GeriEkonomi Erdoğan’dan ilginç yorum: Borsada hedefe ulaştık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erdoğan’dan ilginç yorum: Borsada hedefe ulaştık

Başbakan Tayyip Erdoğan, AB müzakere sürecinin başlamasıyla birlikte ekonomideki gelişmeleri de yakından takip etmeye başladı.

Erdoğan, grup toplantısına girmeden önce borsa endeksini sordu. Rakamları duyunca, ‘Yıl sonu hedefimize ulaştık’ dedi. Erdoğan, grup toplantısına girmeden önce, muhabirlere ‘Borsa endeksi kaç oldu?’ diye sordu. Basın mensuplarının ‘35 bini aştı’ sözleri üzerine ‘Yapma yahu, ben 34,5’da bırakmıştım,.Çok iyi. Bu bizim hedefimizdi. Yıl sonu rakamlarına ulaştık’ dedi. Erdoğan, çevresindekilerin kutlamalarını kabul ederek, mutlu bir ifadeyle grup toplantısına girdi.

Hazine faizi yüzde 14.57’ye geriledi

HAZİNE
’nin dün gerçekleştirdiği 581 gün vadeli, iskontolu tahvil ihalesinde bileşik faiz yüzde 15’in de altına geriledi ve yüzde 14.57 oldu. Böylece Hazine’nin 3 aydan daha uzun vadeli bir borçlanmasında, yıllık bileşik faizi yüzde 15’in altında ilk kez gerçekleşti. Hazine’nin dün gerçekleştirdiği ihaleye gelen tekliflerde, yabancıların ilgisi dikkat çekti. Rekabetçi olmayan tekliflerin yüzde 35’ini karşılayabilen Hazine, ihalede gelen teklifin ise yüzde 50’sini karşıladı.

Olumlu havanın etkisiyle dün yüzde 15.06 olan bono bileşik faizleri de hızla gerileyerek yüzde 14.56’ye indi. Bono bileşik faizlerinin bu seviyelere gerilemesiyle birlikte piyasada Merkez Bankası’ndan bir faiz indirimi gelebileceği beklentisi satın alınmaya başlandı. Önümüzdeki günlerde Merkez Bankası’nın 0.25 puanlık bir faiz indirimine gidebileceği belirtiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle