GeriEkonomi Kısa kısa...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısa kısa...

Dolar 371 bin 500 lira

ABD Doları, dış borsalardaki gelişmeler ve bayram tatilinini etkisiyle tırmanışa geçti. Önceki gün serbest piyasada 367 bin liradan işlem gören ABD Doları, dün 371 bin 500 liraya fırladı. Böylece dolar bir günde tam 4 bin 500 lira veya diğer bir ifadeyle yüzde 1.2 oranında prim yapmış oldu. Doların Türk Lirası karşısında hızmlı yükselmesinde uzun bayram tatili öncesi tasarruf sahiplerinin dolara yönelmesi de etkili oldu. Ayrıca NATO'nın eski Yugoslavya'ya başlattığı saldırı ile dış borsalarda yükselmeye başlayan dolar, dün Alman Markı karşısında 1.79 mark seviyesinden 1.82 marka fırladı. Dışarıdaki bu gelişmeler, içeriye de yansıdı.

Argüden Erdemir'den ayrıldı

Ereğli Demir Çelik Fabrikaları (Erdemir) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Argüden, 25 Mart 1999 tarihinde yapılan Genel Kurul'un ardından Erdemir yönetiminden ayrıldığını duyurdu. Erdemir'de 1997 yılından bu yana Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Argüden'in yerine Hazine kökenli emekli bürokrat Asaf Güven getirildi. Erdemir'deki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanısıra Kalite Derneği (Kal-Der) başkanlığı görevini sürdüren Argüden, Toplam Kalite Yönetimi felsefesini Erdemir'de hayata geçirmeye çalışıyordu.

Sarmısağa sınır yasağı

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mahmut Erdir, kaliteli Kastamonu sarmısağını haksız rekabetten korumak için sınır ticaretinin yasaklandığını bildirdi. Bakan Erdir, şunları söyledi: ‘‘Sarmısak sorunu var. Sınır ticareti ile yapılan karşılıklı ticaret bu. İran'dan buralara kadar gelip, satılıyor. Sarmısağın benim ülkemde daha kalitelisi yetiştirken, dışardan gelmesine gerek yok.’’

THY'den 5.5 trilyon net kár

Hisseleri borsada işlem görmeye başlayan Türk Hava Yolları (THY), geçen yıl 5 trilyon 462 milyar 173 milyon liralık net kar sağladı. THY'den İMKB'ye gönderilen bilanço açıklamasına göre, ulusal hava yolu şirketi, bir önceki yıla göre karını yüzde 92.5 oranında artırdı. THY, 1997 yılı sonunda, 2 trilyon 836 milyar lira net kar açıklamıştı. Bu arada, THY Yönetim Kurulu, 1998 yılı karından kar payı dağıtılmamasını, Genel Kurul'a teklif etme kararı aldı.

Garanti ağlarını genişletti

Garanti Bankası 1998 yılı içerisinde 130 trilyon lira kár etti. 53'üncü Genel Kurul'da yapılan değerlendirmede, Banka'nın 1998 yılı bilanço toplamının 2 katrilyon 352 milyar, net kárının 130 trilyon 74 milyar, özkaynaklarının ise 288 trilyon lira olduğu belirtildi. 1998 yılı içerisinde yurtiçi ve yurtdışında şube sayısını 242'ye çıkartan Garanti Bankası, şubelerinin üçte birine şube sistemine bağlı bilgisayar sistemini kurdu. Açık Kart uygulaması ile 1998 yılı içerisinde 440 bin Açık Kart satan banka, buna ek olarak 35 mağazada geçerli olan Garanti-Carousel Kartını çıkarttı. Elektronik bankacılık alanında ise Alo Garanti hattının kuran banka, ayda ortalama 800 bin telefon almaya başladı.Bankanın internet sayfasının ziyaret edenlerin sayısı ise, aylık 7 milyona ulaştı.

Kentbank'ın 2000 hedefi ilk 10

Kentbank yöneticileri Antalya'da yaptığı toplantıda 1998 yılı faaliyetleri ve bilanço sonuçlarını değerlendirerek, 1999 yılı hedeflerini görüştü. 2000'li yıllar için hedefini ilk 10 olarak belirleyen Kentbank yöneticileri, insan kaynakları ve teknolojiye yapılan sürekli yatırımla bu hedefe ulaşılacağını kaydettiler. Kentbank yöneticileri, büyük ölçekli banka olma yolunda kararlı olduklarını vurguladılar.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle