Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Crystal Palace'a müşteri aranıyor

Yılda 2 milyon sterlin zarar eden İngiliz futbol klübü Crystal Palace satışa çıkıyor.

Alpaslan DÜVEN / LONDRA, (DHA)
SON GÜNCELLEME
İngiliz Daily Mail gazetesi, Crystal Palace Kulubü Başkanı Simon Jordon’un kulübü satmak için müşteri aradığını yazdı. Haberde, yedi yıldır klüpde yöneticilik yapan Jordon’un, yılda 2 milyon sterlin zarar eden klubü 45 milyon sterlin karşılığında satmayı planladığı belirtildi.

Ekonomik sorunlar nedeniyle şampiyonluk yolunda oldukça zorlanan Crystal Palace, emlak zengini ve Tottenham’ın direktörü Paul Kemsley’ e ait.

Cyrstal Palace’ın hikayesi
Adını bulunduğu semtten alan Crystal Palace, köklü bir kulüp olup, geçmişte oldukça iyi futbolcuları İngiliz futboluna kazandırdı.1970’lerin sonunda Terry Venables ve George Graham ikilisi yonetiminde ligde etkili olan Crystal Palace, geleneksel asansör kulüplük payesine uygun olarak küme düştü; 80’lerin ortalarından itibaren ruhani hocaları Steve Coppell yönetiminde kendi çaplarında muhteşem başarılara imza attı.

1990’da Liverpool ile yaptıkları federasyon kupası yarı final karşılaşması tam bir klasik olarak İngiliz futbol literatürüne geçti. O dönemde amatör futboldan bulup çıkardıkları isimsiz bir futbolcu olan İan Wright’ın attığı gollerle ligde de başarılı olmayı başaran Palace, daha sonra elindeki kadroyu muhafaza edemedi. Daha sonraki yıllarda yeniden genç ve kaliteli bir kadro kurmalarına rağmen yine Premier ligden düştü ve o dönemde kalecileri Nigel Martyn’i Leeds’e, Chris Coleman’ı Blackburn ve sonra Fulham’a, Chris Armstrong’u Tottenham’a ,Gareth Southgate’i Aston Villa’ya sattılar.

Dönemin başkanı Ron Noades’in otoriter yönetiminden, kulübün taraftarı milyoner Mark Goldberg tarafından satın alınan Palace, Terry Venablesi göreve getirdi ancak bu Palace’in felaketi oldu. Premier Lig'den en son düştüklerinde Attilio Lombardo ve Michel Padovano gibi kaliteli isimlere sahip olmasına rağmen ekonomik buhrana girip başkanlarının iflasıyla birlikte 4 yıl kadar önce yine İngiltere’nin genç milyonerlerinden cep telefonu kralı Simon Jordan tarafindan satın alındı.

Jordan, 4 yılda 4 hoca degiştiren takımı, son olarak genç ve büyük gelecek vadeden kulübün eski oyuncusu Ian Dowie'ye teslim etti. Göreve geldiğinden beri önemli sonuçlar alan Dowie, Palace'ı lige baraj maçlarına sokmayı başardı. Crystal Palace, 3 kezle Premier Lig'den en fazla düşen takım olma unvanını elinde bulunduruyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz