Aklımızdan çıkmayan sergiler

Her geçen yıl çıtayı yükselten galeri ve müzeler, 2012’de de görmeye doyamadığımız sergiler açtı. Peki onlardan hangileri en iyileriydi, eleştirmenlere sorduk...

Deniz İnceoğlu - dinceoglu@hurriyet.com.tr
30 Aralık 2012 - 00:19:29

CEM ERCİYES
‘Monet’nin Bahçesi’, Sabancı Müzesi Devasa Nilüferler serisinden örneklerin bile olduğu sergi, dünya müzelerinde bile göremeyeceğimiz kadar çok sayıda Monet’yi bir araya getirip bize ‘izlenimcilik’ ziyafeti çekti.
Şener Özmen ‘Sıfır Tolerans’, Pilot 90’lar Türkiye sanatının en önemli isimlerinden birinin en yeni işlerini gördük. Her zamanki ironik Şener Özmen üslubu ve ibretlik bir siyasi tavır.
Erol Akyavaş, Galeri Nev Artık herkesin çok iyi tanıdığı bu sanatçı hakkında bilmediğimiz bir şey kalmış olabilir mi? diye soruyordum ki sergiyi görünce, bizi şaşırtmaya devam edeceğine emin oldum. Biraz da geleneğe ve İslam’a verdiği referanslarla son yıllarda muhafazakârların da gözdesi olan Akyavaş’ın erotik resimleriyle tanıştık.
‘Goya: Zamanının Tanığı’, Pera Müzesi Ressamın sadece gravürlerini getirmek, müze için o kadar da abartılacak bir başarı değil. Ama söz konusu Goya ise durum değişir. Yaşadığı dönemde çok önemsediği ve etkileyici olan gravür serilerinden dördünü görme fırsatı bulduk.
Magdalena Abakanowicz ‘İnsanlık Serüveni’, Akbank Sanat İtiraf edeyim sanatçıyla bu sergiyle tanıştım. İyi bir keşifti. Bilinmedik bir zamandan çıkıp gelmiş iki ayaklılar, insanlık tarihinin ve çok daha fazlasının tanıkları gibi. Etkilenmemek zor.

ESRA ALİÇAVUŞOĞLU

‘İstanbul Eindhoven –SaltVanAbbe- Modern Zamanlar’, SALT Galata Farklı modernlik biçimlerini ve hikâyelerini ilginç biçimde aktardığı için.
‘Rembrandt ve Çağdaşları’, Sabancı Müzesi 17. Yüzyıl Hollanda ve Flaman Bölgesi’nin özel kesitine ışık tuttuğu ve Rembrandt’ın yanı sıra hepsi ayrı öneme sahip sanatçıların yapıtları olduğu için.
Mehmet Ali Uysal ‘Kabuk’, Nesrin Esirtgen Collection Sergi mekânı, mekân algısı ve psikolojisi üzerine tekrar düşünmemize neden olduğu için.
Mona Hatum ‘Hala Buradasın’, Arter Kapsamlı yapısıyla, eski-yeni Hatum işlerini izleme olanağı sundu.
Nezaket Ekici ‘Imagine: Yemek üzerine seçilmiş işler 2002-2012’, Pi Artworks Sanatçının bugüne dek görmediğimiz performanslarını sergilediği ve belgelediği için.

ALİ ŞİMŞEK

Erinç Seymen ‘Tohum ve Mermi’, Rampa Sürrealist ve sembolist sanatçılara selam çakan, kavrama ve dijitale boğulmamış işler çıkarmakta ustalaşıyor. “Ben de yapabilirim” hissi uyandırmıyor.
Rafet Arlan&Alper İnce ‘Gerçeklik Terörü’ İnsanı sekteye uğratan birçok işle karşılaşma fırsatı verdi.
Candan Şişman ‘01. Dijital’, PG Art Galeri Genç kuşağın dikkat çeken sanatçılarından Candan Şişman’ın işlerinin plastiğin gelebileceği son sınırı göstermesi açısından ilginçti.
‘Müze içinde bir müze’, Proje 4L Yılın tartışma yaratan sergilerinden biriydi Fırat Arapoğlu’nun küratörlüğünü yaptığı bu sergi. Müze kavramını sorgularken müzeyle bir sorun yaşaması gayet ironik oldu. Ama bir tarafıyla da şaşırtmadı doğrusu. Çünkü iktidarın kendisini sorgulamak neredeyse bir ritüele dönüştü güncel sanatta. 
Selçuk Artut’un ‘Sonsuza’, CDA-Projects Kinetik heykel uygulamalarıyla mekân algımızı sekteye uğrattı. Sergiyi bir tarafıyla da minimalizm ve mekân eleştirisi olarak da okumak mümkün.

EVRİM ALTUĞ

Murat Akagündüz ‘Cehennem-Cennet’, Galeri Manâ Tuvali yüzüstü bırakmayıp resmin, sanatçının kendi tarihini sorgulamayı halâ başarabildiği bereketli bir toprak olduğunu gösterdi.
‘Tercüme Eden’, SALT Galata Edebiyatın da güncel sanat lügatinde bir sergi alanı olabileceği, metnin, çevirinin ve tahayyülün taşıdığı 14 ayrı macera ve her biri farklı bir manzara vaat eden öykülerin yapıt/kitabıyla SALT’ta kanıtlanmış oldu.
Orhan Pamuk, Masumiyet Müzesi  Nobel’li yazar Pamuk, Türkiye’nin niceliği artan müzelerine, tasarladığı bu projenin niteliğindeki özgün duruşla, deneysel bir rekabet iklimi getirdi.
Kutluğ Ataman ‘SILSEL’, İKSV Tiyatro Festivali, Karaköy Eski Rum okulunun koridorlarına gelenlerin politik ve görsel kaygılarıyla birbirine kumaşları teyelleyerek astığı SILSEL zinciri ile ütopyamızdaki demokrasi kültürünü güncel sanat eserine dönüştürdü.
Joseph Kosuth, Kuad Galeri Çağdaş sanatın yaşayan ikonlarından Joseph Kosuth, yaklaşık 15 yılın ardından, yine İstanbul’dan geçti. ‘Uyanma’ sergisiyle, Osmanlıca ve James Joyce’u Akaretler’de ancak Joseph Kosuth kesiştirebilirdi.

AYŞEGÜL SÖNMEZ

Hassan Khan/ SALT Beyoğlu Hâlâ görme şansımız olan sergi, aidiyet üzerine iş nasıl üretilir, bunun çok iyi bir örneği. Farklı araçlar kullanıyor Khan. Çok edebi de bir tavrı var. Sergideki bütün işler aynı zamanda bir bütünün parçaları gibi de kurgulanmış. Sunum, özellikle ses ve üç boyutlu işleri çok etkileyiciydi.
‘Allan Sekula: Birleşmeyen Filmler 1972-2012’, Akbank Sanat Daha önce 10. İstanbul Bienali’ne gelen sanatçı, Radikal’e yaptığım söyleşide “Dünya bir fabrika” demişti. Akbank Sanat’a 1972’de savaş sanayii için üretim yapan fabrikada çektiği film ve fotoğraflarla katıldı. Dünyanın o zamandan beri savaşa hizmet eden bir fabrika olduğunu hatırlattı.
İlhan Koman ‘Sonsuzluk Eksi Bir Serisi’, Egeran Suzanne Egeran, Koman’ın çizimlerini sanatçının hayalini kurduğu titanyum malzemeden üretti. Müzelere örnek iş yaptı.
Ekin Saçlıoğlu ‘Çukur’ , X-ist Saçlıoğlu’nun arayış ve buluş dolu sergilerini takip ediyorum.
Şener Özmen ‘Sıfır Tolerans’, Pilot Özmen, hiç olmadığı kadar hürdü anlatımında. Olgunluk dönemi bu sergiyle başladı Özmen’in. Sergi için yaptığı gazete içimizdeki egzotik meraklısının hatta ırkçının ayak seslerini içeriyordu.

 

Yayınlanma Tarihi : 30 Aralık 2012 - 00:00:00
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün