Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Arkamızda olmanızı istemiyoruz"

Beşiktaş Kulübü Genel Sekreter Mesut Urgancılar, camianın desteğiyle spor alanlarındaki şiddetle sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Ceylan InterContinental Otel'de gerçekleştirilen Beşiktaş Kulübü Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda kulüp yönetim kurulunun faaliyet raporlarını açıklayan Mesut Urgancılar, futbol takımının Sanica Boru Elazığspor ile yapılan maç sonrası 1 maç seyircisiz oynama cezası alması nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Tahkim Kurulu'nu eleştirdi.

TFF ve Tahkim Kurulu'nun kişilerle kurumları ayırmak yönündeki kararını hatırlatan Urgancılar, “Bu şekilde, 'Kişiler, kulüp yöneticisi bile olsa, onlar nedeniyle kulüplerin zarar görmesini engelleyelim' dendi. Şimdi ne oldu? Bırakın yönetici olmayı, tribünde oturan bir taraftarın yaptığı hareket ortada. Maddi ve manevi uğranan zararlardan dertliyiz. Bu amaçla son maçta bu olayın sorumlusunun hukuki olarak her türlü cezayı alması için savcılık başvurusunu yaptık. Kulübün uğradığı maddi ve manevi kayıplar için hukuki başvuruyu yapmış bulunuyoruz” dedi.

Bu hareketlerine rağmen federasyonun ve Tahkim Kurulu'nun bunu görmezden geldiğini savunan Mesut Urgancılar, “Federasyon ve Tahkim Kurulu bunları görmezden geldiği gibi bizim spor alanlarındaki şiddetle mücadelemizi de baltalarcasına skandal bir karara imza atıyor. Federasyon ve Tahkim Kurulu bizi baltalamaya çalışsa da Divan Kurulu üyelerinin, Genel Kurul üyelerinin ve taraftarların desteğiyle yönetim kurulu olarak spor alanlarındaki şiddetle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Herkesle göğüs göğüse çarpışmaya hazırız” ifadesini kullandı.

-“Arkamızda olmayın”-

Kulüp yönetim kurulu olarak, Divan Kurulu üyelerinin arkalarında olmamasını isteyen genel sekreter Urgancılar, “Beşiktaş'ta sık sık söylenenlerden biri 'Arkanızdayız' sözüdür. Beşiktaş camiasını tanımış, bilmiş, sıkıntılarını fazlasıyla tespit etmiş ve reçeteyi yazmış yönetim kurulu olarak, arkamızda olmanızı istemiyoruz. Bunun geldiği yer malum. Bu nedenle arkamızda olmayın. Gelin, yan yana, el ele ve kol kola yürüyelim” diye konuştu.

Beşiktaş Kulübü'nün tüm camia olarak bir senfoni orkestrası gibi olması gerektiğine dikkati çeken Mesut Urgancılar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Göreve geldiğimizde başkanımız teşekkür konuşmasında, bundan sonra üyelerin sadece doğruları duyacağını söylemişti. Bizim baktığımız pencerede gizli saklı hiçbir şey yok. Bu nedenle kafa karıştıracak, herhangi bir dokundurmadan uzak durulması gerektiğini hassasiyetle belirtmek isterim. İş yoğunlukları, dönemsel takvimler nedeniyle bir gün, iki gün veya beş gün raporlarda gecikmeyi tolere edemeyeceksek, o senfoni orkestrasının ritmi çoktan bozulmuş demektir.”

-Tasarruf tedbirleri-

Genel Sekreter Urgancılar, kulüp bünyesinde gerçekleştirilen tasarruf tedbirleriyle ilgili de şu bilgileri verdi: “Beşiktaş Kulübü genel kurul üyeliğinde bazı değişiklikler yapıldı. Üç ay içindeki başvuru sayısı bin 13'tür. Kulübümüzün 1,4 milyon lira kazancı olmuştur. 415 olan çalışan sayımız 354'e inmiştir. İki milyon lira tasarruf olacaktır. Amacımız, değişen başkan ve yönetim kurulu üyelerine rağmen, kim gelirse gelsin, ne yapacağını bilen ve profesyonelce yönetilen, kurumsallaşmış Beşiktaş'ı yaratmaktır. Yeniden yapılanma ile ilgili çalışmayı yaparken farkına vardığımız en önemli unsurlardan biri, Beşiktaş değerlerinin unutulduğunu görmektir. Karşılığı 2,3 milyon lira olan dava dosyası kapatıldı. Karşılığı 12,5 milyon lira olan 21 dosya protokole bağlandı. Karşılığı 14,8 milyon lira olan 68 dosyayı hallettik. Beşiktaş'ın 2-3 yıllık geliri temlik altında. Gelir getirici faaliyetler peşindeyiz.”

BJK İnönü Stadı'nda doluluk oranının yüzde 35'e çıktığını kaydeden Mesut Urgancılar, “Üç adet daha az loca satmamıza rağmen gelirde yüzde 8 artış var. Beşiktaş ayrıca, erkek voleybol şubesini kapatmadı. 2012-2013 sezonunda ligde yer almayacağını bildirdi” dedi.

-Erkek basketbol takımı-

Mesut Urgancılar, geçen sezon kurulan erkek basketbol takımına göre, bu sezon daha mütevazı bir ekip oluşturduklarını dile getirdi.

Geçen sezon 3-5 aylık sözleşmelerle kurulan basketbol takımının maliyetinin 7 milyon dolar olduğunu hatırlatan Urgancılar, “Bu yılki basketbol takımının maliyeti 4,7 milyon dolardır” diye konuştu.

Futbol takımının, oynanan maçlar sonunda kendilerini yanıltmadığını vurgulayan siyah-beyazlı kulübün yöneticisi, “Şu anki futbol takımımızdaki mali disiplin çerçevesinde 6 milyon avro civarında tasarruf var. Her Beşiktaşlı'nın özlemle andığı özkaynak düzeni konusunda şu anda Beşiktaş profesyonel futbol takımında altyapıdan 9 oyuncu var” diyerek sözlerini tamamladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz