Benim param yetmiyor

Magazine düşecek diye sanat eleştirmenlerinin ödü kopuyor. Geçmiş olsun. Renkli giyim tarzı ve şöhretli arkadaşları sayesinde çoktan düştü bile.

Hürriyet Haber
07.12.2009 - 12:10

Yeşim ÇOBANKENT
 
Sanatçı Haluk Akakçe, Türkiye’den çok çok önce Londra ve New York’ta tanınıyordu. İşleri dünyanın en ünlü koleksiyonerleri tarafından kapışılıyor, MoMA’dan Tate Modern’e kadar en prestijli müzelerde sergileniyor. Epeyce yüksek fiyatlı eserleri galerinin duvarına asıldığı an satılıyor. Biraz tuhaf bir şekilde de olsa, nihayet memleketinde de üne kavuştu. Giyim tarzı ve arkadaşlarından dolayı “Andy Warhol mu, soytarı mı” manşetlerinin kahramanı oldu. En son Contemporary İstanbul’a 5 bin piyango bileti kullanarak hazırladığı ve adını bir Frank Sinatra şarkısından alan “Fairytales Do Come True and It May Happen To You” (Peri masalları gerçekleşir ve sizin de başınıza gelebilir) adlı bir işle katıldı.

Haluk Akakçe ile Contemporary’nin açılışında Eda Taşpınar, Tuba Ünsal ve Ece Sükan gibi arkadaşlarının sevgi gösterileri arasında sanattan başka her şeyden konuştuk.

Yurtdışındaki açılışlar da buradaki gibi sosyetik, kalabalık ve sıkıcı mı?
-Çok daha sosyetik ama bu kadar kalabalık değil. Ve eğlenceli. Bizde Avrupa’nın İtalya kıyılarından 50 sene gecikmeyle gelen bir paparazzi kültürü var. Eteğini kaldıran meşhur oluyor. Ağustos’ta Amerika’dan geldim. Bienal sırasında bir sergi açtım ve bir hafta sonra 45 günlüğüne askere gittim. Sonunda 39 yaşında yasadışı bir insan olmaktan kurtuldum. Örnek asker takdir belgesi aldım. Hep burslu okuduğum ve bütün okullarımı birincilikle bitirdiğim için annem burun kıvırıyor. “Saçmalama, bu yaşta 95 kilo biri olarak bu belgeyle gururlanıyorum” diyorum.

Askere gidenler çakı gibi dönmez mi?
-Aslında zayıflamıştım ama arka arkaya üç sanat fuarına katılınca böyle oldum. Miami, Dubai ve şimdi de Contemporary. Yiyorum, yiyorum, yiyorum. Açılışlarda da içiyorum.

Miami Art Basel en güzeli değil mi?
-Kesinlikle. İnsani, mimari ve iklim olarak çok ılıman. Orada aşık olmazsan nerede olursun bilemiyorum.

Siz aşık oldunuz mu?
-Bunu senin için söylemiştim. Orada çok kısa kaldım ve çok çalıştım ben.

5 bin piyango biletiyle sansasyonel bir sanat eseri yaptınız. Başına da bir koruma ve biletçinin bizzat kendisini diktiniz. Peki 30 milyon lira size çıkarsa?
-Ev alırdım. Burada annemin evinde kalıyorum. Annem beni hâlâ 15 yaşında sanıyor. Dışarı çıkacağım, “Bir fıstık daha yersen o pantolon patlayacak, biliyorsun değil mi?” diyor. Evde rahat rahat yemek yiyemiyorum. Annemi çok seviyorum ama çok mükemmeliyetçi. Onu sevmeye devam etmek için ayrı eve çıkmam lazım!

SOYUNMAK İÇİN İKİ AY FORMA GİRMEM LAZIM

İki yıl önce bir dergi için verdiğiniz röportajda soyunmuştunuz. Keşke sizi soymayı akıl edebilseydik.
-Bana en az iki ay vermeniz gerekirdi forma girmem için.

Bundan sonra bir ayağınız Türkiye’de mi olacak?
-Hayır. Bir süredir New York’ta yaşıyorum ve artık dönmek istiyorum. New York şu an yeniden avangart kültürün merkezi. Çok şanslıyım, 1900’lerin Paris’i gibi burası.

1970 doğumlusunuz. 40’a yaklaşıyorsunuz. Bu size ne hissettiriyor?
-Hayır, 39 yaşındayım. Temmuz’da 40 olacağım. Bir tek Türkiye’ye geldiğimde yaşımı hatırlıyorum. New York’ta herkes birey. Burada ayrılmış, boşanmış, çocuk, yazlık ev, kışlık ev, borç, borç, borç. Prada saat, Jaguar araba.

Ama bu insanlar için siz de sanatın Prada’sı gibi bir şeysiniz...
-Prada alanlarla hiçbir derdim yok. Ben Prada giymem ama bu Dior giymediğim anlamına gelmez. Hiç yaratıcılığın yoksa belli bir sınıfın içine girip statü kazanman için Prada’n olması gerekir. Hele bizim gibi ülkelerde. Yani aristokrasi gibi bir denetim ve sınıf sisteminin olmadığı, çok kolay para kazanılan yerlerde. Hiçbir şey bilmeyen Prada giyiyor. Biraz daha ilerleyen Park Şamdan’da çatal-bıçak tutmayı öğreniyor. Bunun bir üstü Amerika seyahati. Röfle yaptırdıktan, şundan bundan sonra geriye sadece sanat kalıyor. Kusura bakmayın, ben Prada değilim. Ama insanların bana Prada muamelesi yapmasında da bir mahsur yok. İşlerim yolundaysa, eserlerimi alıp asıyorlarsa banane!

Fakat çok pahalısınız. Mesela ben sizin bir işinizi asla alamam.
-Ama sen hiçbir şey alamazsın. Ben de kendi işlerimi satın alamam bu arada, param yetmez. Kazandığımı harcarım.

PARAYI HARCAMAZSAM ÖLECEKMİŞİM GİBİ GELİYOR

Hiç paranız yok mu yani?
-Bu bilgiyi sana veremem. Psikolojik olarak paramı harcamazsam ölecekmişim gibi geliyor. Diyelim ki birisi bana 500 bin dolar verdi, 400 binini hemen bir yere bağışlarım. Çünkü biliyorum ki bu para beni tembelliğe itecek ve sonum gelecek. Bana ne giriyor ne çıkıyor hiç bilmiyorum. Bir hesap yapmaya başlarsam büyü bozulacak. Yapmak istediğim bir kitap, çekmek istediğim bir film ve açmak istediğim bir kulüp var. New York’ta sadece bir ay için açacağım bu kulübün ömrü kelebek gibi çok kısa olacağı için adı Papillon. Kitabın ve filmin adı da Mr. Butterfly, yani Bay Kelebek. Bu hayattan gitmeye çok hazırım.

Böyle konuşmayın, üzülüyorum.
-Sen kendin için üzül. Siyah uzun saçlı güzel kız olmaktan vazgeçmediğin sürece ruhunu eğitemez ve maddesel hayattan başka bir yere gidemezsin.

Peki siz oraya gittiniz mi hiç?
-Şöyle söyleyeyim. Farklı. Bir domatesle arabayı yarıştırmak kadar farklı. O kadar yukarıdan aşağı baktığınızda kulağındaki pırlanta bin karat bile olsa fark etmez.

Ne kadar zamandır yukarıdan bakıyorsunuz?
-10 yıl kadar oldu. İki sene önce çok sevdiğim birini kaybedip, esasında onu kaybetmediğimi anladığım noktada çok değiştim. Ocak sonunda üç ay Los Angeles’ta bir koleksiyoner tarafından eser karşılığı misafir edilip, kitabımı tamamlayacağım. Kalacağım yer o meşhur Hollywood yazısına bakıyor. Herkes deniz kenarını seviyor ama oralar demode oldu artık.

Siz sanatın pop starı mısınız?
-Keşke Hello’ya kapak olsam. Bu Türkiye için iyi bir şey olur. Belki sanata olan ilgi artar. Sanatçıların hepsi atkısını boynuna doluyor ve çay içmekten başka bir şey yapmıyor. Sonra da pembe ceket giydim diye beni eleştiriyorlar. Burada b.k atma köşesi var. Oysa ben makine gibi çalışıyorum. Bir insanın istediğini yapabilmesi için benim gibi deli olması lazım.

Popüler olmak yorucu değil mi?
-Benim için çok yeni bir şey. Beş sene öncesine kadar yalnız yaşayan, akşamları pizza ısmarlayıp arka arkaya 5 film seyreden biriydim. Popülerlikle başa çıkamayacak kadar aptal değilim. Harvard’da heykel bölümünde ders veriyorum hayatım. Bir de Grace Jones ile takılıyorum, ondan sonra bana hiçbir şey aşırı doz gelmiyor.

KUZENİM MELİS’İN DİZİSİNİ İZLERİM

Türk sanatçılardan heyecan verici bulduğunuz isimler var mı?
-Valla çocukluğumdan beri Orhan Pamuk’u izliyordum. O da artık burada yaşamıyormuş galiba. Babam ve Oğlum’u çok sevdim. Belki 25 kez seyredip ağlamışımdır. Kuzenim Melis Birkan balerindi, aktris oldu. Onun filmlerini seyrediyorum. Oynadığı Bu Kalp Seni Unutur mu dizisini de kaçırmıyorum.

Deniz Seki MÜTHİŞ BİR SANATÇI SIMON LE BON BİLE ONA BAYILDI

Bu röportaj aracılığıyla Deniz Seki’yi çok sevdiğimi söylemek istiyorum. Şu an görüşemesek de çok yakın arkadaşımdı. Deniz gerçek bir sanatçı. Çok büyük bir yaratıcı. Bir şair. Çok az insanın fark edebileceği bir orijinalliği var. Londra’da Duran Duran’dan Simon Le Bon ile tanıştırdım. Adam buna hayran kaldı, birlikte albüm yapmak istedi. New York gece hayatının kraliçesi Bungalow 8’in sahibi Amy Sacco, Deniz için bir yemek verdi. Orada Marilyn Monroe gibi doğaçlama şarkı söyledi Deniz ve herkesin nefesi kesildi. Çok ticari bir tipi ve sanat anlayışı olduğu için kendini bir türlü ortaya koyamadı. Oysa müthiş bir kadın. Arkasından vurup kaçan namert insanlara tek bir kelime etmeyecek kadar yüksek ruhlu bir kadın.
 

Yayınlanma Tarihi : 07.12.2009 - 12:08
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün