Allah’ın bana en büyük hediyesi SERDAR ORTAÇ olmam

14 yıl önce Karabiberim şarkısıyla hayatımıza giren Serdar Ortaç, Türk pop müziğinin tartışmasız yıldızlarından. Seveni de eleştireni de çok ama yine de karnaval havasındaki konserlerine kayıtsız kalınamıyor. Şimdi de kısa süre önce çıkardığı Gold Remiks albümüyle müzik listelerinin üst sırasında.

Hakan GENCE
01.08.2009 - 01:00 | Son Güncelleme :

Bu yaz gece kulüplerinde çalan pek çok şarkının altında da onun imzası var. Şu sıralar 4 ve 14 Ağustos’ta Avea Harbiye Açıkhava Konserleri’nde sahneye çıkmaya hazırlanıyor. Bu vesileyle buluştuğumuz Ortaç; “Son beş senede hayatımdan kıskançlığı, huzursuzluğu ve pişmanlığı tamamen çıkardım” diyerek iç dünyasındaki değişimi anlattı. 

Yazın hiti olacak şarkıyı yaratmanın özel bir matematiği var mı?
- Öyle bir mantık yok. Sonuçta müzik elle tutulamaz. Havada uçuşan toz taneleri gibi birden ağzınızdan içeri girer. Ne olduğunu anlayamadan o şarkı sözleri ortaya çıkar.

Bir röportajınızda, şarkılarım risotto değil pilav üstü kuru fasulye, demiştiniz. Şarkılarınız hâlâ risotto kıvamına gelmedi mi?
- Bu lafı yıllar önce söylemiştim. Hissettiğim duygularla şarkı yazıyorum. İnsanlar neyi sever diye düşünmüyor, ben neyi severim ona bakıyorum. Çok okuyorum.

Yaz şarkıları için ‘kısa ömürlü ve eller havaya’ şarkılar denir. Katılıyor musunuz?
- Popüler müzik için Madonna’nın dediği ‘pop bugündür’ lafına katılmıyorum. Son 15 sene içinde yaptığım şarkılar arasında hatırlanmayacak parça yok. Kendime çok güveniyorum. Ayrıca beni popüler müzik dünyasının bir parçası olarak görmeye çalışmak büyük hata.

Nasıl yani? Popçu değil misiniz?
- Eğer popçu olsaydım 1993-2009 arasında sadece bir sene saltanat sürebilirdim. 15 senedir aynı yerde, sağlam duruyorum. Artık beni popçu olarak görmeyi bıraksınlar. Ne deyim bulmak istiyorlarsa bulsunlar, fakat popçudan vazgeçsinler.

Şarkılarınız soundları birbirine benzediği için eleştiriliyor.
- Hepsi aynı vücut, beyin ve kalpten çıkıyor. Şarkılarımı ‘Aman yine birbirine benzedi’ diye eleştiren herkes dinliyor. Çünkü hepsi Türk ve ruhlarında bu müzikler var.

EVLENMEZSEM EVLAT EDİNEBİLİRİM

Müziğinizin haksız yere eleştirildiğini düşündüğünüz oldu mu?

- Tabii ki eleştirecekler. Allah bana en büyük hediyeyi vermiş: Beni Serdar Ortaç yapmış.

Yaptığınız şarkılarla Türk müziğine ne katıyorsunuz?
- Gülmeyi seven bir millete tebessüm ettiriyorsam, sıkılan bir gencin deşarj olabileceği beş dakika yaratıyorsam, bana yeter.

Çok satsanız da, bazı şarkıcılar yılın albümleri arasında sizinkini pek söylemiyor...
- Kimse benim hakkımı vermek zorunda değil. Zaten bir iltifatla yücelecek değilim. Bu özgüvenle ölmeyi kabul ettim.

Sizden şarkı almanın kriterleri var mı?
- Hayır. Tahammül edilemeyecek kadar kötü şarkı söylemeyen herkes şarkımı okuyabilir.

Peki 20 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?
- Halen çocuğum olmamışsa, evleneceğim veya aşık olacağım kadını seçmemişsem, evlat edinebilirim. Kendimi soyutlayıp şarkı yazabilirim. Ya da konser vermeye devam edebilirim.

BİR BABAYİĞİTLE YERİMİ DEĞİŞTİRİRİM

38 yaşındasız, şimdi hayatınızın hangi dönemindesiniz?

- Biraz huysuz bir dönemdeyim. Onu huzura çevirmeye çalışıyorum. Eskisi gibi dünya etrafımda dönsün demiyorum, dünyayı ben yarattım tavırlarım da yok.

Biraz asabi olduğunuz söyleniyor...
- Hayatım boyunca hep asabiydim. Kızınca kendimi frenleyemiyor sonrasında üzülüyorum. İş hayatında hata kabul edemem. Serdar, şöhretin doruğunda şarkı türküyle uğraşıyor, çok mutlu bir adam, zannediyorlar.

Değil misiniz?
- Bir elim yağda, bir elim balda sanıyorlar. Siz ne kadar yorgunsanız, ben de öyleyim. Benim hayatımı sürebilecek bir babayiğitle de yerimi değiştirmeye hazırım. Bir sene için yerimi kiralıyorum. Bakalım akıl ve ruh sağlıkları kalıyor mu?

Şöhret yüzünden kaçırdığınız aşklar oldu mu?
- Kalbimin küt küt attığı oldu ama nasip değilmiş. Çünkü onlar beni sahnede dinlerken yanlarında oturamıyorum. İzlenen adam olmaya konumlandım.

Size bu şarkıları yaptıran aşk değil mi?
- Şarkıları aşk yazdırsaydı, 500 eserin her biri için aşık olmam lazımdı. Buna vücut dayanmaz. Yok denecek kadar az aşk yaşıyorum. 38 yaşıma kadar en çok üç kez aşık oldum.

Peki neden dört-beş yabancı kadınla birlikte dolaşıyorsunuz?
- Benim arkadaş çevrem böyle.

GÖNÜL BU, FATMA’YA DA FATİMA’YA DA KONAR

Bu kadınları ajanslardan kiraladığınız konuşuldu...

- Dansçılarımdan çoğu yabancı. Her birinin iki kız arkadaşıyla tanışsam, 60 kız eder. İçlerinden birine aşık olursam bu beni ilgilendirir.

Bu yüzden mi şimdiki kız arkadaşınız Litvanyalı?
- Gönül bu, Fatma’ya da Fatima’ya da konabiliyor. Kıstasım yok. Ama bu durumdan da mutlu değilim. Maalesef gezdiğim sokaklarda karşıma bunlar çıkıyor.
/images/100/0x0/55eaa190f018fbb8f88ca17f
Eşiniz mutlaka Türk mü olmalı?
- Evet. Çünkü evladımın benim kültürümle kanımdan olmasını istiyorum. Beni dizginleyip kementi boynuma geçirecek kadını bulursam, o Türk olursa başka bir şey istemem. Yarın nikah kıyarım.

HAYATIMDA SEKSİN YERİ YOK, BÜTÜN FANTEZİLERİM BİTTİ

Kendinizi beğenir misiniz?

- Standart bir Türk genciyim. Kalın çekik kaş, biraz Tatar. Önemli olan başkası beğensin.

Çapkın mısınız?
- Mesleğim birçok şeyi daha kolay elde etmeye müsait. Bu yüzden sizin flört sayınızla benimki değişebilir. Bana kalırsa bunun adı çapkınlık değil.

En son ne zaman ‘seni seviyorum’ dediniz?
- Çok az söyledim. Ama sevdiğim zaman o kişinin üzerine titrerim. Mutlu olması için kendimi mutsuz ederim. Bir kadının konserdeki kıyafetimi seçmesini istiyorsam, ona deliler gibi aşığım demektir.

Öyle bir kadın var mı?
- Seçiyorlar ama ben başka şey giyiyorum! En son sekiz sene önce öyle bir ilişkim oldu. Artık bunlara takılmıyorum. Allah her şeyi bir arada vermiyor.

Biraz da zor beğeniyorsunuz sanırım?
- Belki benim beğendiğim kadın beni beğenmiyor. Sonuçta Eros veya aşk idolü değilim.

Siz nasıl tavlanırsınız?
- Beni kimse tavlayamaz, çünkü öyle bir arzum yok. Konserlerde gözlerim kapalı. Karşımda Adriana Lima olsa bile görmüyorum.

Tek gecelik aşklar yaşamaya devam ediyor musunuz?
- Eskiden olmuştur ama artık tamamen bitti. Vücudum ve beynim böyle ilişkileri kaldıracak güçte değil. Şöyle düşün, bardak doldu ve taştı. Bu sırada bütün suyu içtim. Artık tokum, bardağı doldurmak istemiyorum. Alabileceğim bütün zevkleri aldım.

Rakı-balık seksten güzel, demiştiniz. Hâlâ aynı görüşte misiniz?
- Evet bu lafın arkasındayım. Bazen flörtten daha güzel oluyor. Zaten hayatımda bir sıralama yapsam seksin yeri yok. Tabii canın ve vücudun istediği zamanlar olacaktır. O da özelime kalsın. Artık sevdiğim kadına dokunmak istiyorum.

Göbekten zeytin yeme fantezisi yıllar içinde nasıl değişti?
- Benim bütün fantezilerim seneler önce bitti. 23 yaşındayken ‘Zeytini al kızın göbeğine koy’ dediler. Şimdi neden bu kadar cahil ve mantıksız davrandığımı düşünüyorum. Şimdi utanırım, elim titrer.

ÖZLEM GİDERMEK İÇİN BAZEN KUMAR OYNUYORUM

Gelirimi çevremle paylaşıyorum. Kumar tutkusu hayatımı çok zedelemişti. Hayata bakışım değiştirdikten sonra kumarla ilişkim de değişti. Bazen özlem gidermek için oynasam da, kendimi yaralayacağım zaman bırakıyorum.

AÇIKHAVA’DA ŞENLİĞE HAZIRLANIN

Bugün Tarkan konseriyle başlayacak olan Avea Harbiye Açıkhava Konserleri 14 Ağustos’a kadar sürecek. Beşinci yılını kutlayan etkinlik şimdiye kadar 38 sanatçıyı bir araya getirdi. 600 kişi çalıştı. 250 bin bilet satıldı. Bu senede Bülent Ersoy-Muazzez Abacı, Serdar Ortaç, Zülfü Livaneli, İbrahim Tatlıses, MFÖ, Volkan Konak, Duman, Sibel Can ve Konukları gibi isimler Açıkhava’da söyleyecek.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün