İşçi de işveren de fona karşı

Hacer BOYACIOĞLU - DHA
31.05.2017 - 22:24 | Son Güncelleme:

Hükümet kıdem tazminatı fonuna ilişkin hazırlığını sosyal taraflarla görüşecek. Bu tarafların başında işçi konfederasyonu Türk-İş, işverenlerin örgütü TİSK ile oda ve borsaların örgütü TOBB geliyor. Türk-İş Başkanı Atalay, TİSK’in de kendilerinin de fona karşı olduğunu belirtti. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu mutabakat yoksa mevcut sistemin sürmesini istiyor. İşçi konfederasyonu DİSK de eyleme başlıyor.

BAKANLAR Kurulu’nda gündeme gelen “kıdem tazminatında yeni model” için, çalışma hayatını oluşturan taraflar arasında görüşme trafiği başladı. İşverenlerin çalışma hayatındaki temsilcisi Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), hem Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), hem de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile görüştü. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da konuyla ilgili yol haritası netleşti. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, kendilerinin fon kurulmasına karşı olduğunu belirtirken, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da mutabakat sağlanmadıkça kıdemde değişiklik istemediklerini açıkladı. Atalay, TİSK’in de fona karşı olduğunu dile getirdi. Diğer işçi konfederasyonu DİSK’in Başkanı Kani Beko da kıdem tazminatının bireysel fon sistemine dönüştürülmesinin hedeflendiğini belirterek “Hükümet bunu işçilerin yararına bir uygulama olarak sunmakta, çalışanları yanıltmaktadır. Oysa kıdem tazminatının fona devri, kıdem tazminatının yok edilmesidir” dedi.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, TİSK’in Türk-İş’e yaptığı ziyarette konunun kıdem tazminatı olduğunu belirtirken, “TİSK, kıdem tazminatı için bir fon kurulmasına karşı. Bunu da dile getirdi. Daha sonra kamuoyuyla da paylaşacaklardır diye düşünüyorum. TOBB’un da karşı çıktığını biliyoruz. Biz de yeni bir çalışma yapılmasına sıcak bakmıyoruz. E o zaman bu yeni sistemi kim istiyor” dedi. Atalay, “Kıdem tazminatında aksayan sorunları giderelim. Kıdem tazminatı alamayan işçilerin de almasının yolu açılsın, işçi alacakları yargısal alanda öncelikli olsun. Bunun için tek maddelik bir düzenleme yeter. Kıdemi ödemeyen işverene yaptırım uygulansın, o zaman sorun falan kalmaz. yeni bir sistem yerine, mevcutu iyileştirmek üzerinden gitsek herkesin içi rahat edecek” dedi.

EYLEMLER BAŞLIYOR

DİSK Başkanı Beko,  “Kıdem için mevcut yasada tek kelimelik değişiklik yapılsın ve bir gün çalışana bile kıdem tazminatı ödenmesi sağlansın.  Tüm sendikaları net ve kararlı tutum almaya çağırıyoruz. DİSK olarak tüm örgütlü gücümüzle kıdem tazminatı hakkımızı korumak için seferber olacağımızı ilan ediyoruz. Mecliste yer alan ve almayan partilerle, emek ve meslek örgütleriyle, örgütlü ve örgütsüz tüm emekçilerle birlikte ortak platformlar yaratarak mücadele edeceğimizi buradan duyurmak istiyoruz” dedi.

Bakanlığın da, bazı detayları netleştirmek içi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’a sunum yapacağı belirtiliyor. Bu sunumların ardından ise, konu çalışma hayatının taraflarına gidecek.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı