Başak Sigorta özelleştirme kapsamında

İstanbul
14.02.2005 - 15:14 | Son Güncelleme:

Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, Ziraat Bankası'nın iştirakleri Başak Sigorta ve Başak Emeklilik'in özelleştirme kapsamına alındığını açıkladı.

Sayın, Ziraat Bankası'nın Başak Sigorta'da yüzde 56.67 oranında, Başak Emeklilik'te ise Başak Sigorta'dan gelen yüzde 21.28 hisse ile birlikte toplam yüzde 62.28 hissesi bulunduğunu kaydetti.

Son yıllarda Türkiye'de hızlı bir şekilde özelleştirme hareketinin devam ettiğine değinen Sayın, “Ziraat Bankası'nın özelleştirilmesi nedeniyle çoğunluğunun bulunduğu iştiraklerinin de bir an evvel özelleştirilmesi düşüncesi içine girilmiştir. Son yıllarda hükümetimiz aldığı kararla devletin ekonomideki hisselerini küçültmek istemektedir. Bu çerçevede yüzde 100 hissesi Hazine'ye ait olan Ziraat Bankası, özelleştirilme düşüncesi içindeyken sigortadaki hisselerini de bırakmak istemiştir” dedi.

Sayın, özelleştirmenin blok satış yöntemiyle olabileceği gibi, halka arz suretiyle de yapılabileceğini söyledi.

45 yılını dolduran, 20 trilyon lira ödenmiş sermayeli, 65 trilyon lira özkaynağı olan Başak Sigorta'nın 6 ortağı bulunduğunu anlatan Sayın, Kazakistan'da sigorta şirketi kurma çalışmalarının devam ettiğini, hukuki şartları sağladığı anda bunun gerçekleşeceğini belirtti.

Zeki Sayın, Başak Sigorta'nın önemli iştiraklerinden biri olan Başak Emeklilik'in fon büyüklüğünün bugün itibariyle 8 trilyon 124 milyar lira olduğunu bildirdi.

"1 YIL İÇİNDE OLACAĞINI ZANNEDİYORUZ"

Soruları da yanıtlayan Sayın, iki şirketin özelleştirme süreci konusunda şunları söyledi:“Bir yıl içinde olacağını tahmin ediyoruz. Ama bu demek değil ki bir yıl bitince her ne olursa olsun özelleşecek.”

Bir başka soru üzerine de Sayın, değerleme çalışmalarının yapıldığını, henüz bir rakamın ortaya çıkmadığını belirtti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı