GeriEkonomi 6 ayda 1.9 milyar lira net kâr
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

6 ayda 1.9 milyar lira net kâr

6 ayda 1.9 milyar lira net kâr

HALKBANK’ın 6 aylık net karı 1.9 milyar lira olarak gerçekleşti.

Halkbank’ın toplam mevduatı yılın ilk yarısında yüzde 14.5 artışla 221.3 milyar liraya yükselirken, banka bu artışla Türkiye’deki bankalar arasında mevduat sıralamasında ikinciliğe yerleşti. KOBİ kredileri aynı dönemde yüzde 27.1 artışla 97.7 milyar liraya çıkarken bilanço büyüklüğü 2017 yıl sonuna göre yüzde 14.1 artışla 348.3 milyar lira olarak gerçekleşti. Halkbank, Türkiye’nin 4’üncü büyük bankası olurken, öz kaynakları aynı dönemde yüzde 11.4 arttı, 6 aylık net karı ise 1.9 milyar lira oldu.

EN GÜÇLÜ OYUNCULARDAN

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, bankacılık hizmetlerini, Türkiye’nin ekonomi eylem planında bütçe disiplini, enflasyonun yeniden dengeye gelmesi ve yapısal reformları öne çıkaran yönetim anlayışıyla uyumlu bir şekilde yapılandırdıkları bu dönemde yaşanan mevduat artışının önemine dikkati çekti. Arslan, “Ekonomiye yön veren tüm aktörlerin etkin bir şekilde yönetildiği, kurumlar arasındaki uyumun büyüme istikrarına katkı verdiği bir süreçte bankacılık sektörü de güçlü yapısıyla ekonomik istikrara destek sağlamaya devam etmektedir. Son 15 yılda mevduatını 18 kat büyüterek sektörün en güçlü oyuncularından biri haline gelmiş bir banka olarak kaynak artışı konusunda yenilikçi stratejiler geliştirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Son dönemde 1.95 milyar liralık 10 yıl vadeli sermaye benzeri tahvil ihracı ile uzun vadeli kaynak temin etmelerinin Halkbank’a yurt içi ve yurt dışında duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu belirten Arslan, şunları kaydetti: “Kredi büyümesine paralel mevduat artışı sağlayarak, bankamızın güçlü likidite durumunun sürekliliğini koruyoruz. Uluslararası muhabir bankalardan ve hazine işlemleri yoluyla sağladığımız fonlar sayesinde hem bankamızın kaynak çeşitliliğini artırıyoruz hem de vade yapısını güçlendiriyoruz. Halkbank’ın yıl sonundan bu yana vadesiz mevduatının yüzde 36,3 oranında artmış olması, adını aldığımız halkımızın her daim Bankamızın yanında olduğunu açıkça göstermektedir. Halkbank, 80 yıldır olduğu gibi bundan sonra da, güçlü ve güvenli kaynak yapısıyla halkımıza hizmet etmeye devam edecektir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle