14 Ekim 2015 Çarşamba 02:03

 ADnet  
Reklam için
ÜYE GİRİŞİ / ÜYE OL
BENİM SAYFAM
GÜNDEM
EKONOMİ
MAGAZİN
SPOR
DÜNYA
PLANET
EKONET
PİYASANET
IMKB 82406
DOLAR 1.7690
EURO 2.3580
€ / $ 1.3343
SAĞLIK
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SİNEMA
ASTROLOJİ
TV REHBERİ
EN İYİ ON
YAZARKAFE
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
ANKETLER
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDAA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
HÜRLİST
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
OYUN
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
HÜRRİYET EĞİTİM
HÜRRİYET KAMPÜS
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
YAKALA.CO
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
SAYISAL LOTO 31/12/2011
2 - 8 - 25 - 27 - 30 - 47
ŞANS TOPU 12/02/2013
4 - 5 - 14 - 18 - 30 - 3
SÜPER LOTO 20/12/2012
19 - 23 - 26 - 28 - 36 - 49
>> On Numara Sonuçları
ANA SAYFAM YAP
FAVORİLERİME EKLE
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
İNTERNET GRUBU
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
Tüm Cumartesi Haberlerini Okumak İçin
Önceki Haber     Sonraki Haber

Gece hayatının fenomeni Ferman Toprak

19 Aralık 2008
Hakan GENCE
Gece hayatının fenomeni Ferman Toprak
Ferman Toprak (33), 13 yıldır Etiler’de sahneye çıkıyor. Haftanın yedi günü gece yarısı 1’de eline mikrofonu alıyor, sabaha karşı 6’ya kadar şarkı söylüyor. Arabesk, pop, rock, Kürtçe, İngilizce... Üç bin şarkı ve binden fazla fıkra biliyor. İstanbul sosyetesi, futbolcular, ünlüler sık sık onu izlemeye gidiyor. Anne ve baba tarafından iki ünlü aşiretin üyesi. İkinci albümünü çıkardığı için onunla buluştuk. Yırtık blue-jean’i, solaryumlu teniyle geldi, hikayesini anlattı.

Ferman Toprak, babasından dolayı Adıyaman’ın Bezik, annesinden dolayı Şanlıurfa’nın İzol aşiretinden. Doktor olan babası Adana’ya tayin edilince, Ferman Toprak da bu şehirde dünyaya geldi. Ama iki yıl sonra memleketlerinde toprak meselesi başladı. Aynı gün anneannesi, dedesi ve üç dayısı öldürüldü. Kan davası başladı ardından. Ferman Toprak daha yedi yaşındayken, annesiyle bindiği otomobilde yaylım ateşine tutuldu ve o korkuyu yıllarca üzerinden atamadı. 12 yaşına kadar kekeme kaldı.

Kan davasında yıllar içinde tam 27 kişi öldü. Babası, çocuklarını bu davadan uzak tutmak istiyordu. Hepsi üniversiteye gittiler. Ferman, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ni kazandı.

Fakat en büyük hayali albüm sahibi olmaktı. Üniversiteyi ilk yıl bıraktı, babasından izin kopardı. Adana’da beş daire satıldı ve 1997’de İstanbul’a gelen Toprak’ın ilk albümü hazırlandı. Fakat olmadı.

Albümde aradığını bulamayınca ilk iş Etiler’in yolunu tuttu: "Her gece ziyaret ettiğim şarkıcı arkadaşlarım beni sahneye çağırıyor bir kaç şarkı da bana söyletiyorlardı." Kulüplere takıldığı, sahneye çıktığı, ailesinin kulağına gitti. Onlar çocuklarının müziği ne kadar sevdiğini biliyorlardı ama aşiret tepki gösterdi. "Bunlar bize göre işler değil" sesleri yükselmeye başladı.

Fakat aldırmadı Ferman Toprak. İlk önce Beşiktaş’taki Keyifli Meyhane’de sahne aldı. Müşterileri en fazla iki üç masaydı. Orkestrasının parasını cebinden ödüyordu. Gece yarısından sabahın ilk ışıklarına kadar şarkı söylemekten bıkmıyordu ama. Sonunda ismi kulaktan kulağa yayılmaya başladı. 1999’da Etiler Bibita’da kendi kitlesini oluşturdu. Onu Club ve Nispet Bar izledi.

O dönemde Etiler’de pop müziği furyası vardı: "Sen sakallısın, arabesk okuyorsun, iş yapamazsın" dediler. Ama, özel üniversitede okuyan öğrencilerin ismimin duyulmasında payı büyük oldu. İsmim kulaktan kulağa yayılıyordu. Herkes Etiler’den gitti ama ben kaldım."

DİKŞIN, EKŞIN, MEKŞIN

Sonunda Etiler’de kendi gece kulübünü açtı. Bunu Kuruçeşme’de açtığı yazlık mekan "İnadına" takip etti. Fakat sonunda sadece sahnede olmayı tercih etti ve mekanlarını kapadı. Şimdi Etiler Mansion Club’da yedi gece sahnede. "Krize derman, Ferman" diye espri yapıyor. Bütün gece süren programı üç bölümden oluşuyor: "Dikşın, ekşın, mekşın. Dıkşında slov şarkılar, mekşında orta ritmli şarkılar, ekşında herkes dans ediyor."

Ahmet Türk’ün yeğeni

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk teyzesinin kocası, AKP eski Genel Başkanı Dengir Mir Mehmet Fırat da annesinin dayısı. Başka bir teyzesinin kocası Adıyaman MHP milletvekili adayı olmuş. Toprak, siyasetle ilgisi olmadığını söylüyor.

BİR MÜŞTERİMİN 150 ŞİŞE ŞAMPANYA PATLATTIĞI OLUYOR

Etiler’in şarkıcılara şampanya patlatılma geleneğinden O da nasibini alıyor: "Bir müşterimin 150 şişe şampanya patlattığı oldu. Bir gecede 400’ün üzerinde şampanya da aldım. Bazen bu şişelerin parasını bana verseniz size evde özel konser veririm, diyorum."

HAKAN ALTUN VE YILDIZ TİLBE ŞARKILARI İÇİN PARA ALMADI

Ferman Toprak, iki hafta önce Ferman Zamanı adlı 13 şarkılık albümünü çıkardı. Hakan Altun ve Yıldız Tilbe, ücret almadan şarkı verdiler. Ayrıca Ersay Üner’den pop, İlyas Keçeci’den arabesk şarkılar alındı. Bir tane Kürtçe şarkı okudu. Bir parçada da Nuray Hafiftaş ile düet yaptı. Albüme İbrahim Tatlıses’ten tanınan, yıllardır Toprak’ın sahnede okuduğu Beyaz Mendil şarkısı eklendi. Herkesin onunla özdeşleştirdiği bu şarkı için Toprak 1999’da da Beyaz Mendil isimli bir gece kulübü bile açmıştı.
Mind ile haber kaçırmaya son!
HEMEN YÜKLE
İLK 1 AY ÜCRETSİZ
 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH