Artık sahile başka çocuk vurmasın

Mülteci Aylan’ın kıyıda bulunan minik bedeni, kurduğumuz medeniyetin suratında şamar etkisi yaptı. Bütün dünya donakalmış durumda. Eğer sonuç buysa, bir yerlerde bir şeyleri yanlış yapıyor olmalıyız. Kirli bir sektör bu dram üzerinden para kazanırken; devletlerin yapabileceklerinin yanında, bizlerin, tek tek dünya vatandaşlarının da elinden gelebilecekler var.

Haber: Yorgo Kırbaki, İpek İzci, Güliz Arslan, Serkan Ocak, Savaş Özbey
Fotoğraflar: Sebati Karakurt, Levent Kulu, Murat Şaka, Selçuk Şamiloğlu, Didar Karataş
08 Eylül 2015 - 12:46:22

TÜRKİYE'YE GELİR GETİREN KANLI EKONOMİ

Sorun, dünyadaki eşitsizlikle ilgili. AB, eskisine göre çok daha büyük gemilerle, silahlarla sert bir şekilde ‘pushback’ (geri püskürtme) yapıyor. Ama göçmenler konusunda polisiye tedbirler artırıldığında iki sorun ortaya çıkıyor: Kaçakçıların aldıkları ücret artıyor yani piyasa yükseliyor ve ölümler artıyor. Ölümlerin içinde de kadınların ve çocukların oranı yükseliyor. İşin hiç konuşulmayan karanlık bir tarafı var; Türkiye’nin bu işten ‘kara gelir’ sağlaması. Türkiye huni gibi... Bir tarafı çok açık. Gana, Çad, Afganistan vs... Bu insanlar ülkeye kolay giriyor. Bilinçli bir şekilde sokuluyor. Çünkü bu, büyük bir ekonomi yaratıyor. Göçmenler, kaçak oldukları için normal bir turist gibi normal fiyatlardan harcama yapamıyorlar. Kişi başına 10 bin Euro’ya kadar kandırılarak Yunanistan’a doğru gönderiliyorlar. Kanlı bir çark dönüyor, zalim bir rant ve ekonomi oluşuyor.

Artık sahile başka çocuk vurmasın
Yolculuk sırasında kalınan yer ahır da olsa, herkese yatacak yer olmadığı için, uyumak bile vardiya usulü. Ama gel de bunu bir türlü uykuya dalmayan çocuklara anlat...

Artık sahile başka çocuk vurmasın
Savaştan kaçan çocuk sınıra, son bir kez evine bakıyor. Bu kamyonla gideceği yerden belki bir daha asla geri dönemeyecek...

Artık sahile başka çocuk vurmasın
Adalardan her gün Atina’ya getirilen 3 binden fazla mülteci, tren ve otobüslerle önce Selanik’e, oradan da Makedonya sınırına gidiyor. Yunan-Makedon sanırındaki tarafsız İdomeni mevkiinde her gün izdiham yaşanıyor.

Artık sahile başka çocuk vurmasın
Yılın başından beri Avrupa’ya geçen mültecilerin sayısı 350 bin. Bu sayı, geçen yıl 219 bindi.

Artık sahile başka çocuk vurmasın Artık sahile başka çocuk vurmasın
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin verilerine göre, Suriye mülteci sorununu çözmek için 5.5 milyar dolar gerekiyor. Ancak bu paranın sadece yüzde 24’ü toplanabilmiş durumda.

ÖLÜLERİN ARTMASININ 4 NEDENİ

Artık sahile başka çocuk vurmasınSuriye’deki durumun düzelmemesi ve dönüş umudunun kaybedilmesi.
Artık sahile başka çocuk vurmasınSığındıkları ülkede (Türkiye) kalıcı bir çözüm için sağlanan koşulların kötü olması.
Artık sahile başka çocuk vurmasınHarekete geçen insanların AB’nin insan hakları anlayışına uygun olmayan tedbirlerle karşılaşması.
Artık sahile başka çocuk vurmasınAB’nin en büyük kötülüğü ‘pushback’ önlemlerini artırması. Kırklareli ve Edirne’ye duvarlar çekildi. Kara sınırları kapatıldı. İnsanların tek seçeneği daha riskli olan denizyolu.

Artık sahile başka çocuk vurmasın
Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 1 Ocak - 14 Ağustos arasında gerçekleştirdiği 909 arama-kurtarma operasyonu sonucu kurtarılan göçmen sayısı 33 bin 180. Bu sayı geçen yılın tamamında 12 bin 884’te kalmıştı.

Artık sahile başka çocuk vurmasın
Midilli Adası’na günde yaklaşık 5 bin mülteci geliyor. Her gün 2-3 bin mülteci Midilli’den Atina’ya naklediliyor. Belediye Başkanı Spiros Galinos, Midilli’de olağanüstü hal ilan edilmesini istedi.

Artık sahile başka çocuk vurmasın
Yunan topraklarına vardıklarında ekonomik durumu nispeten iyi olanlar motellerde kalıyor. Gecelik fiyatlar 10-15 Euro. Kamplarda kalmayanlar liman çevresindeki sokaklarda yatıyor. Eğer sokakta yatmak istemezlerse kişi başı 5 Euro’ya bir Yunanlının evinin avlusunda kalmak mümkün.

Artık sahile başka çocuk vurmasın
Alınan ihbarlara göre Yunanistan’a ulaşan mültecilerden cep telefonlarını şarj edebilmeleri için bazı Yunanlıların talep ettikleri ücret 2 euro.

BİZ NE YAPABİLİRİZ?

Artık sahile başka çocuk vurmasınEN ORGANİZE KURULUŞ: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ
“Mülteciler gerçek insanlar ve onların da gerçek ihtiyaçları var” sloganını kullanan kuruluş, en kapsamlı yardım hareketlerinden birini yürütüyor. Bağış için: TR34 0006 2000 1700 0001 2010 89

Artık sahile başka çocuk vurmasın

Artık sahile başka çocuk vurmasın DENİZDE YARDIM: MIGRANT OFFSHORE AID STATION
MOAS 2013’te Malta’da genç bir çift tarafından kuruldu. MOAS ekibi bir gemi aracılığıyla denizdeki mültecilere yardım götürüyor. Bağış için: DE48200505501002211801

Artık sahile başka çocuk vurmasın

Artık sahile başka çocuk vurmasın BAĞIŞ YA DA İMZA: INTERNATIONAL RESCUE COMMITTEE
80 yıllık kuruluş, maddi yardım ve kampanyalarına imza bekliyor. Bağış için: engage.rescue.org/donate/emergencies İmza kampanyası için: change.org

Artık sahile başka çocuk vurmasın

Artık sahile başka çocuk vurmasınGÖNÜLLÜ OLABİLİRSİNİZ: HAYATA DESTEK İNSANİ YARDIM DERNEĞİ
2012’den beri Suriye krizi mağdurları için projeler yürütüyor. Bağış için: bagis.hayatadestek.org Gönüllü olmak için: info@hayatadestek.org

Artık sahile başka çocuk vurmasın

Artık sahile başka çocuk vurmasınBESLENME VE EĞİTİM YARDIMI: HAND IN HAND FOR SYRIA
Suriye içinde de faaliyet gösterebilen nadir kuruluşlardan olan dernek medikal, beslenme, su, eğitim alanlarında yardım yapıyor. Bağış için: handinhandforsyria.org.uk/donate

Artık sahile başka çocuk vurmasın

Artık sahile başka çocuk vurmasın4 BİN MÜLTECİYE ULAŞTILAR: RELIEF INTERNATIONAL
Kuruluş bugüne kadar bir kısmı kamplarda, bir kısmı kamp dışında olmak üzere 4 bin mülteciye yardım etti. Bağış için: ri.org/donate/donate-syria.php

Artık sahile başka çocuk vurmasın

Artık sahile başka çocuk vurmasın BİR ÇOCUĞA SPONSOR OLABİLİRSİNİZ: SAVE THE CHILDREN
Bu kuruluş aracılığıyla ihtiyacı olan çocuklara acil yardım ulaştırılmasına destek verebilir, bir çocuğun sponsoru da olabilirsiniz. Bağış için: secure.savethechildren.org

Artık sahile başka çocuk vurmasın

Artık sahile başka çocuk vurmasın SAĞLIK İHTİYAÇLARI İÇİN: INTERNATIONAL MEDICAL CORPS
Kuruluş, Suriyeli mültecilerin sağlık ihtiyaçlarını gidermeye yönelik faaliyetler yürütüyor. Bağış için: internationalmedicalcorps.org/

Artık sahile başka çocuk vurmasın

Artık sahile başka çocuk vurmasın TEK SEFERDE YA DA DÜZENLİ OLARAK: MERCY CORPS
Organizasyon Suriyeli mültecilerin barınma ve gıda ihtiyaçlarını karşılıyor. Tek seferlik ya da düzenli bağış seçenekleri bulunuyor. Bağış için: www.mercycorps.org.uk

Artık sahile başka çocuk vurmasın

DÜNYA NELER YAPMALI?

Artık sahile başka çocuk vurmasın Bu ölümlerde AB politikalarının çok büyük bir etkisi var. Korunmaya muhtaç insanlara yasal koşulların yaratılması gerekiyor. Mültecileri denize yani ölüme sürüklemeyecek yöntemler mutlaka bulunur.

Artık sahile başka çocuk vurmasın


Artık sahile başka çocuk vurmasın AB daha fazla sorumluluk almalı. ABD, Kanada, Rusya, Çin ve Körfez’deki Arap ülkeleri gibi AB de bu sorumluluktan kaçıyor. Suriye’nin sınırındaki ülkelere sorumluluk bırakılmış durumda. Uluslararası hukuka göre, korumaya ihtiyacı aşikâr olan Suriyelilerin sınırdan geri çevrilmesi açık bir insanlık hakkı ihlali.

Artık sahile başka çocuk vurmasın


Artık sahile başka çocuk vurmasın ‘Pushback’ (geri püskürtme) politikası eskiden beri devam ediyor. Şu anda görünür olmasının sebebi hacminin artması, sadece Türkiye’deki mülteci sayısı yaklaşık 2 milyon...

Artık sahile başka çocuk vurmasın


Artık sahile başka çocuk vurmasın Avrupa Birliği’nin savaştan kaçanlara güvenli bir yol açması gerekiyor.

Artık sahile başka çocuk vurmasın

TÜRKİYE İLE BİRLİKTE

HAREKETE GEÇMELİYİZ
Simi (Sömbeki) Belediye Başkanı Lefteris Papakalodukas

Aylan’ın fotoğrafını gördünüz mü?
Duydum ama bakamadım. Böyle bir fotoğrafa bakmaya yüreğim dayanmadı.

Sömbeki’ye kaç mülteci geldi?
Sayıyı tam bilmiyorum ama her gün en az 200-300 kişi geliyor. Geçen yıllarda 10-15 kişi geliyordu. Gelenler 1-2 gün kalıp Rodos Adası’na naklediliyorlar.

Çözüm ne olabilir?
Türkiye’deki AB ülkeleri ve ABD konsoloslukları, hiç değilse sadece Suriye vatandaşları için doğrudan vize versin. Savaştan kaçan bu insanların bir de Ege’de, Akdeniz’de yaşam savaşı vermelerini engellemiş oluruz.

Önümüz kış...
Eğer Türk sahillerinden adalara geçiş aynı tempo ile devam ederse, kış mevsiminde pek çok mülteci hayatını kaybedecek. Asıl büyük trajediler kışın yaşanacak. Şunu da söylemek istiyorum: Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB ve ABD’ye niye “Siz bombaladınız, savaşları siz çıkarttınız ama şimdi bu yükü omuzlarımıza yüklüyorsunuz” demiyor?

Turizm etkilendi mi?
Hem Türkiye hem de Yunanistan’ın turizmi büyük zarar gördü ve görmeye de devam edecek. Turistleri İspanya’ya kaçırıyoruz. Türkiye ile birlikte harekete geçmeliyiz.

Artık sahile başka çocuk vurmasın
Mültecilerin adalara geçişlerinde kullanılan şişme bot ve teknelerin motorları ‘meçhul’ kişiler tarafından sökülüp karaborsada 300-500 Euro’ya satılıyor.

2 AYDA 157 BİN MÜLTECİ

Yunanistan’da geçici seçim hükümetinin Denizcilik Bakanı Hristos Zois’in 3 Eylül’de yaptığı açıklamaya göre geçen yılın ilk 8 ayında 17 bin 500 mülteci ülkeye girdi. Bu sayı, 2015’in ilk 8 ayında 230 bini geçti. Sadece temmuz, ağustosta 157 bin mülteci. Yunan Sahil Güvenlik Kuvvetleri’nin denizde kurtardıkları mülteci sayısı 50 bin.

Artık sahile başka çocuk vurmasın
Yunan görevliler, topraklarına ulaşan mültecilerin daha yolda ‘Türk korsanlar’ tarafından soyulduğunu, değerli eşyalarının çalındığını ve yaralandığını iddia ediyor.

Artık sahile başka çocuk vurmasın
Ambalaj köpüğünden hazırlanmış çakma can yeleğinin fiyatı. Kaliteli can yeleklerinin fiyatı 75 liradan başlıyor.

Artık sahile başka çocuk vurmasın
Simi Adası açıklarında, geçen hafta Yunan Sahil Güvenlik Kuvvetleri ile Türk vatandaşı iki göçmen kaçakçısı arasında çatışma çıktı. 17 yaşındaki bir Suriyeli hayatını kaybetti.

Artık sahile başka çocuk vurmasın
Halihazırda dünyadaki en fazla mülteciyi barındıran ülke Türkiye’nin, evsahipliği yaptığı Suriyeli mültecilerin oranı yüzde 45. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin 29 Ağustos 2015 verilerine göre Türkiye’deki Suriyeli mülteci sayısı 1 milyon 938 bin 999.

Yayınlanma Tarihi : 08 Eylül 2015 - 12:46:22


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün