GeriEkonomi İzmir için kangrenden beter... Kaybedecek zaman kalmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  33
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmir için kangrenden beter... Kaybedecek zaman kalmadı

İzmir için kangrenden beter... Kaybedecek zaman kalmadı
refid:19703919 ilişkili resim dosyası

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, İzmir’in en öncelikli sorununun çarpık kentleşme olduğunu vurgulayarak, "Geçen her dakika aleyhimize işliyor" uyarısında bulundu.

İzmir'de Buca ilçesine bağlı ve çoğunluğunu gecekonduların oluşturduğu dört mahallede muhtarlarla bir araya gelen Aslan, çarpık kentleşmenin ciddi bir problem olduğunu söyledi.

Bunun İzmirlilerin kaderi olmadığının altını çizen Aslan, "İzmir’in bu duruma gelmesinde merkezî yönetimde siyasilerin, yerel yönetimlerde Belediyelerin, bürokratların, meslek odalarının hatta olup bitene seyirci kalan toplumun her ferdinin payı var. Çarpık kentleşme neticesinde İzmir’in durumuna bakılacak olursa, gecekondu yerleşim yerleri toplam yerlerin yüzde 60’ına yakın bölümünü oluşturuyor. Bundan sonra ise düzensiz yapılaşma geliyor. Özetle, İzmir’in yüzde 80’i plansız ve kaçak yapılaşmadan ibaret. İzmir’in birçok problemi var ama en önemlisi ve öncelikli olanı budur. Bunun çaresi de artık ulusal politika halini almaya başlayan kentsel dönüşümdür" diye konuştu.

Aslan, Ege-Koop’un bu anlamda üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını ve yapmaya devam edeceğini vurgulayarak,  "Bizim projelerimiz, kentsel dönüşüm için en iyi örnek ama yerel yönetimlerden destek göremiyoruz. İzmir'de Burhan Özfatura'nın yaptığı 'Evka'ları ve bizim yaptığımız 'Egekent'leri kaldırdığınızı düşünün, İzmir ne hale gelir? Maalesef her seçim bize en az 10 sene kaybettiriyor. Kentsel dönüşüm diye diye adeta dilimde tüy bitti. Kangrenden beter... Kaybedecek zaman kalmadı” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle