GeriDünya Kadın ayrımcılığında sınıf atladık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kadın ayrımcılığında sınıf atladık

Merkezi New York’ta bulunan ‘Equality Now’ (Eşitlik Şimdi) adlı kadın hakları örgütünün 45 ülkeyi kapsayan 2005 raporunda, Türkiye, Fransa ve İsviçre ile birlikte yasalarında ayrımcılığa son vererek ‘ilerleme kaydeden’ 14 ülke arasında gösterildi.

Örgütün 2000 yılında yayımladığı yıllık raporda, kadın hakları karnesi son derece kötü olan Türkiye’nin beş yıl içinde kaydettiği gelişme ve uygulamaya koyduğu reformlar, övgüye değer bulundu. Türkiye dışında ilerleme kaydeden diğer ülkeler ise şöyle sıralanıyor: Bahamalar, Kolombiya, Kosta Rika, Fransa, Ürdün, Meksika, Fas, Papua Yeni Gine, Peru, Sırbistan, Karadağ, İsviçre ve Venezüella.

Raporda, özellikle İslam ülkelerinde kadınların ikinci sınıf insan muamelesine tabi tutulduğu belirtilerek, bunun somut örnekleri veriliyor. Buna göre, dünyanın bazı ülkelerinde ‘kadını dövmek veya öldürmek yasal’ kabul ediliyor. Kadına uygulanan cinsel ayrım, çok doğal karşılanıyor. Raporda ayrıca, Birleşmiş Milletler’in bünyesinde Genel Sekreter’in danışmanı pozisyonunda çalışacak ve ayrımcılık uygulayan ülkeleri düzenli olarak takip edecek bir ‘özel raportör’ bulundurulması isteniyor.

EQUALITY NOW 2005 RAPORU

Dünyanın muhtelif ülkelerinde kadınlara karşı uygulanan ayrımcılığı ortadan kaldırmak amacıyla çalışan ‘Equality Now ‘(Eşitlik Şimdi) adlı kadın hakları örgütü, Türkiye’yi yasalarında ayrımcılığı kaldıran 14 ülke arasında gösterdi.

DÜNYADAN AYRIMCILIK ÖRNEKLERİ

İsrail’de kocadan rıza alınmadan boşanma yok

Suriye ve Haiti yasalarına göre, bir koca karısını zina yaptığı için öldürdüğü zaman herhangi bir ceza almıyor.

Suudi Arabistan’da kadınların araba kullanması yasak.

İsrail’de, evli bir kadın kocasının rızası olmadan boşanamıyor.

Nijeryalı kocalar eşlerini ‘ağır acı vermemek’ kaydıyla dövme hakkına sahip. Bunun için kocanın yasal bir kovuşturmaya tabi tutulması mümkün değil. Çünkü bu erkeğin yasal hakkı.

Guatemala ve Lübnan’da, daha sonra evlenmeyi kabul etmek koşuluyla, erkeklerin kadın kaçırması yasadışı sayılmıyor.

Yemen’de bir kadın, evin dışındaki davranışlarında ve cinsel taleplerinde kocasına mutlak olarak uymak zorunda.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle