GeriEkonomi Kaç paraya boşanıyorlar?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaç paraya boşanıyorlar?

Kaç paraya boşanıyorlar?
refid:25180127 ilişkili resim dosyası

Türkiye'de içinde çok sorun barındırmayan bir boşanma davası 3.700 TL gibi bir rakama sonuçlanabiliyor. Peki ya ABD'de durum ne? Ülkede boşanmak isteyenler 5 bin doları gözden çıkarmak zorunda. İşin içine çocukların velayeti ve ortak iş girince sadece avukat masrafı 20 bin dolara kadar çıkabiliyor.

Bazı çiftler için boşanmak büyük bir işkence… Bunun sebebi sadece işin duygusal boyutu değil. Aynı zamanda boşanmak beraberinde ciddi bir mali külfette getiriyor.

Bloomberg’ün haberine göre boşanmalar ekonomik olarak en çok kadınların vuruyor. Kadınlar boşanmalardan sonra aylık gelirlerinin yüzde 41’ini kaybediyorlar. Erkeklerde ise bu oran yüzde 20’ler seviyesinde dolaşıyor.

AVUKAT MASRAFI 40 BİN LİRAYA ÇIKABİLİYOR
ABD’de iki tarafında anlaşmalı olduğu koşullarda 5.000 dolar boşanmak için avukata verilecek para. Eğer ortada çocuk varsa bu rakam 10.000 dolara çıkıyor. Eğer çiftlerin ortak olarak yürüttükleri bir iş varsa bu rakamın 20 bin doları bile aşıyor. Türkiye'de ise boşanma davası için baroların tavsiye ettiği avukatlık ücreti 3.300 TL civarında. Harç ve mahkeme masrafları ise 200 TL olarak ifade ediliyor.

UYGULAMALARI BİLE VAR
ABD’de bazı yaş gruplarından İnsanların ortalama 3 kez evlendikleri Arkansas haliyle boşanma oranlarının da en fazla olduğu şehirlerden. Bunun için bölge insanları iSplit adı verilen boşanma uygulamasını 4.99 dolara indiriyor. Uygulama boşanma ile ilgili olarak kişilerin durumlarına özel tavsiyeler veriyor. Böylece boşanma masrafları azalıyor.

PARAYI PAYLAŞMAK ZOR
Amerika’da yaşayan yatırım danışmanları arasında 5.000 tanesi özel olarak boşanma hizmeti veriyor. Bir yatırım danışmanı gözetiminde boşanmak iki tarafında haklarını eşit koruması açısından önemli. Yatırım danışmanına boşanılacak eşle başvurulması 300 dolar civarında. Öte yandan yapılan araştırmalarına göre boşanan kadınların büyük bir kısmı varsa hayat sigortalarını kaybediyorlar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle