz'da 0.5 trilyon lira azalarak, 87.9 trilyon liraya düştü. Mali kuruluşlararası repo işlemleri ise bir haftada 13.8 trilyon lira azalarak, 9 Temmuz'da 1 katrilyon 515.9 trilyon lira düzeyine geriledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle