« Hürriyet.com.tr
MENÜ

A Milli Takım'ın teknik direktörü Hiddink

Futbol Federasyonu yalanladı, yalandı, sonunda Guus Hiddink'in A Milli Takım Teknik Direktörlüğü'ne getirildiğini resmen doğruladı..

DHA - hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

TFF 19 OCAK'TA HIDDINK'İ YALANLAMIŞTI

 

HURRİYET.COM.TR'NİN 16 ŞUBAT'TAKİ HABERİ

 

HURRİYET.COM.TR'NİN 19 OCAK'TAKİ HABERİ

 

HURRİYET.COM.TR'NİN 4 OCAK'TAKİ HABERİ

 

HIDDINK TRANSFERİ HOLLANDA BASININDA   

 

HIDDINK YENİ BİR REKOR KIRDI 

 

19 YILDA NEREDEN NEREYE

 

hurriyet.com.tr'nin yaklaşık 1 ay önce duyurduğu haberi resmi sitesinden yalanlayan Futbol Federasyonu'nun Hollandalı çalıştırıcıyla anlaştığını açıklaması, ''Hani yalandı.. 1 ayda ne değişti de Federasyon Hidiink'i kabul etti'' sorularının sorulmasına neden oldu..

Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Başkan Vekili Lütfi Arıboğan ve yardımcı antrenör Oğuz Çetin'in dün Amsterdam'da Hiddink'le yaptığı son görüşmeden sonra 2 yılı opsiyonlu 4 yıllık anlaşma yaptığı da dün akşam hurriyet.com.tr'den tüm Türkiye'ye duyurulurken detayların önümüzdeki günlerde belli olacağı öğrenildi

RESMİ AÇIKLAMA YAPILDI

Türkiye Futbol Federasyonu, A Milli Takımımızın teknik direktörü olarak Guus Hiddink ile anlaştı.

Amsterdam'da dün Hollandalı teknik adam ile bir araya gelen Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener ve TFF Başkanvekili Lutfi Arıboğan, Guus Hiddink ile 2 yılı opsiyonlu toplam 4 yıllık görev süresi konusunda anlaşmaya vardı.

Toplantıya daha sonra katılan Oğuz Çetin de Guus Hiddink ile teknik konularda görüş alışverişinde bulundu. Hiddink'in yardımcılıklarını Milli Takımımızın eski kaptan ve antrenörlerinden Oğuz Çetin ve Engin İpekoğlu ile adı daha sonra açıklanacak Hollandalı bir antrenör yapacak. Sözleşmesi 1 Ağustos 2010 tarihinden itibaren geçerli olacak Guus Hiddink'in A Milli Takım teknik direktörlüğünü üstlenmesi ile ilgili basın toplantısının detayları daha sonra kamuoyu ile paylaşılacak.

Teknik direktörlüğe 1982 yılında Hollanda'da başlayan Guus Hiddink, kulüp takımlarının yanı sıra Hollanda, Güney Kore, Avustralya ve Rusya Milli Takımlarının teknik direktörlüğü görevinde bulundu. 1998'de Hollanda, 2002'de de Güney Kore takımları ile Dünya Kupası'nda yarı final heyecanı yaşayan Hiddink'in çalıştırdığı Rusya Milli Takımı 2008 yılındaki son Avrupa Şampiyonası'nda yarı finale yükselmişti.

MAHMUT ÖZGENER'İN AÇIKLAMASI

Türkiye Futbol Federasyon Başkanı Mahmut Özgener A Milli Futbol Takımı teknik direktörü olarak Guss Hıddınk'in göreve getirilmesinin ardından açıklama yaptı. Özgener, Türkiye futbolu adına bu gelişmenin hayırlı olmasını dileyerek şunları söyledi:

"Yeni teknik direktörümüz Türk futboluna hayırlı olsun. Yeni teknik direktörümüz ile A Milli futbol takmımız istediği ve hedeflediği başarılara ulaşacaktır. Hıddınk, kısa bir süre içinde Türkiye'ye gelecek. Türkiyeye gelişinin ardından detaylı bir basın toplantısı gerçekeştireceğiz. Gerekli açıklamaları yazılı olarak yapmıştık ama bundan sonraki hazırlıklarımızı hocamızın gelmesinin ardından kamuoyu ile paylaşacağız"

A Milli Takımın teknik direktörü Hiddink

HIDDINK KİMDİR?

Hollandalı teknik direktör Guus Hiddink 8 Kasım 1946 yılında doğdu. Futbol kariyerine Hollanda'da amatör bir kulüp olan SC Varsseveld'de başlayan Hiddink, profesyonel olduktan sonra 1967 yılında De Graafschap takımına transfer oldu.Aktif futbol hayatının büyük bir bölümünü bu takımda geçiren Hiddink, birkaç farklı takımla kısa süreli maceralar yaşasa da, tekrar De Graafschap'a döndü ve jübilesini bu takımda yaptı.Teknik direktörlük kariyerine De Graafschap takımında yardımcı teknik adam olarak başladı.Sonraki yıllarda PSV Eindhoven takımının başına geçti ve önemli başarılara imza attı. 1990 yılında bir sene boyunca Fenerbahçe SK'nın teknik direktörlüğünü yaptı ve ardından İspanya'nın Valencia kulübünde görev aldı.1994-1998 yılları arasında Holanda Milli Futbol Takımı'nın teknik direktörlüğünü yapan Hiddink, bu görevin ardından İspanya'ya giderek Real Madrid ve Real Betis takımlarını çalıştırdı.2000-2002 yılları arasında Güney Kore Milli Takımı'nı çalıştıran Hiddink, 2002 Dünya Kupası'nda takımını yarı finale taşımayı başardı. 2005-2006 yılları arasında Avustralya milli takımının başına geçti ve takımı 32 yıl aradan sonra Dünya Kupası finallerine taşıdı. 2008 Avrupa Şampiyonası'nda Rusya'yı tarihinde ilk kez yarı finale ulaştırdı. Hiddink, 2009 yılında Brezilyalı teknik adam Luiz Felipe Scolari'nin görevine son verilmesinin ardından Chelsea'nin başına geçti. Teknik adam, sezon sonuna kadar çalıştırdığı Chelsea ile Everton'ı 2-1 mağlup ederek FA Cup'ı kazandı.


İlişkili Haberler