GeriEkonomi G-20’de gündem küresel büyüme
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

G-20’de gündem küresel büyüme

G-20’de gündem küresel büyüme

DÜNYANIN en büyük 20 ekonomisinin finans otoritelerinin bir araya geldiği “G-20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları” zirvesi para politikaları üzerine tartışmalarla başladı.

Çin’in Şanghay kentinde düzenlenen toplantıda, küresel finans otoritelerinin dünya ekonomisinin nasıl canlandırılacağı konusundaki fikir ayrılıkları yaşandı.

ABD ve Çin, küresel talebi artırmak için hükümet harcamalarının artması gerektiğini söylerken, Alman Finans Bakanı Wolfgang Schaeuble, büyümeyi desteklemek için borçlanmanın ekonomileri zombileştireceğini savundu. Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem ise Schaeuble’ın değerlendirmesine karşı çıkarak para politikalarının başarılı olabileceğini savundu. Uluslararası Para Fonu (IMF) Christine Lagarde, para politikalarının etkilerinin giderek zayıfladığın altını çizdi. Lagarde ayırca, Çin’deki geniş sermaye çıkışlarının global büyüme için risk oluşturduğunu söyledi. Çin Merkez Bankası Başkanı Zhu Xiaochuan, ekonomiyi desteklemek için ellerinde yeterli araç olduğunu söyleyerek Çin’e sermaye girişlerinin normal olduğunu vurguladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle