2010 için mahya yarışması yapılıyor

2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın ilginç projesinde, İstanbul müftüsü Mustafa Çağrıcı, Prof. Dr. İsmail Kara, Komet, Faruk Malhan jüri üyesi olarak görev alacak.

Hürriyet Haber
21 Şubat 2009 - 20:27:39

Bir yarışmadan söz etmek istiyorum bugün. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği’nin yapacağı mahya yarışmasından.
“Ramazan ayında ya da kandillerde camilerin iki minaresi arasına ışıkla yazılacak bir yazıda ne kadar yaratıcılık yapılabilir ki?” dediğinizi duyar gibiyim. Doğru, mahya dendiğinde hemen aklımıza onlar geliyor. Ama aslında bir aydınlatma ve süsleme sanatı mahyacılık.
Gelelim projenin ayrıntılarına.
Geleneksel Sanatlar Yönetmeni Ömer Faruk Şerifoğlu tarafından yürütülen projenin ilk faaliyeti, 300 yıllık mahyacılık geleneğinin tarihini, malzeme ve içerik formatında geçirdiği değişimleri, kent kültüründeki yerini ve ilginç örneklerini ele alacak bir Mahya Kitabı’nın yayına hazırlanması olacakmış.
Mahyacılık, 17. yy başlarında İstanbul’da ortaya çıkmış ve İslam dünyasında kutsal kabul edilen gecelerde kandil yakma geleneğinin bir sanata dönüşmesi demek.
Proje, mahyacılığı, ışıkla şehir süsleme sanatı olarak kabul ediyor, yalnızca kutsal yapıların süslenmesiyle sınırlı tutmuyor.
Yarışma çerçevesinde tasarımcılara bir sınırlandırma getirilmeyecek ve bazı tasarımlar cami ve kutsal yapılarda uygulanabileceği gibi bazıları da İstanbul’un mahalli yapısına uygun sokaklarda değerlendirilebilecekmiş.
Gelelim yarışmanın benim için en enteresan kısmına. Öylesine isimler bu jüride yan yana geliyor ki oraya nasıl bir iş çıkacağını şimdiden merak etmeye başladım doğrusu.
Mahya yarışmasının jürisinde, İstanbul müftüsü Mustafa Çağrıcı, Prof. Dr. İsmail Kara, Komet ve Faruk Malhan gibi isimler olacakmış.

Ressamlar dergilerine sahip çıktı

Yedi yıldır yayınlanan fakat son dönemde iflasın eşiğine gelen plastik sanatlar dergisi rh+ sanart’ın yaşatılması için yapılan yardım çağrısını yazmıştım daha önce. Derginin Genel Yayın Yönetmeni ve galerici Tevfik İhtiyar derginin yayın hayatına devam edebilmesi için bir kampanya başlatmış, sanatçılar ve galericilerden eser bağışı istemişti.
Bu çağrıya hem sanatçılar hem de galericiler cevap verdiler ve kampanyaya 144 sanatçının 192 eseri bağışlandı.
Kampanyaya eser bağışlayan sanatçılar arasında Halil Akdeniz, Alâeddin Aksoy, Mehmet Aksoy, Özdemir Altan, Cihat Aral, Mustafa Ata, İbrahim Balaban, Adnan Çoker, Devrim Erbil, Turan Erol, Leyla Gamsız, Mehmet Güleryüz, Balkan Naci İslimyeli, Mehmet Pesen, Güngör Taner, Adnan Turanî, Şenol Yorozlu gibi çağdaş Türk resminin öncü isimleri bulunuyor.
Bağışlanan bu 192 eser 26 Şubat Perşembe günü saat 19.30’da Osmanbey Ramada Otel’de Metin Uca’nın yönetiminde yapılacak olan bir müzayedeyle satılacak.
Müzayedede hiçbir esere muhammen bedel konulmamış. Her müzayedede yaşanan “benim eserime değerinin altında fiyat kondu” tartışması olmayacak demek ki. Sanatçılar üzerlerine düşen fedakarlığı yaptı. Sıra şimdi resim meraklısı alıcılarda.

Issız adamlara ve kadınlara yeni adres

Çağan Irmak’ın Issız Adam filminden sonra seyircinin filmin geçtiği mekanlara acayip bir ilgi gösterdiklerini okumuşsunuzdur. Hatırlarsanız filmde kızla çocuğun tanıştığı mekan ikinci el kitap satan bir sahaftı. Hayatının aşkıyla ancak bir sahafta tanışabileceğini düşünenlere yeni bir adres önereceğim.
Beyoğlu’na çıkan yazar çizer takımının mutlaka uğradığı, kedilerin başını okşayıp kitaplara baktığı, ikram edilen adaçayını yudumladığı Sahaf Simurg şimdi ikinci bir yer açtı. İstiklal Caddesi 148 Numara, Korsan Çıkmazı’nda.
Simurg’un sahibi İbrahim Yılmaz’la karşılaştım, elinde bir kutu lokum, dükkana gidiyordu. Mekanın ikramı bu kez demek ki lokum olacak. Yeni kitabın olmadığı yeni mekanda 10 bini aşan Simurg koleksiyonu satılıyor. İkinci el kitap meraklılarına duyurulur.

En protest sanatçı biyografisi

Şimdiye kadar okuduğum en güzel biyografi örneği ressam Orhan Taylan’ınki. Kızıltoprak Sanat Galerisi’nde 20 Aralık 2008-10 Ocak 2009 arasında yapılan sergisinin davetiyesinde yer alıyor. Aynen aktarıyorum:
“Orhan Taylan
Selanik kökenli, Samsun 1941 doğumlu ve İstanbul’ludur. Ressam Seniye Fenmen’in oğlu, Robert Kolej (lise ‘60) ve Roma Güzel Sanatlar Akademisi (‘65) mezunudur.
Orhan Taylan’ın eserleri dünyanın ve Türkiye’nin çeşitli müzelerinde bulunmaz. Karma sergilere katılmaz. Hapishane anıları yazmak ya da sülalesiyle böbürlenmek gibi merakları yoktur. Yarışma jürilerinde ve bilirkişi heyetlerinde yer almaz.
Sakal bırakmaz, pipo içmez. Resimde ustalık geleneğini küçümsemez. Gravür yapmaz, heykellerini çoğaltmaz. Resimlerinin önemsenmesi için uçuk fiyatlar konması gerektiğine inanmaz. Suluboya kullanmaz. Yağlıboyasını kendi yapmayı, oğlu Ferhat’ı, edebiyatı, Macintosh’unu ve büyük atölye düzeninin keyfini bişeylere değişmez. Akşam içkisini ihmal etmez. Solaktır.
Resmini, akımlar içinde adlandırmaz. Avangardizmin, deneysel-kavramsal çalışmaların sanat yerine ikame edilmesinin sanatseverleri yanıltabildiğine inanmaz. İnsan hakları kavramını küçümsemez. Polis devletine de, şeriat devletine de karşı demokrasiyi savunmayı bir erdem sayar. Yurtdışında yaşamaz. İstanbul’da, Asmalımescit’te oturur, resim yapar.”

Yayınlanma Tarihi : 22 Şubat 2009 - 00:00:00
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün