GeriEkonomi Ekmeğe %15 zam
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ekmeğe %15 zam

Ekmeğe %15 zam

Artan maliyetler ekmeğe zam olarak döndü. Yaklaşık 2 yıldır değişmeyen ekmek fiyatına yüzde 15 zam yapılacağı açıklandı. Buna göre kilogramı en fazla 5 liradan satılan ekmek, artık 5.75 liradan satılacak. Ekmeklerin en az 200 gram olarak satıldığı düşünülürse 1 liralık ekmek, zammın ardından 1.15 liraya tüketiciye sunulacak. Zammın uygulanması ise 1 ayı bulacak.

KİLOGRAMI 5 liradan satılan ekmeğe, yüzde 15 zam yapılacağı açıklandı. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, zammın ardından bir kilogram ekmeğin en fazla 5.75 liradan satılabileceğini ifade etti. Esnafın daha fazla dayanacak gücünün kalmadığını belirten Balcı, “Enflasyon oranlarını göre 2 yılı aşkın bir süredir fiyat değişikliği olmadığını göz önünde bulundurursak yüzde 15 fiyat artışı olacak. Bu demek değil ki bütün vilayetlerde ekmek kilogramı 5 lira 75 kuruş olacak. İllerde maliyet hesapları ona göre yapılacak. Yürürlüğe girmesi yine bir ayı bulacaktır. Bu fiyat artışının geçmiş yıllarda olduğu gibi yine uzun ömürlü olmasını temenni ediyoruz. Türkiye’de uygulanan kilogram fiyatı 5 lira olan ekmeğin fiyatı, 2016 ocakta alınan fiyattır. Yaklaşık 2 buçuk yıl geçmesine rağmen tüm girdilerimizde artış meydana gelmesine rağmen fırıncı esnafı olarak bugüne kadar değişiklik yapmadan geldik” dedi.

KALİTE DÜŞEBİLİR

Ekmek zammının illerdeki maliyet hesaplarına göre yapılacağını vurgulayan Balcı, “Bu demek değil ki bütün vilayetlerde ekmek kilogramı 5 lira 75 kuruş olacak. İllerde maliyet hesapları ona göre yapılacak. Bir gerçek var ki Türkiye’nin hiçbir yerinde 5 lira 75 kuruşun üzerinde olmayacak. Bizim görüşümüz alındıktan sonra ilgili bakanlık olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan görüş alınacak ondan sonra fiyat verilecek. Sağlıklı ve hijyen koşullarında ekmek üretebilmek için zorunlu olarak bu fiyat artışını gerçekleştirmemiz gerekiyor. Çünkü esnafın daha fazla dayanacak gücü kalmadı. Bunda ısrar edecek olursak ekmekteki kalitenin düştüğünü görürüz yani esnaf hangi unu bulursa ondan ekmek üretecek” diye konuştu.

GRAMAJ DÜŞMÜŞTÜ

Ekmekte en son yapılan değişiklik ise gramajının düşürülmesiydi. Yılbaşından itibaren, en az 250 gram olarak üretilmesi zorunlu olan ekmeğin, 200 gram üretilebileceği açıklanmıştı. 250 gram ekmek 1.25 TL’den satılırken, 200 gram ekmeğin fiyatı ise 1 lira belirlenmişti. Zam öncesi kilogramı 5 lira olan ekmek, 200 gram olarak raflarda satılırken, fiyatı da 1 lira oluyordu. Zammın ardından ise ekmeğin kilo fiyatı 5.75 liraya çıkarken, 200 gram ekmeğin satış fiyatı da 1.15 liraya yükselmiş oldu.

‘KOMİSYON TOPLANMADI, HENÜZ ZAM YOK’

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz, “İlimizde henüz ekmek fiyat tarifesi belirleme komisyonu toplanmamış, ekmek fiyat artışlarına yönelik bir karar alınmamıştır” dedi. Yılmaz açıklamasında, “İSTESOB 2016’da yayımladığı tarifeyle 250 gram ekmeğin fiyatının 1 lira 25 kuruş olarak belirlemiştir” ifadesini kullandı.

BAHÇELİ’DEN ASKIDA EKMEK PROJESİ

MHP Lideri Devlet Bahçeli, ekmeğe gelen yüzde 15’lik zammın ardından “Askıda ekmek projesi” başlatacaklarını ve bu konuda gerekli talimatları verdiklerini açıkladı. Bahçeli, “Ekmek fiyatlarındaki artış dikkatle takip edilmeli. Ankara’da özellikle de Çankaya’dan başlamak üzere ‘Askıda ekmek projesi’ni başlatıyorum. Hali vakti yerinde her vatan evladı kendisine en yakın ekmek fırınına gitmeli. Eğer iki ekmek alacaksa üç ekmek parası ödemeli. Bir ekmeğin askıya alınmasını fırıncı ile paylaşmalı. Fakir fukara kardeşlerim, durumu yerinde olmayan insanlarımız fırına veya ekmek satılan yerlere gittiğinde ‘Bana askıdan bir ekmek verebilir misin?’ diyebilmeli. Unutmayalım ki, inancımız ‘komşusu açken tok yatan bizden değildir’ esasına dayanmaktadır” dedi.

ENFLASYONA ETKİSİ

Reuters’ın aktardığına göre iki ekonomist de zammın hayata geçirilmesiyle birlikte enflasyonun 0.3 puan yükseleceğini hesapladı. Ekmek fiyatları enflasyona etkisi nedeniyle yakından izleniyor. TÜİK verilerine göre gıda ve alkolsüz içecekler kaleminin enflasyon sepeti içindeki ağırlığı yüzde 23 ekmeğin ağırlığı ise yüzde 2.1 seviyesinde bulunuyor.

 

 

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (27.07.2018)
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle