Çok acayip konsantre bir yazı

Bu yazı, Fortune 500 şirketleri ve NASA çalışanlarıyla aynı bilinç ve konsantrasyon düzeyinden yazılmıştır, dikkat! Endişe etmeyiniz, okuyanın şuurunda herhangi olumsuz bir değişiklik meydana getirmemektedir. Bilakis, zihin açıklığı verebilir.

Banu TUNA
07.05.2010 - 20:11

Uzun zamandır kafamın içi de çalışma masamın üzeri gibi: Tarif edilemez biçimde dağınık. Masayı görenlerin tek bir tepkisi var: Panik. Allahtan kimse kafamın içini görmüyor. Ben her ikisinde de aradığımı buluyorum gerçi. Fakat bu da giderek meşakkatli ve uzun süreli bir uğraş olmaya başladı. Dağınıklığın yaratıcı zekalara dair bir şey olduğu argümanını da eskisi kadar efektif kullanamıyorum, zira insanların yüzüne boş boş baktığım anların sayısı hızla artıyor.
Uzun bir Hindistan seyahatinin tam zamanıdır, çıkayım Himalayalar’a bakayım sükunetle ufka diye düşünürken, şu elimde tuttuğum fakat sizin haliyle göremediğiniz aygıtla karşılaştım.
Ambalaja bakar bakmaz, beyin dalgalarına ayar veren yeni bir zamazingo olduğu anlaşılıyor. Çaresiz insanın yapmayacağı şey yoktur; denemeye karar verdim.
Fakat bu işte de bir doz aşımı varsa, ya da her önüne gelen beyin dalgasal ürünü denemek votka üstüne tekila etkisi yaratıyorsa, benim devrelerin yanması kesin yakındır, onu da söyleyeyim.
Daha önce bilinçaltı mesajlar ileten CD’leri denemiş ve yazmıştım. Bu öyle değil. İçeriğinde bilinçaltı mesaj veya yönlendirme yok. Bütün mesele beyin dalgaları.
İnsan beyninin dalgaları gün boyunca 4 fazda bulunuyor: Alfa, Beta, Teta ve Delta. Bunları zaten biliyorsunuzdur.

HAYATIM 7/24 BETA

Beta, dış dünyaya yönelik hesaplamalar, düzenlemeler veya organizasyonlar yapmamızı sağlıyor. Beta beyin dalgaları, normal bir kişinin uyanık, etrafında olan bitenler konusunda bilinçli olduğu anlarda geçerli. Stresli ve endişeli olduğumuz anlarda artıyor. Bu sayede karşılaştığımız zorlukları idare edebiliyor, çözüm bulabiliyoruz.
Beta dalgaları azalınca, beyin alfa evresine giriyor. Sakin ama tetikte bir beyin yapısı hakim oluyor. Bu evrede konsantrasyon sağlayıp, problem çözmeye odaklanabiliyoruz.
Alfa dalgalarının azalmasından sonra da teta dalgaları ortaya çıkıyor. Hayal etmeyle, ilhamla veya yaratıcılıkla ilgili konularda etkili. Bu dalgalar genellikle hayal kurduğumuz zaman aktif oluyor. Uykudaki REM evresinde de ortaya çıkabiliyor. Teta evresi aktif olduğu zaman sezgi ve yaratıcılıkta artış görülüyor. Fiziksel olarak en rahat olduğumuz anı yaşıyoruz. Eğer uykudaysak, beyin ertesi gün için kendini yenilemeye ve iyileştirmeye çalışıyor. Delta ise beynin derin uykuda bulunduğu dalga boyuna verilen isim.
Bunları okuyunca kendime derhal teşhisi koydum tabii. Hep beta hep beta nereye kadar. İnsanın hayatı 7/24 beta olunca, kafası da masası da dağılır tabii.
Elimdeki aygıtın iddiası o ki, ben bu i-pod shuffle benzeri şeye yüklenmiş müziği (sesi demek daha doğru) dinlersem, stresle baş etmeyi, sakin kalmayı, konsantre olmayı ve uzun süre öylece kalmayı becerebileceğim. Böylece daha aktif, daha verimli, daha uzun çalışabilir hale geleceğim.
Taktım kulaklığı, başladım dinlemeye. Duyduğum şeyi tarif etmeye çalışayım: Masaj yaptırmak için SPA’ya gittiniz, oradakiler gibi rahatlatıcı bir müzik çalıyor ama daha ziyade Marslılara hitap edecek türden... Harflere dökmek gerekirse; vvuuuoooonnnnniiiiiaaaammmm vıj vıj vıj diyebilirim. Bir ara ninni moduna da geçiyor. Bilmem anlatabildim mi.
Zaten bilinçaltı tarafından kolaylıkla algılanan temel sesler arasında, NASA’nın güneş sistemi dışında kaydettiği sesler de bulunuyormuş. Diğerleri rüzgar, dalga, şeşale gibi doğa sesleri.
Bu böyle iki saat gidiyor.
Diyeceksiniz ki, işe yaradı mı? Yarayıp yaramadığını test etmek kolay. Şu anda yazıyı kulağımda bu müzikle yazıyorum. Eh artık kararı siz verin.
Bu arada hakikaten sakinleştirdiğini söyleyebilirim ama placebo etkisi diye bir şey de var hayatta.

FAZLA STRES NELER YAPIYOR

Uzun süre devam eden stres, vücutta bir takım değişikliklere neden oluyor. Yüksek tansiyon, bağışıklık sistemi zayıflaması, ülser, anksiyete ve yoğun endişe gibi. Dağılan psikolojik durumdan hiç bahsetmiyorum bile.
Dr. Jeffrey Thompson, 1981 yılından beri stresin vücuda etkisi ve bunun ses, müzik ve beyin dalgalarıyla hafifletilmesi üzerine çalışıyor. Benim denediğim yöntem de onun çalışmalarının bir sonucu. Kendisinin klinik olarak onaylanmış yaklaşımı sayesinde, beyin dalgaları daha dingin kılınabiliyor, beyin rahatlıyor, yenileniyor. İddia bu.
Thompson’ın yaptığı, özel ses dalga frekanslarını ve ritimlerini kullanarak, bunları kolay dinlenen müziklerle birleştirip, zihnimizi rahatlatmak. “Beyin Dalgası Uyumlanması” da deniyor.
Fortune 500 şirketleri, sağlık profesyonelleri, klinikler, hastaneler Thompson’ın müzikal kayıtlarını, derin rahatlama, iyileştirme, iç dünyayı keşfetme, konsantrasyon ve yaratıcılık için kullanıyor. Tabii bir de ben.
Bendeki ürünün adı iihedef. Bunun iiuyku diye, uykusuzluk veya verimsiz uyku sorunlarına yönelik bir versiyonu daha var. İkisi de iibishi isimli şirket tarafından satılıyor. Internet üzerinden temin edilebiliyor.

Yayınlanma Tarihi : 08.05.2010 - 00:00
Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün