GeriEkonomi Devletten patates baskını
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Devletten patates baskını

Devletten patates baskını
refid:29898870-spot ilişkili resim dosyası

Kilogramı 5 liraya çıkınca Türkiye gündemine oturan patates için Tarım Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakanlık geçen aylarda fiyatların uçmasından sonra Niğde ve Nevşehir'deki depolara baskın düzenlemiş.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu geçen haftalardaki patates fiyatlarının artışına ilişkin bir soru önergesi verdi. Önergeye verilen cevapta Niğde ve Nevşehir illerindeki patates depolarının basıldığı ortaya çıktı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker imzalı cevap metninde, “Nevşehir illerinde patates depolarında gerekli incelemeler yapılmış olup, tüketime yetecek seviyede ürün olduğu tespit edilmiş ve ürünlerin piyasaya sürülmesi noktasında üreticiler ve tüccarlar ile görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmeler neticesinde patates fiyatlarında düşüşler yaşanmıştır” ifadesi yer aldı.

Devletten patates baskını TARLADA 60 KURUŞ AMA…

MAZOT İÇİN 4.85 TL

Cevap metninde 2015 yılı için patates üreticisine mazot için 4.85 TL gübre için ise 6.6 TL destek verileceği belirtildi. Bakanlık patates fiyatlarının serbest piyasada da belirlendiğini ifade ederken, “Serbest rekabet şartlarının korunması ve standardizasyon" başlıklı 6 ncı maddesinde, fiyatların, malların arz ve talebine bağlı olarak serbest rekabet şartlarına göre oluşmasının esas olduğu, meslek mensuplarının, serbest rekabeti engellemek amacıyla kendi aralarında veya üreticilerle ticarî anlaşmalar yapamayacağı, uyumlu eylemde bulunamayacağı ve hâkim durumlarını kötüye kullanamayacağı hükme bağlanmıştır” açıklamasında bulundu.

5 LİRAYA KADAR ÇIKMIŞTI

Patates fiyatları geçen Mayıs ayında 5 TL’ye kadar yükselmişti. Devletin ithalat silahını çekmesinin ardından fiyatlar 2 TL civarına indi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle